چه اتفاقی می‌افتد اگر ترامپ نتیجه انتخابات را نپذیرد؟

عصر ایران:  اگر دونالد ترامپ نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را نپذیرد چه اتفاقی می‌افتد؟
 
احمد زیدآبادی در کانال تلگرامیش با طرح این پرسش نوشت: همان اتفاقی که سال 2000 میلادی افتاد! در آن سال، ال گور نامزد انتخاباتی حزب دمکرات، پیروزی جرج بوش پسر را نپذیرفت و ماجرا به دیوان عالی آمریکا کشید. دیوان هم پس از بازشماری آراء مورد مناقشه رأی به پیروزی بوش داد و غائله پایان یافت.
 
 این بار هم ممکن است همین طور شود. طبعاً هیچ فردی در نظام سیاسی آمریکا از جمله ترامپ در موقعیتی نیست که بتواند رأساً در مورد نتیجه انتخابات تصمیم بگیرد. اگر راه چنین اقدامی به هر نحوی باز باشد نخست باید فاتحه دمکراسی آمریکایی و سپس فاتحه کشور آمریکا را خواند؛ اما به نظرم قرار نیست به عمر ما چنین فاتحه‌هایی خوانده شود!
 
سخنان ترامپ هم در حقیقت هیچ نشانی از شورشگری و طغیان علیه نظام انتخاباتی و دمکراسی آمریکا به همراه ندارد. او از یک طرف می‌گوید که انتقال قدرت صورت نخواهد گرفت چرا که بر این باور است که خودش حتماً پیروز می‌شود و از طرف دیگر تلویحاً می‌گوید که در صورت باخت احتمالی به نتیجه انتخابات معترض خواهد شد یعنی به همان طریقی که ال گور اعتراض کرد.
 
من با آنکه از طرزِ بیان و خوی خودپسند و پاره‌ای سیاست‌های ترامپ احساس انزجار می‌کنم اما به نظرم می‌رسد که مخالفان و رقبای او بخصوص در حزب دمکرات آمریکا و رسانه‌های حامی آن، موازین انصاف را در باره‌اش رعایت نمی‌کنند و اصرار دارند که از هر کاهی کوهی بسازند!
 
 این نوع برخورد غیر اصولی از قضا می‌تواند به نفع ترامپ در انتخابات تمام شود زیرا افراد عادی معمولاً به طور غریزی اغراق‌های غیرمنصفانه را حس می‌کنند و نسبت به آنها واکنش منفی نشان می‌دهند.
+15
رأی دهید
-32

