لباس فرح پهلوی ۴۰ هزار دلار در حراج هرمان هیستوریکا فروخته شد

بی بی سی :لباس فروخته شده نسخه‌ای از این لباس است که زمانی خانم دیبا در مراسم رسمی می‌پوشیده است

لباس فرح پهلوی که در آلمان با قیمت پایه ۸۸۰۰ دلار به حراج گذاشته شده بود، امروز حدود ۴۰ هزار دلار (۳۵ هزار یورو) فروخته شد.

موسسه هرمان هیستوریکا در آلمان چند هفته پیش این لباسی ابریشمی را برای حراج عرضه کرد که امروز جمعه ۲۵ سپتامبر به بالاترین قیمت پیشنهادی فروخته شد.

موسسه هرمان هیستوریکا در مونیخ آلمان گفته بود که این لباس متعلق به کلکسیون لباس‌های ایرانی فرح پهلوی (دیبا)، ملکه سابق ایران است و نامه‌ای از سفارت شاهنشاهی ایران در سال ۱۹۷۵ در اختیار دارد که اصالت این لباس ابریشمی را تایید می‌کند.

آخرین ملکه ایران درباره این لباس توضیح داده و گفته بود که این لباس احتمالا نسخه اولیه لباسی بوده که سالها پیش به یک نفر بخشیده است.
لباس خانم دیبا تقریبا چهار و نیم برابر قیمت پایه فروخته شدبه گفته فرح پهلوی، او لباس ابریشمی سوزن‌دوزی شده را یک بار پوشید اما نامه‌ای از یک دختر جوان از اروپای شرقی دریافت کرد که شیفته این لباس شده است.

آخرین ملکه ایران می‌گوید این لباس را به عنوان لباس عروسی به آن دختر هدیه داده و برای خودش مشابه لباس اولیه را بار دیگر با طرحی متفاوت سفارش داد.

ایده این لباس را که تلفیقی از پارچه‌های ایرانی و طراحی مدرن است، فرح پهلوی با الهام از صنایع دستی ایران به کیوان خسروانی سپرد. سوزن‌دوزی لباس کار گروهی از هنرمندان صنایع دستی از جمله مهتاب نوروزی، سوزن‌دوز نابینای بلوچ است که به جای رنگ‌های رایج سوزن‌دوزی آن دوران (مشکی و قرمز) از نخ‌های آبی و طلایی استفاده کرد.

مهتاب نوروزی هشت سال پیش درگذشت.

فرح پهلوی در بسیاری از لباس‌های معروف خود از صنایع دستی ایران و برجسته‌تر از همه از سوزن‌دوزی طراحان سیستان و بلوچستان استفاده می‌کرد.
حراجی موسسه هرمان هیستوریکا در آلمان که به حراج عتیقه‌های ارزشمند معروف است اخیرا به خاطر حراج کلاه آدولف هیتلر و وسایل شخصی اوا براوان، همسر هیتلر، جنجالی شده بود. شمار زیادی از یهودیان و مخالفان آلمان نازی اعتراض کرده بودند که حراج این اشیا به معنی ارزش دادن به شخصی است که به گفته آنها در تاریخ اروپا منفورترین چهره سیاسی و یک جنایتکار جنگی است.

این موسسه همچنین مدال یک سرباز آمریکایی قرن نوزدهم را حراج کرده بود که باعث اعتراض چهره‌های سیاسی در آمریکا از جمله تد کروز شد.
لباس‌هایی که در ایران جا ماند
آخرین ملکه ایران، چند سال پیش در مصاحبه‌ای به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که بخشی از لباس‌های ایرانی خود را به عمد در ایران جا گذاشته است: "دوست داشتم قسمتی از وجودم در کاخ باقی بماند."

بیش از دو سال پیش قرار بود نمایشگاهی از این لباس‌ها و وسایل شخصی فرح پهلوی در کاخ سعدآباد تهران افتتاح شود که به دلایلی لغو شد.

بخشی از لباس‌های فرح پهلوی را مزون‌های مشهور فرانسوی از جمله ایو سن لوران و کریستین دیور آماده کرده بودند.

فرح دیبا در سال ۱۳۳۸ در ۲۰ سالگی با محمدرضا پهلوی، شاه ایران ازدواج کرد. لباس عروسی او را ایو سن لوران که آن زمان جوانی ۲۲ ساله بود و در مزون دیور کار می‎کرد، طراحی کرد.
+31
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  بردیا2577 - زابل، ایران
  دریغ این سر و تاج و این داد و تخت. دریغ این بزرگی و این فر و بخت. گنهکارتر در زمانه منم. ازی را گرفتار آهرمنم. که این خانه از پادشاهی تهیست. نه هنگام پیروزی و فرهیست.
  9
  26
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  با توجه به این که در دوران سالگرد جنگ به سر می بریم یادمان نرود فرح پهلوی تنها کسی بود که زمانی که ایران بمباران شیمیایی می شد رسما به سازمان ملل اعتراض کرد و زمانی هم که ترامپ تهدید کرد مکانهای فرهنگی ایران را بمباران می کند و بعضی بی وطن ها گفتند ایرادی ندارد مقبره کوروش را که نمی زنند آثار اسلامی را می زنند گو اینکه آثار دوران سلجوقی یا صفوی جزو تاریخ ایران محسوب نمی شود باز هم فرح پهلوی تنها کسی بود که اعتراض کرد شما می توانید مخالف حکومت هم باشید ولی ملی باشید درود بر او
  7
  36
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  bachchetehroon - ونکوور، کانادا
  تک تک سلولهای ایرانیان هنوز اثار وجود شریف و توانا و فرهنگ دوست و لطیف شهبانوی دل ما را احساس میکند. نه جمهوری وحشت و فلاکت و نه هیچ حکومت وحشی و جنایتکار دیگه ای نمیتواند ان را از وجود ایرانیان جدا کند. لباس یه بهانه است و حتی هر کتاب کوچک کانون پرورش فکری یاد شهبانوی زیبا و دوست داشتنی ما را زنده میکند. درود بر خاندان شریف پهلوی. زنده باد شهبانوی گل ما
  2
  12
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.