ساخت پالایشگاه «۴۶۰ میلیون دلاری» سپاه در بندرعباس آغاز شد

مقابل فرماندهان سپاه تصویری از بهنام محمدی نقش بسته که یکی از صدها کودک‌سرباز کشته‌شده در جریان جنگ ایران و عراق بودبی بی سی :قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه پاسداران در مراسمی با حضور فرماندهان نظامی ساخت پالایشگاهی با سرمایه ۴۶۰ میلیون دلار را در بندرعباس آغاز کرده است.

سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه وعده داده که ساخت این پالایشگاه به "خودکفایی و استقلال اقتصادی" ایران کمک کند.

آقای سلامی گفته است سپاه با وجود تحریم‌ها اجازه توقف هیچ طرحی را نمی‌دهد و خبر داده که در حال حاضر بیشتر از ۲۲۰ "طرح زیرساختی بزرگ کشور" به سپاه واگذار شده است.

از زمان ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، سپاه پاسداران سهم فزاینده‌ای از فعالیت‌های اقتصادی در ایران را گرفته است.

هرچند کسب‌وکار سپاه با انتقادهایی روبرو بوده و از جمله رئیس‌جمهور قبلی و فعلی از آن به ترتیب با عنوان فعالیت‌های "برادران قاچاقچی" و "دولت با تفنگ" یاد کرده‌اند، همچنان پروژه‌های پرشماری به شرکت‌های وابسته به آن واگذار می‌شود.

سعید محمد، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا، گفته است که ساخت این پالایشگاه نسل جدید در بندرعباس، که از آن با عنوان پتروپالایشگاه یاد شده، "در تعامل نزدیک با دولت" انجام می‌گیرد.

آقای محمد گفته که قرارگاه خاتم ۴۶۰ میلیون دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده و با به‌کارگیری "توان بخش خصوصی" آن را ظرف دو سال آینده به بهره‌برداری می‌رساند.

او گفته است که این پتروپالایشگاه ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی در روز را دارد که از میدان گازی پارس جنوبی تامین و صرف تولید مواد اولیه صنعت نساجی و مواد شوینده خواهد شد.

با وجود اینکه قرارگاه خاتم‌الانبیا از بودجه عمومی ایران منابعی دریافت می‌کند اطلاعات شفافی از حجم فعالیت‌های اقتصادی آن وجود ندارد.

اقتصاد ایران در سال‌های اخیر با پرونده‌های بزرگ فساد مواجه بوده که بعضی از آنها مربوط به شرکت‌ها و افراد وابسته به نیروهای نظامی، امنیتی یا قضایی بوده‌اند.
+14
رأی دهید
-62

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه
  ساخت پالایشگاه در بندرعباس توسط چین اما بنام سپاه پاسداران در قراداد 25 ساله باچین ساخت و باز سازی پالایشگاهها نفتی ایران توسط نیروهای چینی گنجانده شده است که بین 30 تا 49 درصد سود حاصله از پالایشگاهها در 25 سال به دولت چین میرسد
  5
  20
  ‌پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  این پالایشگاه قراره از نفت روغن بنفشه بگیره جهت تنقیه و معالجه کرونا
  4
  21
  ‌پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  سپاه پاسداران با اون انقلابی که دستگاه کورونا یاب اشون در جهان پزشکی درست کرد حیفه که ازش استفاده نشه در زمینه های دیگه مثل پالایشگاه سازی!!
  2
  11
  ‌پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  خبر در واقع اینه : سفره دزدی ۴۶۰ میلیون دلاری سپاه در بندرعباس پهن شد . سپاه با این پول چند تا ستون و ساختمان میسازه نه پالایشگاه
  0
  4
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان
  ای باویلا حالا دل دزدیهای موج آخر شروع شد. ایشالله که دیگه رفتنی باشید.
  1
  2
  جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.