شرط ظریف برای بازگشت آمریکا به برجام: باید خسارت بدهند و متعهد شوند که دوباره خارج نمی‌شوند

رادیو فردا :وزیر خارجه ایران می‌گوید که دولت آمریکا در صورت تمایل به بازگشت به برجام، باید به ایران خسارت بدهد و تعهد بدهد که «اقداماتی» مانند خروج از برجام را دیگر انجام نخواهد داد.

محمدجواد ظریف که با پایگاه خبری روسی اسپوتنیک گفت‌وگو کرده تاکید کرد که برای حکومت ایران «مهم نیست چه کسی در کاخ سفید باشد» و توجه ایران به «سیاست آمریکا» است.

دولت دونالد ترامپ که اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شده، هیچ تمایلی برای بازگشت به برجام ندارد، ولی جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست ‌جمهوری آمریکا، اعلام کرده است که در صورت برنده شدن به برجام باز می‌گردد.

در همین حال جو بایدن نیز اجرای کامل برجام توسط ایران را به عنوان شرط بازگشت آمریکا به برجام را مطرح کرده است.

به نظر می‌رسد شرط‌گذاری آقای ظریف برای بازگشت آمریکا به برجام، واکنش به شرط‌گذاری جو بایدن باشد.

مجید تخت روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل، نیز در گفت‌وگویی که با شبکه جهانی بی‌بی‌سی داشته،‌ با اشاره به تمایل جو بایدن شروط مشابه آقای ظریف را مطرح کرده و خواستار پرداخت خسارت و همچنین تعهد برای عدم خروج مجدد آمریکا از برجام شده است.

حکومت ایران در طول یک سال و نیم گذشته، در واکنش به از سرگیری تحریم‌های آمریکا، اجرای بخشی از تعهدات خود در قبال برجام از جمله حد نصاب‌های پیش‌بینی شده در مورد حجم و درصد غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کرده است.

علاوه بر شرط‌گذاری آقای بایدن، قدرت‌های اروپایی نیز با اشاره به این که تداوم غنی‌سازی اورانیوم در ایران ناقض برجام است، بارها خواستار بازگشت دوباره ایران به اجرای کامل تعهدات هسته‌ای این کشور شده‌اند.

محمدجواد ظریف در این گفت‌وگو پیشنهاد مبادله تمام زندانیان بین ایران و آمریکا را نیز دوباره مطرح کرده و گفت: «آمادگی مذاکره با دولت آمریکا را نداریم»، ولی آماده هستیم که زندانیانی که در اختیار دو کشور هستند را مبادله کنیم.

بحث تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا در ماه‌های گذشته نیز مطرح بوده است. در آخرین رویداد، ۱۹ خرداد امسال مجید طاهری، پزشک ساکن فلوریدا که به‌دلیل نقض تحریم‌ها علیه تهران در ایالات متحده زندانی بود، آزاد شد و به ایران بازگشت.

آزادی او پس از آن اتفاق افتاد که مایکل وایت، شهروند آمریکایی که مدت دو سال در ایران زندانی بود، ۱۵ خردادماه به آمریکا بازگشت. دو روز پیش از آزادی مایکل وایت، سیروس عسگری، استاد دانشگاه صنعتی شریف که در آمریکا بازداشت بود، آزاد شد.

مقام‌های دولت آمریکا در ماه‌های گذشته خواستار آزادی سیامک نمازی و مراد طاهباز، شهروندان ایرانی‌-آمریکایی زندانی در ایران شده‌‌اند
+15
رأی دهید
-115

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  اون رهبر آشغال که می گفت مذاکره با آمریکا هرگز کفگیر خورده ته دیگ
  5
  58
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵
  ۳۷
  kevinpalang - مالمو، سوئد

  طرف را توی ده راه نمیدادند، سراغ خانه کدخدا را میگرفت.
  3
  68
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
  ۳۶
  چالش1986 - هامبورگ، آلمان

  حصلت این رژیم باجگیریه.
  5
  48
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ماشالا رو که نیست.
  4
  60
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۲
  ۶۰
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان

