حجاب اجباری در عربستان برداشته شد

روزیاتو :در تازه ترین تحولات عربستان، امروز خبری در شبکه های اجتماعی و رسانه ها همراه با تصویری از یک نامه دست به دست می شود که بر اساس آن، وزارت کشور عربستان با صدور دستورالعملی برخورد با زنان بی حجاب را از ۲۳ سپتامبر که روز ملی این کشور به شمار می آید ممنوع اعلام کرده است. بر اساس این دستور که در راستای برنامه های اصلاحات ولیعهد شاهزاده محمد بن سلمان صادر شده، زنان عربستانی در تمام نقاط کشور می توانند بدون اینکه کسی مانع آن ها شود بی حجاب باشند هر چند بر اساس این دستورالعمل، هنوز شهرهای مدینه و مکه شامل این حکم نخواهند بود.
بدین ترتیب زنان عربستانی دیگر به خاطر بدحجابی یا بی حجابی دستگیر و جریمه نخواهند شد. از زمان روی کار آمدن محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، اتفاقات زیادی در این کشور دارای مقامات محافظه کار رخ داده و در این میان تحولات زیادی در قوانین و محدودیت های مربوط به زنان رخ داده است. تا قبل از به قدرت رسیدن بن سلمان زنان این کشور اجازه رانندگی یا خروج از کشور بدون همراهی یکی از محارم مرد را نداشتند اما دستکم در دو سال گذشته این دو محدودیت برداشته شده اند. در یکسال اخیر و به خصوص چند ماه اخیر نیز تصاویر متعددی از زنان بی حجاب عربستانی در خیابان های این کشور دست به دست می شد و تبلیغ به بی حجابی سرعت بیشتری گرفته بود.

در ابتدا عبایه به عنوان پوشش رسمی زنان در عربستان کنار گذاشته شد و بعد از آن نوبت به مانتوها و لباس اهی جلو باز رسید. بدنبال این تغییرات، زنان سعی کردند از لباس های روشن به جای لباس های مرسوم سیاه برای زنان استفاده کنند و اکنون نوبت به برداشت کلی حجاب به معنای آزاد بودن برداشتن پوشش سر و مانتو رسیده است. در عربستان سعودی قانون مشخص و روشنی در مورد اجباری بودن حجاب وجود ندارد.

محمد بن سلمان دو سال پیش در مصاحبه با سی بی سی گفته بود که قصد دارد قوانین مربوط به ازدواج در این کشور را تعدیل کرده و در سخنانی مدعی شده بود که در اسلام قانون استفاده اجباری از عبایه وجود ندارد. در ماه های اخیر نادین البدیر از مجریان زن معروف عربستانی که او را نزدیک به بن سلمان می دانند هشتگی در شبکه های اجتماعی برای طرفداری از بی حجابی راه انداخته بود که در آن مدعی شده بود چادر و پوشاندن سر با دو متر پارچه نمی تواند دلیلی برای اخلاق مداری یا شرافت زن باشد.

محمد بن سلمان از زمان به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۷ همواره سعی داشته قوانین و چهارچوب های مذهبی در این کشور مسلمان را بشکند و بسیاری از تابوهایی که در این کشور وجود داشت را تغییر دهد، از جمله نمایش فیلم های هالیوودی در سینماها، رانندگی زنان، اجازه خروج از کشور به زنان بدون نیاز به اخذ رضایت از همسر یا ولی و بدون همراهی او، آزادی موسیقی و آواز و بسیاری از اقداماتی که در تاریخ این کشور بی سابقه بوده است.

در این میان اما بن سلمان همچنان به سرکوب مخالفان سیاسی و رقبای خود در قدرت متهم می شود و برخی این اصلاحات ظاهری را تلاش وی برای مخفی کردن این سرکوب ها می دانند. تا همین چند سال پیش پلیس های مذهبی زن در خیابان ها مزنانی که حجاب اجباری نداشتند را دستگیر کرده و متعهد با رعایت حجاب می کردند اما با دستورالعمل جدیدی که صادر شده دیگر حجاب در خیابان های این کشور و به طور کلی در ملاء عام نیز آزاد خواهد بود.
+321
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان

