«ایران و روسیه برای تولید واکسن روسی کرونا همکاری می‌کنند»

دویچه وله :سفیر ایران در روسیه گفته دو کشور در حال مذاکره برای تولید مشترک واکسن ضدکرونای اسپوتنیک ۵ هستند. صندوق سرمایه‌گذاری روسیه از ابراز نظر درباره این خبر خودداری کرده است.

کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه روز جمعه ۲۵ سپتامبر به خبرگزاری‌های روسی گفته است که بالاترین مقامات دولتی این دو کشور در حال مذاکره برای تولید مشترک واکسن کرونا هستند.

سفیر ایران در روسیه گفته است: «ما در حال انجام مذاکرات هستیم. من با رییس صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه RDIF صحبت کردم، مقامات ما بارها با یکدیگر تبادل نظر کرده‌اند و ما اعلام کرده‌ایم که آماده همکاری هستیم.»

به گفته جلالی ایران در دو یا سه زمینه برای همکاری اعلام آمادگی کرده است که شامل همکاری در تولید با روسیه است. او گفته ایران پتانسیل بزرگی برای تولید واکسن دارد.

صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه از نظر دادن درباره مذاکرات با ایران خودداری کرده است. این صندوق در هفته‌های اخیر معاملات متعددی برای عرضه این واکسن در خارج از روسیه انجام داده است.

واکسن اسپوتنیک ۵ اخیرا در مقیاس بسیار وسیعی در مسکو مورد آزمایش قرار گرفته است.

صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه گفته در حال گفت‌وگو با تعدادی از کشورها درباره امکان تولید واکسن روسی اسپوتنیک ۵ در خارج از کشور است و با کشور هند برای تولید ۳۰۰ میلیون دوز از این واکسن یک قرارداد امضا کرده است.

توافق برای انجام معامله با قزاقستان و نیز دو استان در برزیل و شرکت‌های خصوصی دارویی در هند و مکزیک نیز امضا شده است.

صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه همچنین روز جمعه اعلام کرد که ۳۵ میلیون دوز از این واکسن را به شرکت دارویی لاکسی‌سام در ازبکستان داده است.

روسیه اولین کشوری است که واکسن کرونا را در مقیاس عمومی بر روی انسان‌ها آزمایش کرده است. تولید این واکسن در روسیه با انتقادات و حتی اعتراضات زیادی همراه بوده است.

در آخرین نمونه گروهی از دانشمندان روسی نامه‌ای سرگشاده نوشته و از شیوه تحقیقات برای تولید اسپونیک ۵ انتقاد کرده‌اند.

یکی از نویسندگان این نامه در گفت‌وگو با دویچه‌وله به برخی از این انتقادات اشاره کرده است؛ از جمله شمار اندک شرکت‌کنندگان در این پژوهش که تنها ۷۶ نفر بوده‌اند، اینکه در مطالعه برای تولید این واکسن، گروه‌های سنی‌ای که بیشتر در معرض اثرات منفی جانبی قرار می‌گیرند، در نظر گرفته نشده‌اند و اینکه چرا نتایج مطالعه، پیش از سر رسیدن مهلت ۱۸۰ روزه‌ای که خود سازندگان واکسن پیش‌تر آن را تعیین کرده بودند، منتشر شده است.
+5
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.