  شما ها سیرمونی ندارید ؟ خسارتهای قبلی را چه کردید آقای ظخیم تو کی میخواهی دست از وطن فروشی برداری ؟
  5
  48
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  از همین امروز دارند. به بایدن خط می‌‌دهند.دو تا می‌‌گیم .ولی‌ یکی‌ هم کافی‌ است.چپی‌ها هم به آرزوی خود رسیدند. درست مثل سال ۵۷ در کنار امت آخوند.پوزه امپریالسیت آمریکا را به خاک مالیدید.هر چند که دانم.در ته قالب آرزو که بایدن .سیاست ترامپ را در مقابل آخوند‌ها ادامه دهد. آخر خره. زمانی‌ که ارژینال سر کار است. چرا دنبال کپی ناقص می‌‌دوید؟ ولی‌ کور خواندید. گیرم که امید. به الزیمر بایدن دارید. فراموش کند.چه وعده به آخوند‌ها داد.ولی‌ با نانسی پلوسی چکار می‌‌کنید؟ اون که دیگر الزیمر ندارد. چی‌ گفت آبان ماه راجع به ماه؟ اشوبگر دانشجو. تبریک فرخ نگدار.مسعود بهنود. مهاجرانی و آذری خودمان. خلق و امت فلسطین دوباره سلام می‌‌رسانند.
  5
  36
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان

  اسکول معلوم نیست خودشو به خریت زده ویا فکر کرده ملت نفهمن، یه جوری زت وپرت می کنه که انگار این ام یکاست که الان تحریمه و داره از بدبختی به هر دری می زنه ، این عبدالله داره برای اونا شرط تعیین می کنه. من موندم یه همچین مونگولای رو از تو کدوم غار این امریکا و انگلیس او زمان پیدا کردندو فرستادن که که کشور ما رو اینجور بخاکه سیاه بنشونن.
  4
  41
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴
  ۴۸
  ordak - بن، آلمان

  واقعا زده به سرشون .اگر تا بحال فکر میکردیم ملت به شوخی میگن اینها همه صنعتی میزنن، این حرف ظ'ریف ثابت کرد که شوخی نیست بلکه واقعیت هست
  3
  38
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۴
  ۳۱
  پرنده آبی - شیراز، ایران

  ههه.
  3
  29
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  پر رو باش تیر بنداز تو تاریکی ...کی به کیه ...شاید همه دنیا مثل مملکت ما خرتوخره
  3
  36
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  نیم ساعت بعد ترامپ گفته شماره حساب بدین تا براتون توی سینی یه بیلاخ بفرستم
  2
  15
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۵
  ۵۳
  همایون نروژ - اسلو، نروژ
  نوبتی جوک میگن یه روز حسن یه روز ظریف یه روز جهانگیری یه روز آقا .مردم باید به این دلقکا افتخار کنن .
  2
  14
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۹
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  رژیم منفور خمینی از چروثقیل برای اعدام در ملا عام و از قیچی آهن بر برای قطع دست و انگشت و از دوربین های کنترل ترافیک برای شناسایی معترضان استفاده میکنه بعد انتظار داره جهانیان باور کنند که این رژیم منفور و ضد بشریت از انرژی هسته قصد استفاده صلح آمیز و بشر دوستانه داره. این ها فکر کردند جهانیان پشت گوششان مخملی است مثل خودشان.
  2
  18
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۹
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  بشین تا برگردند. حتی بایدن هم به این آسونی که فک میکنی برنمیگرده اصلا نیازی به برگشتن ندارند.
  1
  15
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  یکی این یارو را بیدار کند یا توضیح بده به ایشآن که جمهوری فاسد تروریست وطن فروش مظلوم کش در حد و قواره ای نیست که دیکته کنه به ارباب دنیا بدبختها شما کاری کردید که اسرائیل آمده در خانه تان قرار بود شما برید اسرائیل را زیارت کنید اما آنها آمدند کنار دستتان تا شما اینقدر زحمت نکشید برای زیارت قدس مکه را هم باید فراموش کنید حتی روسیه وچین هم حاضر به پرداخت هزینه بخاطر شما ریاکاران دلقک نبستند و مانده علی گدا و حوضش .
  2
  14
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۳
  ۲۹
  colombo - پاریس، فرانسه
  گویند‌ «خران»‌‌ به‌ کوئی‌ که‌‌ باری‌ پایشان‌ درآن‌ لغزیده‌، دگر‌ هرگز‌ قدمی‌ ننهند؛ اما‌ «اینان‌»‌ باز‌ در‌ پی‌ همان‌ آشند‌ و‌ همان‌ کاسه؛ ‌
  2
  12
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۳
  ۶۱
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  آقا این قاطی کرده فکر میکنه ایران آمریکا را تحریم کرده خخخخ از اسکل ها زیادند
  1
  13
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۰
  ۴۰
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. توی ....قاطی چی میگی آسمان رو به ریسمان میبافی کم هوش و عامی
  2
  5
  شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۶
  نظر شما چیست؟