ایران مدعی ساخت هواپیمای مسافربری تا ۵ سال آینده شد

العربیه :جانشین وزیر دفاع ایران ادعا کرد که در این کشور اقداماتی در زمینه طراحی، تحقیق و توسعه در حوزه هواپیمای مسافربری انجام شده و این موضوع در برنامه پنج ساله آینده ایران قرار دارد.

ایران طی سال‌های اخیر بارها ادعای ساخت هواپیمای مسافربری را مطرح کرده است، امروز نیز یکی دیگر از مسئولان در وزارت دفاع این کشور درباره این موضوع اظهارنظر کرد. قاسم تقی‌زاده جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح ایران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، سه‌شنبه 22 سپتامبر 2020، درباره زمان به نتیجه رسیدن پروژه ساخت هواپیمای مسافربری بومی، مدعی انجام اقداماتی در دفاتر طراحی، تحقیق و توسعه در حوزه هواپیمای مسافربری در این کشور شد و افزود: «این موضوع در برنامه پنج ساله آینده ما قرار دارد. شما به یاری خداوند خبرهای خوبی را در این رابطه خواهید شنید».

تقی‌زاده در ادامه از رونمایی از سامانه مجید که به گفته او «یکی از سامانه‌های بسیار ممتاز» در ایران است خبر داد.

او همچنین ادعا کرد که این سامانه با برخورداری از ویژگی‌هایی همچون «تحرک و چابکی بالا» در رده سامانه‌های پدافند بومی ساخت جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرد.

ایران در حالی موضوع ساخت هواپیما در داخل این کشور را مطرح کرده که چنین پروژه‌هایی هیچگاه در یک کشور به تنهایی انجام نشده است چرا که این حرکت اصلا صرفه زمانی و هزینه‌ای لازم را ندارد. همچنین به نظر نمی‌آید که تکنولوژی ساخت چنین پروژه‌ای در صنایع این کشور وجود داشته باشد.

در چنین پروژه‌ای معمولا تیم‌های طراحی و ساخت حرفه‌ای از نقاط مختلف دنیا در شرکتی که قصد ساخت دارد، گرد هم می‌آیند، امری که در ایران امکان تحقق ندارد.

همچنین یکی از موانع اصلی در به ثمر رسیدن چنین پروژه‌ای، تحریم‌های قطعات لازم برای ساخت هواپیما و تحریم‌های مالی است که علیه ایران اعمال شده و جانشین وزیر دفاع ایران هیچ اشاره‌ای به آن نکرده است
+11
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان

  همانطور که دستگاه تشخیص کرونا رو ساختین ؟؟ میسازین تو همان آشیانه بلند نشده سقوط میکند .البته اگر خودتان بهش شلیک نکنید
  2
  45
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۶
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  "جانشین وزیر دفاع ایران ادعا کرد که در این کشور اقداماتی در زمینه طراحی، تحقیق و توسعه در حوزه هواپیمای مسافربری انجام شده" این یعنی فعلا کاغذ A4 خریدیم که طراحی ها رو روش انجام بدیم! همین فعلا ١٠٠ میلیارد خرج برداشته
  3
  30
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۴
  ۴۵
  Ariyo Barzan - تهران، ایران

  خیلی هم خوب و عالی اما لعنت تو روح خودتون و اجدادتون اگه خودتون اول سوار نشین. طبق قراردادی که با دولت چین بستن، قراره از مردم ایران به عنوان موش آزما یشگاهی استفاده کنن.
  3
  30
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۴
  ۳۹
  33mahyar - ونکوور، کانادا

  ۵ سال آینده مثل جوک میمونه شما نمیدونی قیمت دلار فردا چقدر می‌شه برای فردا نهارتون نمیتونید تصمیم بگیرید چی‌ میتونید بخورید برای ۵ سال دیگه می‌خواهید هواپیما بسازید
  3
  31
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۷
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان

