سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح ایران: پدافند هوایی سوریه را تقویت می‌کنیم

ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح ایرانرادیو فردا :ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح ایران، می‌گوید که حکومت ایران قصد دارد پدافند هوایی سوریه را تقویت کند.

او که روز سه‌شنبه، اول مهرماه، با خبرگزاری فارس گفت‌وگو کرده، تقویت پدافند هوایی سوریه را درخواست دولت سوریه دانسته و گفت که در سفر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران این بحث مطرح شده و «قراردادی با دولت سوریه داریم».

آقای شکارچی به جزئیات این قرارداد اشاره نکرده است.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، ۱۹ تیرماه امسال به سوریه سفر کرد. در جریان این سفر اعلام شد که دو کشور «تفاهم‌نامه همکاری نظامی و فنی» امضا کرده‌اند.

طرح تقویت پدافند هوایی سوریه در حالی مطرح می‌شود که اسرائیل طی سال‌های اخیر صدها حمله هوایی به سوریه انجام داده که اهداف آن نیروهای ایرانی، مواضع دولت سوریه و شبه نظامیان متحد آنها بوده است.

در طول دو سال گذشته، پدافند هوایی سوریه در واکنش به اغلب این حملات ناموفق عمل کرده است.

به گفته ‌مقام‌های دولت اسرائیل، این حملات که نشان‌دهنده «موضع قاطعانه» این کشور درباره حضور ایران در سوریه است، با هدف اعمال فشار برای خروج نیروهای مورد حمایت ایران از سوریه انجام شده است.

مقام‌های اسرائیل همواره حکومت ایران را متهم کرده‌اند که در پی استقرار نظامی در سوریه است تا بتواند اسرائیل را تهدید کند.

در همین حال اعلام رسمی تقویت همکاری‌های نظامی ایران و سوریه، یک روز پس از اعلام دولت آمریکا مبنی بر فعال شدن مکانیسم ماشه و تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، می‌تواند واکنشی از سوی حکومت ایران هم تفسیر شود.

دولت آمریکا در گام اول قصد داشت تحریم‌های تسلیحاتی ایران را که ۲۷ مهرماه سال‌ جاری به پایان می‌رسد تمدید کند، ولی پس از مخالفت اعضای شورای امنیت،‌ اقدام به فعال‌کردن مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تمام تحریم‌های سازمان ملل کرد که شامل تحریم‌های تسلیحاتی نیز می‌شود.

دولت آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که با توجه به فعال شدن مکانیسم ماشه و برقرار بودن تحریم‌های تسلیحاتی ایران، خریداران و فروشندگان تسلیحات نظامی به ایران را تحریم خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز پیش از این به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داده بود که بخش عمده‌ای از تحریم‌های آمریکا معطوف به بازداشتن شرکت‌ها و کشورهای خارجی از فروش یا خرید سلاح از جمهوری اسلامی خواهد بود.

امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران، پیشتر گفته است که با برداشته‌شدن تحریم تسلیحاتی، جمهوری اسلامی می‌تواند در بازارهای تسلیحاتی «ورود پررنگ‌تری» داشته باشد و در حوزه «محصولات دفاعی» بیشتر «صادرکننده» باشد.
+12
رأی دهید
-61

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  بله چرا که نه. در سراسر ایران نه فقری هست نه ظلمی نه نقص دیگری. خوب به سوریه برسید که لا اقل انجا محل امنی باشد که اگر روزی ملت بخواب رفته ی ایران اسیربه دین عرعری پس از ۱۴۰۰ سال اسارت نه گفت ...گورتان را با کور و کچلهایتان به انجا منتقل کنید.
  10
  21
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  پدافند هوائی سوریه ساخت روسیه و روسیه هم با اسرائیل روابط فوق عالی دارد. به این ابله بفرمائید که ایا از شکم عمه جانت پدافند هوائی میسازی؟ شاید هم صنایع معظم تسلیحات حوزه ی لوله هنگ سازی قم می خواهد این صنعت را بسازد. البته قبلش اقایان باید چند کیلو ترب نوش جان بفرمایند تا بعنوان نشادر استفاده شود
  5
  19
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  شما سوریه رو تا حالا تقویت کردی بسه. دیگه خیلی تقویت شده که ٤٠٠٠ تا حمله داشته اسراییل. بیا همین فرودگاه گور به گوری رو تقویت کن که هواپیما رو با کروز عوضی نگیری ١٧٦ نفر بیگناه رو بکشی. شماها پشم هم نیستین.
  7
  20
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  کوری عصا کش کور دیگر شد!
  7
  17
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  این پینه مهر نماز در روی پیشانی این سردار من را کشته.یاد پدر بزرگ پیر به خیر. می‌‌گفت. من نمی‌‌دانم. ۸۵ سال روی "کو..." خود نشستم .این چیزم پینه نبست. این‌ها ۴ رکعت نماز در روز. پیشانی این‌ها پینه می‌‌بندد.
  8
  22
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  پدافند هوایی سوریه را تقویت میکنیم که مثل پدافند خودمان بزند دخل خودی ها را در بیاورد و چند هواپیمای مسافربری را ساقط کند.
  3
  10
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  سوریه پدافندش پیشرفته تره از اینها، چون سوریه اس ۴۰۰ داره ولی جمهوری اسلامی اس ۳۰۰ . مشکل این بود که اس ۴۰۰ رو فقط خود روسها می تونن راه اندازی کنن،کار هر کسی نیست، احتمالا نمیده به اینها چون به اشتباه به هواپیمای خودی میزنه. مثل دفعه قبل که زد به اوکراینی احتمالا کار با اس سیصد رو نمی دونستن چه برسه به اس ۴۰۰
  6
  10
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.