حمله با ساطور در نزدیکی دفتر سابق مجله شارلی ابدو؛ جوان ۱۸ ساله پاکستانی بازداشت شد

حمله با سلاح سرد در نزدیکی دفتر مجله شارلی ابدو یورونیوز :حمله دو فرد مسلح به سلاح سرد روز جمعه ۲۵ سپتامبر (۴ مهر) در نزدیکی دفتر سابق نشریه فکاهی شارلی ابدو در شهر پاریس چند مجروح برجای گذاشت.

در این حمله که با ساطور انجام شده است، دست‌کم دو نفر به شدت مجروح و به بیمارستان منتقل شدند. به گزارش‌ رسانه‌های فرانسه مهاجمان پس از حمله از محل حادثه گریختند. ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه نیز پس از انتشار این خبر برای شرکت در جلسه بحران به وزارت کشور رفت.

منابع پلیس در پایتخت فرانسه دقایقی پس از انتشار خبر حادثه اعلام کردند که یک فرد مظنون در این ارتباط دستگیر شده است. مظنون دوم نیز ساعاتی پس از حمله در متروی پاریس بازداشت شد. دادسرای ضد تروریسم رسیدگی به این حادثه را بر عهده گرفته است. برخی از رسانه‌های فرانسوی به نقل از منابع آگاه، عامل اصلی حمله را یک جوان ۱۸ ساله معرفی کردند که در پاکستان متولد شده است. وزیر کشور فرانسه این موضوع را تایید کرد و گفت این فرد سه سال پیش وارد خاک فرانسه شده است.

علاوه بر این دو نفر، پنج نفر دیگر از ساکنان سن-سن‌دونی در حومه پاریس عصر امروز بازداشت شدند.
نخست وزیر و وزیر کشور فرانسه در محل حادثه
ژان کاستکس، نخست وزیر به همراه ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه بعد از ظهر امروز در محل حادثه حاضر شدند. این دو نفر را آن ایدالگو، شهردار پاریس همراهی می‌کرد.
نخست وزیر فرانسه در محل حادثه به خبرنگاران گفت: «وضعیت سلامتی دو مجروح این حمله وخیم نیست.»

دادستان پاریس پس از سخنان نخست وزیر فرانسه سه دلیل را برشمرد که باعث شد تا این پرونده را به‌عنوان حادثه تروریستی دسته‌بندی کنند. وی به محل حادثه و زمان حادثه اشاره کرد که همزمان با دادگاه قربانیان حمله به دفتر شارلی ابدو صورت گرفته است. دادستان پاریس سومین دلیل را حمله به افرادی عنوان کرد که مهاجمان چیزی از آن‌ها نمی‌دانستند.
وزیر کشور فرانسه: در حال جنگ با تروریست‌های اسلام گرا هستیم
ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه ساعاتی پس از این حادثه، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فرانس ۲ حمله با ساطور در پاریس را به وضوح یک عمل «تروریسم اسلامی» توصیف کرد.

وی افزود: «این یک حمله خونبار جدید علیه کشور ما است. ما هنوز در حال جنگ با تروریست‌های اسلام گرا هستیم.»

وی تاکید کرد که افراد منزوی با نام اسلام رادیکال دست به اقدام‌های تروریستی می‌زنند و ما باید با آن‌ها مبارزه کنیم.

وزیر کشور فرانسه با ارائه آماری گفت که «در طی سه سال اخیر ۳۲ حمله خنثی شده است یعنی به‌طور متوسط در هر ماه یک مورد.»

این حادثه همزمان با برپایی دادگاه محاکمه ۱۴ مظنون به همدستی در حمله مرگبار سال ۲۰۱۵ به دفتر نشریه شارلی ابدو در پاریس و چند هفته پس از انتشار مجدد کاریکاتورهای پیامبر اسلام توسط نشریه یاد شده صورت می‌گیرد.

حمله با سلاح سرد در خیابان نیکلا اَپِر، واقع در ناحیه یازدهم تقسیمات شهری پایتخت فرانسه روی داده که دفاتر سابق نشریه جنجالی شارلی ابدو در آن قرار داشته است.

هنوز هیچ اطلاعات و یا شواهدی دال بر ارتباط حمله روز جمعه بیست و پنجم سپتامبر با اقدام نشریه شارلی ابدو در نشر دوباره کاریکاتورهای پیامبر اسلام در دست نیست.

