تاوان شعارنویسی علیه خامنه‌ای؛ محاکمه بدون وکیل و صدور حکم ۱۸ سال زندان برای شهین خاکپور

شهین خاکپور، فعال سیاسی ساکن شیرازصدای آمریکا :حکم ۱۸ سال زندان شهین خاکپور، فعال سیاسی ساکن شیراز، که به تازگی توسط دادگاه انقلاب کرمان صادر شده بود، پس از تایید شدن در دادگاه تجدید نظر به اجرا گذاشته شده است.

یک منبع نزدیک به این فعال سیاسی در گفتگو با صدای آمریکا گفت که ۱۹ روز پس از ابلاغ این حکم بسیار سنگین ۱۸ سال حبس به شهین خاکپور، وکیل مدافع این فعال سیاسی با اعتراض به حکم صادره خواستار بازبینی پرونده شد؛ اما این حکم در تاریخ ۲۰ شهریور ماه توسط قاضی غضنفر شعبانزاده، رئیس شعبه ۷ دادگاه تجدید نظر استان کرمان، تایید شد و رای قطعی نهایتاً دو روز پس از تایید،‌ به خانم خاکپور ابلاغ شد. لازم به ذکر است که به استناد ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۱۰ سال از این حکم به عنوان اشد مجازات به مرحله اجرا گذاشته شده است.

این منبع مطلع، که بنا به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود،‌ به صدای آمریکا گفت، که خانم خاکپور در دوران محاکمه و دادگاه و تا پیش از مرحله دادگاه تجدیدنظر به وکیل دسترسی نداشته است. وی گفت که همچنین برگزاری دادگاه تجدید نظر در تاریخ ۱۵ شهریور در حالی است که خانم خاکپور و وکیل مدافع او از زمان برگزاری جلسه دادگاه اطلاعی نداشته‌‌اند و این دادگاه بدون حضور آنها برگزار شده است.

به گفته این منبع مطلع،‌ حکم تایید شده در تاریخ ۳۱ شهریور به شعبه یک اجرای احکام دادگاه انقلاب کرمان ارسال و این حکم به مرحله اجرا گذاشته شده است.

بر اساس اطلاعات موجود و به گفته این منبع مطلع، شهین خاکپور، که از مخالفان جمهوری اسلامی و‌ حامی شاهزاده رضا پهلوی است، به دلیل فعالیت در فضای مجازی، عضویت در کانال‌های سلطنت طلب، شعارنویسی و پخش تراکت‌ علیه خامنه‌ای، و حمایت از شاهزاده رضا پهلوی و خاندان پهلوی به زندان محکوم شده است.

لازم به ذکر است که در این پرونده فرد دیگری نیز به نام ارشیا نقوی انارکی،‌ با اتهامات مشابه شهین خاکپور، به ۱۸ سال زندان محکوم شده و حکم او نیز در دادگاه تجدیدنظر استان کرمان تایید شده است.

به گفته این منبع مطلع، خانم خاکپور که به تازگی یک عمل جراحی لگن را پشت سر گذاشته است،‌ به دلیل وجود ضایعه‌ای در کمر باید مجددا مورد عمل  جراحی قرار بگیرد و تحمل کیفر برای او در حال حاضر امکان پذیر نیست. به همین دلیل طی روزهای گذشته‌ اعضای خانواده او برای رسیدگی پرونده به شعبه یک اجرای احکام کرمان مراجعه کرده‌اند تا خواستار تاخیر در اجرای حکم شوند؛ اما مقامات مسئول با درخواست آنها مخالفت کرده و اعلام کرده‌اند که او باید خودش را به زندان کرمان معرفی کند،‌ و در زندان در این باره تصمیم‌گیری خواهد شد و او را نزد دکتر و پزشک قانونی خواهند فرستاد.

این منبع مطلع ضمن ناعادلانه خواندن حکم ۱۸ سال زندان برای این فعال سیاسی به صدای آمریکا گفت: «این حکم نباید به مرحله اجرا گذاشته شود، او نه دزدی کرده و نه ‌اختلاس؛ تنها مخالف بوده و اعتراض کرده است.‌ ما از سازمان‌های حقوق بشری می‌خواهیم کمک کنند و از جمهوری اسلامی بخواهند که با او عادلانه برخورد کند.»

صدای آمریکا پیش از این در گزارشی اعلام کرده بود، این اولین بار نیست که شهین خاکپور به دلیل فعالیت‌های سیاسی بازداشت می‌شود. او پیشتر در آبان سال ۹۵ و دی ماه سال ۹۶ در شیراز بازداشت و با تشخیص ابتلای او نوعی بیماری اعصاب و روان توسط کمیسیون پزشکی، از اتهامات وارده تبرئه شد. اما در جلسه دادگاهی که در تاریخ ۷ مرداد در کرمان برگزار شد، قاضی به او گفت که به رغم وجود پرونده و سابقه پزشکی، او را تبرئه نخواهد کرد.

این منبع مطلع همچنین به صدای آمریکا گفت که قاضی در جلسه دادگاه انقلاب با بی احترامی به شهین خاکپور گفته است:‌ «حالا شاهزاده کجا است؟ بگو شاهزاده بیاید و تو را از زندان بیرون بیاورد.»

در سال‌های گذشته و به دنبال افزایش نابسامانی اقتصادی در ایران گروه‌های مختلفی از مردم دست به اعتراض زده‌اند و برخی از معترضان با اعلام حمایت از خاندان پهلوی در برخی از اعتراضات نیز شعار «رضا شاه، روحت شاد» سر دادند. این اعتراضات خشم مقامات جمهوری اسلامی را به همراه داشت و منجر به بازداشت و صدور احکام سنگین برای مردم شد. از سوی دیگر، برخی فعالان به دلیل فعالیت در شبکه‌های اجتماعی بازداشت و با احکام زندان طولانی مدتی روبرو شده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران، از جمله فعالان مدنی، به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است
+13
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا
  وقتی گزارشگر خارجی از جواد ضعیف پرسید رژیم ایران کسی را بعنوان ابراز عقیده تنبیه یا اعدام میکند ایشان با کمال بی شرمی که در ذات این رژیم است گفت به دنیا که حکومت ما احدی را تنبیه و یااعدام نمی کند به خاطر مخالفت مدنی با ما اعدام پهلوان نوید افکاری ونمونهای دیگر نشان از راستگوی این رژیم منفور را دارد.
  1
  15
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Majid38 - ملبورن، استرالیا
  شاید هم جدی جدی اینطور فکر میکنند که اینقدر کله خرند و احمق یا اینکه ما‌ها رو دست اندختند و به ما میخندند.
  1
  13
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.