۴۷ عضو شورای حقوق بشر اعدام نوید افکاری را محکوم کردند

دویچه وله :کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ای با محکوم کردن اعدام نوید افکاری در ایران، خواهان آزادی فوری زندانیان عقیدتی و سیاسی از جمله نسرین ستوده و نرگس محمدی شدند.

نماینده آلمان در شورای حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه ۲۵ سپتامبر متن بیانیه‌ای را در این شورا قرائت کرد که به امضای تمامی ۴۷ عضو شورای امنیت رسیده است.

این بیانیه در محکومیت نقض گسترده حقوق بشر در ایران صادر شده است.

در این بیانیه نسبت به "نقض مداوم حقوق بشر در ایران به ویژه در ارتباط با آزادی بیان، آزادی اجتماعات و گردهمایی‌ها" ابراز نگرانی شده و آمده است: «گزارش‌های معتبر از بازداشت‌های خودسرانه، دادگاه‌های ناعادلانه، اعترافات اجباری و اعمال شکنجه و بدرفتاری با زندانیان در رابطه با اعتراضات اخیر به ویژه نگران‌کننده هستند.»

اعضای شورای حقوق بشر از ایران خواسته‌اند تا تحقیقات مستقل و شفافی درباره این گزارش‌ها انجام دهد و مرتکبان خشونت علیه معترضین را وادار به پاسخ‌گویی و پذیرش مسئولیت کند.

اعدام ناگهانی نوید افکاری از معترضان سال ۹۶ در شیراز و نیز اعدام نوجوانی به نام برزان نصرالله‌زاده که در ۱۷ سالگی به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد، شدیدا در این بیانیه مورد انتقاد قرار گرفته است.

نویسندگان بیانیه از شکنجه و اعترافات اجباری این دو نوشته‌اند و نیز شیوه برگزاری دادگاه را مورد نقد قرار داده‌اند. همچنین خواهان لغو مجازات اعدام در ایران شده‌اند.

در این بیانیه همچنین به نسرین ستوده وکیل و نرگس محمدی فعال مدنی زندانی اشاره شده و آمده است: «ما از ایران می‌خواهیم همه کسانی را که خودسرانه بازداشت می‌شوند و همچنین زندانیان سیاسی و عقیدتی مانند نسرین ستوده و نرگس محمدی را فوراً آزاد کند.»

در پایان از مقامات ایران خواسته شده تا با گزارشگر ویژه سازمان ملل همکاری کنند.

ایران گزارش‌های تهیه شده توسط نهادهای سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر را "مغرضانه و جانبدارانه" می‌داند.

تا کنون هیچ یک از گزارشگران ویژه سازمان ملل اجازه پیدا نکرده‌اند که به ایران سفر کنند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل چندین بار تا کنون نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرده است.

در تابستان امسال این شورا ماموریت جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران را به مدت یک سال تمدید کرد
+33
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.