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  همانطور که در ۳۰۰ سال گذشته هیچ اتفاقی نیفتاد.خیلی‌ داد و قال. شکایت. که اون هم دادگاه مشخص می‌‌کند.جالب. این همه چپی‌ها و مذهبی‌ انقلابی ها. فرخ نگهدار. مسعود بهنود. مهاجرانی. بنی صدر ها. نهضت آزادی. این همه که اینها منتظر. بایدن هستند. منتظر امام زمان خودشان نیستند.مسعود بهنود در بی‌ بی‌ سی‌ می‌‌نویسد. دیدید دیدید. این هم ترامپ شما. گفت نتیجه انتخابات را قبول نمی‌‌کنم. پس دمکراتی آمریکا الکی‌ است. انسان تا این گونه اوپورتنیست؟ ۱۶ سال پیش یکی‌ از خودشان توی ایران گفت. من نتیجه انتخابت را قبول ندارم. ۱۶ سال است. که سالی‌ ۱۶۰۰۰ نفر را قتل عام می‌‌کنند.انقلابی چپی و مذهبی‌ ما. رشنفکران ما این را می‌‌بینند. ولی‌ ترامپ ضد دمکرات است.فقط باید گفت. چلغوز. کم مانده در خیابان و نماز جهمه. صل الا محمد. یار امام جوو بایدن خوش آمد. اون که الز هایمر داره.طرفشان نانسی پلوسی است.قیافه نانسی و شیخ علی‌ در کنار هم.برید چپی ها. سال ۵۶ که پشت سر امام امت. در کلیسا پاریس. نماز معروف سرخ را خواندید. امروز‌ام هر کجا.برلین.پاریس، لندن.لوس آنجلس. کانادا. برید نماز جهفر طیار. تا بایدن پیروز شود.
  25
  22
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۰
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  توهم اینو دارید که ترامپ رای نیاره!
  17
  9
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  همچین غلطی نمیتونه بکنه.
  16
  22
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  قاضی های Supreme Court مال همین موقعها هستن که از ٩ تا ٥ تاش جمهوری خواه هستن و یکی اش هم جدیدا به جای اون خانم داره میاد که اونهم طرفدار ترامپ هست.
  2
  18
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. تو میتونی اما!
  22
  7
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۲
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. نسل سوخته تو نشستند تا یکی مثل ترامپ بیاد ایرانو براشون آباد کنه غافل از اینکه دستور از جای دیگه میاد اونم به موقعش. این خیالات را باره اوباما داشتید. هنوز خیلی بچه ای که بخوای تیکه بندازی.
  4
  28
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۸
  ۴۰
  metalrain - استکهلم، سوئد
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. نه جمهوری خواه نه دمکرات هیچکدام بدنبال منافع ملی ایران نیستند آمریکا و هر کشور دیگری به فکر منافع ملی خودشه البته به غیر از حکومت ایران که از عجایب دنیاست!
  2
  17
  یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۷
  ۴۰
  metalrain - استکهلم، سوئد
  "طرف دیگر تلویحاً می‌گوید که در صورت باخت احتمالی به نتیجه انتخابات معترض خواهد شد یعنی به همان طریقی که ال گور اعتراض کرد" نویسنده این مقاله کاملا دارد حقایق را وارونه نشان میدهد! نخیر ترامپ بسیار صاف و پوست کنده گفت اگر من انتخاب نشوم در انتخابات تقلب شده و همان کلمه مورد علاقه اش را هم گفت Rigged election. .
  2
  11
  یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۳
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::metalrain - استکهلم، سوئد::]. بستگی به من و شما دارد.اتحاد با کسی‌ که دشمن آخوند است. به خاطر منافعه خود. مشکلی نمی‌‌بینم. تاریخ هم این را نشان داده. آمریکا با دشمن شماره یک خود ویتنام. بر ضد خمر کومنیست برمه. جنگ دوم جهانی‌.روسیه کومینست با آمریکا کاپیتالیست بر ضد هیتلر فاشیست. هیچ کشوری در دنیا به اندازه آمریکا کاپیتالیست در جنگ داخلی‌ اسپانیا به کمونیست‌ها اسپانیا در مقبأل فرانکو فاشیست کمک نکرد.آمریکا از عشق به بشریت این کار را نمی‌‌کند. حالا ولی‌ انتخاب من و شما. ترامپ که به خاطر منافعه خود در عربستان.طناب تنگتر می‌‌کند. یا ناسی‌ پلوسی و بایدن.که معتقد. آبان ماه در ایران اشوبگر دانشجو بودند.فکر نمی‌‌کنم انتخاب خیلی‌ سخت باشد. مشگل،روشنفکران چپی و مذهبی‌ ما حاضر به قبول نقش فاجعه آمیز خود برای سال ۵۷ ندارند. و خودشان را پشت. دمکراسی. مخالفت با ترامپ پنهان می‌‌کنند. ترامپ داد قال زیاد می‌‌کند. اگر یک قدم خارج از قانون اساسی‌ آمریکا.با پس گردنی از کاخ سفید بیرون می‌‌اندزند.بین خودمان شما قبل از ۵۷ حاضر بودید.با خونخاری مثل امام امت و خلخالی اتحاد.ولی‌ امروز با ترامپ مشگل دارید؟
  11
  5
  یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳
  ۴۴
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. واقعا اطلاعات تاریخی شما خیلی ضعیفه لطفا بیشتر مطالعه کنید آمریکا در جنگ داخلی اسپانیا هیچ کمکی نکرد این استالین بود که به کمونیستهای اسپانیا کمک می کرد و در عین حال هیتلر و موسولینی به فاشیست های اسپانیا کمک می کردند و کشورهای غربی که دم از حقوق بشر می زدند موضع بی طرف گرفتند تا صد هزار غیرنظامی قتل عام شوند . در ضمن خمرهای سرخ مال کامبوج بودند نه برمه و اتفاقا برعکس آمریکاییها مخفیانه خمرهای سرخ را در برابر ویتنام مسلح می کردند در جنگ جهانی دوم هم بله آمریکا و شوروی در یک جبهه بودند البته زمانی که هیتلر پیمان صلح با شوروی را شکست و به آنجا حمله کردند و در عین حال همین آمریکای ضد فاشیست المپیک برلین را تحریم نکرد و تمام ورزشکاران آمریکایی رفتند و جلوی هیتلر رژه رفتند بله تاریخ را باید درست خواند نه آن چیزی که فاتحان نوشتند
  8
  1
  یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۷
  ۴۰
  metalrain - استکهلم، سوئد
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. ترامپ خودش تا همین چند سال پیش دمکرات دو آتشه بود خیلی هم قربون صدقشون میرفت منتهی جهت باد تغییر کرد و تغییر حزب دادو تو اینترنت هست میتونی بخونی. امروز هم که اخبار فرار از مالیات آقا آمده بیرون سالیان سال یک پنی مالیات نمیداده. در ضمن هنوز آثار جنگ ویتنام و عامل نارنجی که بر سر مردم ویتنام مثل نقل و نبات میریخت بچه های ناقص الخلقه بوجود میاره . هیچکدامشان مثل اون آخوندهای شپشو این کله نارنجی احمق قابل اعتماد نیستند.
  1
  8
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۴۳
  ۴۰
  metalrain - استکهلم، سوئد
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. بله شوروی سابق و استالین با آلمان نازی بر سر تقسیم لهستان پیمان صلح بستند. بنام صلح و برای تقسیم لهستان. بدستور استالین چهل هزار افسر لهستانی قتل عام شدند و در گورهای دسته جمعی دفن شدند. آمریکا در زمان آلمان نازی در المپیک شرکت کرد و مخصوصا ورزشکارهای سیاهپوست را به آنجا فرستاد و مدالها را درو کردند و این باعث رنجش بسیار مقامات نژاد پرست آلمان مخصوصا هرمان گورینگ و گوبلز شد. حالا شما میخواستی بگی دولت بولشویک نژاد کش شوروی خیلی خوب و مامانی بوده!؟ تاریخ را وارونه نشان نده.
  0
  6
  دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۸
  نظر شما چیست؟