حمله تند پادشاه عربستان به حکومت ایران در سخنرانی سازمان ملل

بی بی سی :ملک سلمان، پادشاه عربستان، در پیام ویدیویی خود به نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با لحنی تند از حکومت ایران و متحدان منطقه‌ای آن انتقاد کرد و هشدار داد که دولت سعودی در دفاع از امنیت ملی خود "به هیچ وجه کوتاهی نخواهد کرد."

پادشاه عربستان جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که از اقدامات بین‌المللی برای حل پرونده هسته‌ای "برای توسعه برنامه‌های تخریبی خود استفاده کرده و شبکه‌های تروریستی خود را گسترش داده است."

ملک سلمان در دومین روز پخش سخنان رهبران جهان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که به دلیل شیوع کرونا عمدتا به صورت مجازی برگزار می‌شود، بخش قابل توجهی از صحبت‌های خود را به ایران و نقش جمهوری اسلامی در منطقه اختصاص داد.

او هشدار داد که "تجربیات گذشته نشان داده است که راه حل‌های جزئی و کوتاه مدت و تلاش برای جلب رضایت این رژیم، تهدیدهایش برای امنیت و صلح جهانی را پایان نخواهد داد."

عربستان حدود چهار سال پیش در پی حمله به سفارت این کشور در تهران و کنسولگری سعودی در مشهد روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد.

دو کشور یکدیگر را به دخالت در امور کشورهای دیگر و بر هم زدن ثبات منطقه متهم می‌کنند و مجموعه‌ای از رخدادها به ویژه حمله به تاسیسات نفتی عربستان تنش میان دو رقیب منطقه‌ای را به اوج رساند.

ملک سلمان در پیام خود در سازمان ملل گفت "رژیم ایران سال گذشته با نقض آشکار قوانین بین‌المللی تاسیسات نفتی عربستان سعودی را هدف قرار داد تا بار دیگر به همگان نشان دهد که هیچ اهمیتی برای ثبات اقتصادی جهان و امنیت خطوط امدادی نفت قائل نیست ."

او جمهوری اسلامی را متهم کرد که "به شکل مستمر با استفاده از بیش از ۳۰۰ فروند موشک بالستیک و بیش از ۴۰۰ فروند پهپاد به خاک عربستان سعودی حمله می‌کند."

پادشاه عربستان ایران را به دخالت در یمن "از طریق شبه نظامیان حوثی که ایادی این رژیم به شمار می‌روند" متهم کرد و گفت "عربستان از پشتیبانی ملت یمن دست نخواهد کشید تا خود را از یوغ اسارت رژیم ایران رها سازد و کشور خود را پس بگیرد."

ایران در مقابل، عربستان را به ارتکاب جنایات جنگی در یمن به دلیل کشتن غیرنظامیان و محاصره اقتصادی متهم می‌کند.

ملک سلمان به جنبش حزب‌الله لبنان، گروه متحد و وابسته ایران هم به شدت تاخت و گفت اوضاع نابسامان لبنان را "نتیجه فتنه‌گری‌های گروهک تروریستی حزب‌الله می‌دانیم که منجر به از کار افتادن نهادهای قانونی و دولتی شده است."
+109
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  دیگر همه تقریبا فهمیده اند که حکومت اخوندی فقط منطق زور می فهمد
  4
  83
  ‌چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۴
  ۵۳
  همایون نروژ - اسلو، نروژ

  تو کثافت تر از خامنه ای . خامنه ای کثافت تر از تو . هر جا سخن از قرآن و اسلام باشه یعنی کثافت بیداد میکنه و شما پرچمداره این کثافت خانه هستین . لعنت به همتون . برین بمیرین یک دنیا از دستتون نفس میکشه .
  14
  75
  ‌چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۵
  ۳۶
  javadrezazadeh - ارومیه، ایران

  [::همایون نروژ - اسلو، نروژ::]. آفرین. دقیقا همینطوره.
  3
  32
  ‌چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰
  ۵۵
  Sepas - تهران، ایران

  اینقدر هاف هاف کن تا بسوزی ما بعد از ۱۴۰۰ سال آمدیم برای نابوی و ریشه کن کردن دین اجدادیت امیدوارم ورق برگرده به کام ایرانیان شریف وبزرگوار با کمک دنیا
  4
  34
  ‌چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۹
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  این حکومت دست نشانده ایدولوژیکی فاسد حتی به ایران و ایرانیها هم رحم نمیکنه شماها پیشکش. چقدر انتظارهاتون زیاده . خیابون پاستور بیت خلا را هم که بلدید. خب بزنید داغونش کنید.مردم دنیا حمایت تون میکنه.
  2
  33
  ‌چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۸
  ۴۹
  آزاذه - تهران، ایران
  ظریف هم که مثل یک لات بی سروپا شرو ور کرد
  1
  13
  ‌پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۳
  نظر شما چیست؟