محل حادثه تحت محاصره نیروهای امنیتی درآمد و یگان‌های ویژه تحقیق و عملیاتی برای انجام ماموریت به محل اعزام شدند. به گزارش فرانس پرس خیابانی که دفاتر سابق نشریه شارلی ابدو در آن قرار دارد در زمان حادثه به کلی مسدود شد و ده‌ها مامور پلیس در ورودی و اطراف آن مستقر شدند.
استقرار نیروهای پلیس و ماموران ویژه امنیتی در اطراف محل حملهبرخی منابع همچنین از کشف یک بسته مشکوک در محل خبر دادند و تصریح کرده‌اند که همین امر سبب شده تا محدوده امنیتی ایجاد شده توسط یگان‌های ویژه گسترده‌تر شود.

شهردار ناحیه یازدهم شهر پاریس پس از حادثه اعلام کرد که کلیه مدارس، مهد کودک‌ها و خانه‌های سالمندان در محدوده محل حادثه مسدود شده و از افرادی که در این موسسات هستند خواسته شده تا اطلاع ثانوی از ساختمان خارج نشوند.

گفتنی است که رسانه‌های فرانسوی به تازگی با انتشار نامه‌ای سرگشاده هدف از تهدید‌ها بر ضد نشریه شارلی ابدو را ضربه زدن به آزادی بیان عنوان کرده و خواستار حمایت شهروندان از این نشریه شده بودند.
+5
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  این بازی دیگه ریشش در آمده. یک نشریه متوسط کاریکاتورهاییاز شخصیتهای مذهبی نشر میکند به خاطر جدا سیاستهای دینی فرانسه کسی متعرض آن نمی شود. این نشریه از زبانهزل استفاده میکند و وقاحت وگستاخی را به اوج می رساندبا اینکه سب کطراحی آن نازل است (با نشریه های طنز ایرانی مانند توفیق گل آقا بهلول وغیره مقایسه کنید)به ملت ایتالیا و روسیه توهین میکندبازکسی متعرض آن نمی شود. تا اینکه طبق پیشنهاد افرادی پشت صحنه کاریکاتورهای پیامبراسلام را منتشرمیکند. هنوزداعش وارد صحنه نشده است تا اینکه سال 2015 داعش که از سوی دستگاهای اطلاعاتی غرب حمایت می شد به دفتر این مجله حمله میکند. نیروهای اطلاعاتی فرانسه دقیقا از این حمله مطلع بودند ولی کاری برای جلوگیری از این حمله انجام نمیدهند چون نقشه باید طبق سناریو جلو میرفت پنج سال بعداز حادثه طراحی شده حمله به دفترشارلی ابدو این نشریه دوباره کاریکاتورها رو چاپ می کند تا احساسات عده ای را تحریک کند. دولت فرانسه رسانه ها نیزاز اینکار تحت نام آزادی بیان دفاع می کنند. حال موج دوم این حمله فرا رسیده است باز با حمایت افرادپشت پرده.
  12
  9
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۷
  ۲۱
  romano - تهران، ایران
  هم فرانسه هم هم آمریکا حامی و نهاد گزار تروریزم هستند فرانسه خمینی را با ایرفرانس به ایران پست کرد نگه دارنده مریم لچک و کشنده بختیار و فرخزاد بود. بن لادن هم یکی از فرزندان خلف تروریزم آمریکا مانند خمرهای سرخ جنگجویان نیکاراگویا شیلی آرژانتین برمه و . در ۳ دهه در خاور میانه بود. لطفا این List of ISIL members در ویکی پدیا سرچ کنید حساب کار دستتون میاد هیچ کدومشون بچه شمرون نبودن. من از ملاهای بیشرف بیزارم ولی اینها هم آخر بی پدر مادرین در مقام پستی یک چیزی مثل ملاهای ایرانن. باور داشتن به اینها همانقدر نادانیست که یک بسیجی به ملاها باور دارد.
  0
  4
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۰
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  کسانیکه وحوش عربستانی در 1400 سال قبل را می پرستند خودشان هم خلق و خوی وحوش را پیدا میکنند
  1
  7
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۴۲
  نظر شما چیست؟