  اره اروا عمه تون حتماً با موتور پراید، رادارشم حتماً مستعانه با در قابلمه. یعنی از این سپاهیای گاگول هیچی بعید نیست، دو تا ورق اهن بغل پریدا بچسپونن بگن هواپیماس.
  3
  28
  ‌چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۳
  ۴۰
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  مخاطب اینها ایرانیان خارج نشین یا مردم متوسط و تحصیل کرده نیستند . توده های عامی و` بیسواد بیشتر آنها داخل ایران هستند که خیلی هم زیادند همآنهایی که پای منبر اینها می نشینند و زنجیر امامشان را میزنند . آنها همان گونه که سابقه دارند هر چه این جماعت شارلاتان بگوید قبول دآرند.
  1
  12
  ‌چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۵
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  یادمه 10سال پیش یکری هواپیمای سمپاشی اکراینی رو در اصفهان مونتاژ میکردن و توش صندلی گذاشته بودن و اعلام کردن ما هواپیمای مسافربری ساختیم. سو سه تای اول سقوط کرد و درشو تخته کردن شده انبار علوفه. برید خبرها رو سرچ کنید میبینید که قبلا ادعا کرده بودن ساختن. انترا یه لاستیک ماشین موادش از خارج میاد و دستگاه غالبش هم خارجیه و فقط اینجا موادو میریزید توش و لاستیک میاد بیرون میگید تولید. حالا هواپیما رو کجاتون میخواهید بسازید خدا داند.
  1
  14
  ‌چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۳
  ۴۹
  sheyvar - ارسباران، ایران
  چقدر پر رو هستند اینا . احمق تو هنوز هواپیما را از شی‌ پرنده (که با موشک زدید) تشخیص نمیدهی . بروید صندلی‌‌های همان هواپیما‌های ۴۰ سال پیش را فقط تعمیر کنید ، ساخت هواپیما پیشکش .... .
  1
  10
  ‌چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۰
  ۴۵
  shirazi - کالیفرنیا، ایالات متحده امریکا
  20 سال پیش وزارت دفاع اولین هواپیمای مسافربری را طراحی کرد و 5 عدد ساخت به نام ایران 140 که البته کپی یک هواپیمای قدیمی و خارج از رده روسی بود. آنها 5 هواپیما ساختند که دو تای آنها سقوط کردند. بعد 3 تای دیگر زمین گیر شدند و پروژه طراحی و ساخت هواپیما خاتمه یافت! حالا دوباره سردارها بوی پول شندیدند.
  0
  14
  ‌چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۹
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  دروغ که خار نداره که تو گلو گیر کنه ...میگن دیگه موشک و سفینه با سرنشین میمون می فرستند هوا، هواپیمای جنگی که رو زمین رژه میره افتتاح میکنند و دستگاه تشخیص ویروس کرونا از 5 متری می سازند خلاصه دروغ گفتن هاش مهم نیست موضوع میلیاردها تومان بودجه تحقیقاتی هستش که اینا با این اسباب بازی های چینی به جیب میزنند و آخرشم بی سروصدا کل موضوع رو منکر میشوند. الان ماهواره اینا کجاست؟
  1
  10
  ‌چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۰
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  اصلا خبر داری رژیم تون تا فردا پا برجاست, مسخره ها؟ مشتی بسیجی مدرک دزد هر چند وقت یکبار شکر قهوه ای میل میکنند.
  1
  9
  ‌چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۷
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  شاید صنعت افتابه سازی شما پیشرفت کند ...هواپیما بله اگر ساخته شد از مهندسان روسیه تشکر کنید. دوست صمیمی شما
  1
  13
  ‌چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۴
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  هواپیمای هسا 140 رو زمان رفسنجانی از اکراین خط تولیدش رو آوردند همه ماشین آلات اومد اصفهان همه نوع اطلاعات هم دادند 5 تا مونتاژ کردند 3 تاش سقوط کرد خودشون درش رو بستند حالا باز ادعاهای الکی شروع شد
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۳
  نظر شما چیست؟