سردار شکارچی ارائه «تجربه فناوری دفاعی» به یمن را تأیید کرد

ابوالفضل شکارچی ، سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلحدویچه وله :سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح ایران کمک به حوثی‌های یمن را "مستشاری" خواند و ارائه فناوری دفاعی به آنها را تأیید کرد. او همچنین وجود اختلاف میان سپاه و ارتش را تکذیب کرد و آن را شایعه ساخته "منافقین" دانست.

سردار ابوالفضل شکارچی درباره حضور نظامی جمهوری اسلامی در برخی کشورهای منطقه و حمایت از گروه‌های نیابتی گفت این حضور "مستشاری و معنوی" است و ایران "به هیچ وجه" در این کشورها دخالت نمی‌کند.

خبرگزاری فارس روز سه‌شنبه اول مهرماه گزارش داد سخنگوی ارشد ستاد کل نیروهای مسلح این سخنان را در برنامه تلویزیونی چهل ستون بیان کرده و افزوده ایران فقط به "کشورهای جبهه مقاومت" کمک مستشاری می‌کند.

منظور جمهوری اسلامی از این جبهه کشورها و گروه‌هایی است که به زعم تهران در صف اول رویاروی با اسرائیل قرار دارند. دولت سوریه، برخی گروه‌های افراطی فلسطینی، شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان، گروه انصارالله (حوثی‌های یمن) و برخی گروه‌های شیعه عراقی تشکیل دهندگان این جبهه به شمار می‌روند.

شکارچی گفت: «برای اینکه بتوانیم تجربیاتمان را به مردم سوریه، عراق، لبنان و یمن منتقل کنیم، افراد مجرب ما به آنجا می‌روند و کمک فکری به آنها می‌کنند و در میدان عمل مردم و ارتش آن کشورها هستند که مقابل دشمنان صف‌آرایی می‌کنند.»

برخلاف این ادعا، تا کنون صدها نظامی ایرانی و اعضای گروه‌هایی از شیعیان عراق، افغانستان و پاکستان که توسط ایران آموزش دیده و تجهیز می‌شوند در درگیری‌های نظامی در سوریه کشته شده‌اند و شواهد زیادی حکایت از ارسال جنگ‌افزار برای گروه‌های نیابتی مانند حوثی‌های یمن دارد.
ادعای فروش تسلیحات؟
سخنگوی ستاد نیروهای مسلح می‌گوید جمهوری اسلامی "هر آنچه را بتواند" به کشورهایی که مقابل آمریکا و اسرائیل صف‌آرایی می‌کنند کمک می‌کند. او افزود: «اما مشکلات اقتصادی کشور ما ایجاب نمی‌کند که چیزی را رایگان به کسی بدهیم، حتما چیزهایی را ممکن است از ما بخرند.»

این ادعا در حالی مطرح شده که جمهوری اسلامی مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ که در پیوند با توافق هسته‌ای صادر شده دست‌کم تا ۲۷ مهر ماه امسال مشمول تحریم تسلیحاتی شورای امنیت است.

آمریکا تلاش می‌کند این تحریم را همیشگی کند و پس از ناکامی در ارائه قطعنامه‌ای به این منظور، می‌کوشد با فعال کردن مکانیسم حل اختلاف برجام، موسوم به مکانیسم ماشه به این هدف دست یابد.
حمله به عربستان با "موشک‌هایی با منشاء ایرانی"
شکارچی با تکذیب کمک تسلیحاتی به حوثی‌های یمن گفت: «ما تجربه فناوری در حوزه دفاعی را به آنها منتقل کردیم و یاد گرفته‌اند و خودشان موشک و پهپاد و سلاح در یمن تولید کنند. اینگونه نیست که ما از ایران موشک در اختیار آنها قرار دهیم. ما تجربه و دانش خودمان را به مردم یمن منتقل کرده‌ایم.»

این ادعا نیز تا کنون بارها رد شده است. پیش‌تر عربستان و آمریکا با نمایش قطعاتی از موشک‌ها و پهپادهای سرنگون شده حوثی‌ها بر ایرانی بودن آنها تاکید کرده‌اند.

دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوترش نیز در یکی از تازه‌ترین گزارش‌های خود تائید کرد که موشک‌هایی که از یمن به سمت اهدافی در عربستان پرتاب شده‌اند "منشاء ایرانی" داشته‌اند.

شکارچی با اشاره به سفر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به دمشق گفت در این سفر قراردادی برای تقویت پدافند هوایی سوریه میان دو طرف امضا شد و "به دنیا هم اعلام کردیم که ما این قرارداد را با دولت سوریه داریم و حتما هم آن را تقویت می‌کنیم".

در سفر باقری به دمشق که ۱۹ تیرماه انجام شد فقط یک "تفاهم‌نامه" برای همکاری‌های فنی و نظامی به امضاء رسید که تا کنون نه درباره جزئیات آن و نه در مورد به اجرا درآمدنش گزارشی منتشر نشده است.
انکار اختلاف‌های سپاه و ارتش
سخنگوی ارشد ستاد نیروهای مسلح در بخش پایانی گفت‌وگوی تلویزیونی خود خبرهای منتشر شده درباره اختلاف میان سپاه پاسداران و ارتش را به شدت تکذیب کرد و مدعی شد "سازمان منافقین" چون امکان اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی را ندارد به این شایعات دامن می‌زند.

خبر وجود این اختلاف‌ها با انتشار مصاحبه‌ای از دریادار حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش با خبرگزاری دولتی ایرنا بالا گرفت. ویدئوی این مصاحبه ۱۱ خرداد در وب‌سایت ایرنا منتشر و ساعتی بعد حذف شد.

محمد جواد معتمدی‌نژاد، دبیر اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی پس از حذف این ویدئو قسمت کوتاهی از آن را در صفحه توئیتر خود منتشر کرد. بدهی به سپاه، برابر سهم دولت از نفت
دریادار سیاری در این مصاحبه به دخالت نظامیان در فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی که از محورهای اصلی انتقاد از سپاه پاسداران است اشاره کرده و می‌گوید فعالیت اقتصادی اصلا به صلاح نیروهای مسلح نیست و دخالت در سیاست به آن آسیب می‌زند.

سپاه قدرتمندترین مجموعه فعال در اقتصاد رسمی و غیررسمی ایران به شمار می‌رود. فرمانده قرارگاه خاتم وابسته به سپاه به تازگی گفته بود دولت ۵۰ هزار میلیارد تومان به این نهاد بدهکار است.

محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه ۱۵ خرداد امسال گفته بود مطابق مصوبه مجلس حداکثر رقمی که دولت می‌توانست در بودجه سال ۱۳۹۹ از فروش نفت داشته باشد نزدیک به ۴۹ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان است.

دخالت سپاه در سیاست نیز موضوع آشکاری است که در سال‌های گذشته با ورود بیش از پیش سپاهیان سابق به مجلس شذت گرفته و با طرحی که برخی نمایندگان برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری مشغول بررسی آن هستند چه بسا راه نامزدی نظامیان مشغول به خدمت در انتخابات ریاست جمهوری هم هموار شود
+9
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.