  واقعا شرم کنید ای سردمداران جمهوری اسلامی که با زنان ایرانی متجاوزانه برخورد کردید و میکنید...عربها فهمیدند اما شماها هنوز که هنوزِ توی گند خودتون باقی موندید...
  6
  265
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۹
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  بله درست است کشور شیعه زده من هم قوانین حجاب الکی برای زنان گذاشته است. لعنت بر اخوند جماعت اخوند باید جمع کند از کشور ما ایران بزنه به چاک وگرنه رسوای زمانه خواهند شد.
  10
  204
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۹
  ۳۱
  پرنده آبی - شیراز، ایران

  من فکر کردم خیلی وقت پیش برداشته شده. آخه میرفتن استودیم و تیم فوتبال زنان داشتن که بدون حجاب بودن.
  9
  113
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۸
  ۳۶
  Revolver_Ocelot - رشت، ایران

  دورو بر شرفتون
  8
  126
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۸
  ۴۰
  metalrain - استکهلم، سوئد

  ممنوع شدن حجاب اجباری در عربستان مثل فرو افتادن دیوار برلین و آزاد شدن دومینو وار کشورهای اروپای شرقی بود.
  4
  134
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۸
  ۵۰
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران

  اگه یادتون باشه عمو ترامپ چند وقت پیش فرمودن که در ٨ هفته ی آینده اتفاقاتی رخ میده که باعث حیرت و شگفت همهمی مردم دنیا میشه ؟!!! اما رسانه های دنیا که اکثرا چپ هستن این گفته های عمو ترامپ رو سانسور و تحریف میکنن . در هر صورت زنگ خطری که در تهران برای سردمداران رژیم ففاسد اسلامی بهصدا در اومده رفته رفته داره صدای خطرش شدیدتر میشه . و اینکه بنازم به اون محمد بن سلمان رضاشاهِ عربستان . جاوید پرزیدنت دونالد ترامپ شاهنشاه آریامهرِ آمریکایی
  22
  108
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۷
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  خاک توی سر کسانیکه از عرب ها مسلمان تر و از پاپ کاتولیک تر و از مارکس کمونیست تر هستند. نام این افراد متعصبین قشری و یک دنده و اندک بین هست
  3
  132
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۷
  ۴۸
  pull.over123 - تهران، ایران

  هر کی حسودیش شد منفی بده بدونیم چند نفریم. عربستان داره چیکار میکنه ما داریم چ میکنیم. هی هی
  9
  119
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۴
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران

  قبلا شهر بندری جده در عربستان حجاب نمیکردن، بین کشورهای اسلامی فقط ایران در کل کشورش حجاب اجباریه
  8
  102
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۰
  ۵۱
  kata1379 - مشهد، ایران

  بسی جای خوشحالی است که یک دستور قرآن مبنی بر اینکه دین اجباری نیست عمل شد . حالا امثال این تازه متولد ام النبیبن . و محصول فلفل کار. بزرگ یا فاطمه که پد ر ایشان واقعا مادر بزرگوار یا فاطمه را شدیدا رنجور و زحمت داده . الان در حال جعل احادیث و یا کسب دستور از اربابان خود برای ابراز وجود و بیان نفرت درونی و خبیث خود میگردند . الان کسی خبر داره قیمت تخم مرغ چنده ؟ خبر داره قیمت مسکن و نان چنده ؟ کار وجود داره یانه ؟ البته امثال این دو موجود ام النبیبن و یا فاطمه که در ته حوزه علمیه و یا اتاق فکر حکومت نشسته و نان مفت میخورند از جنگ صدر اسلام خبر دارند اما از درد مردم بی خبرند چون مزدورند . خداوند این خبائث را نابود کند
  5
  45
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک

  ملایان با اجداد عصر حجر/ از همان کشوری که ۴۴۴ چنگولی مثل کنه ی بد بو به دینش چسبیده اید .می بینید که اگر ظلم هست عدالتی هم در بعضی موارد هست. مرگتان باد که تندروتر از انجا شدید برای چاپیدن بچه بازی قتل و ظلم. مرگ بر عنقلاب چپولی مجاهدی اسلامی که ما را به این روزهای سیاه پرتاب کرد و شما را به نعمت رساند.
  6
  43
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲
  ۳۶
  RedBull - تهران، ایران

  عربها فهمیدند که در قرن ۲۱ هستند ولی‌ آخوند شپشو ما هنوز تو قرن منفی‌ ۱۰۰۰ هست
  5
  77
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۴
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  وقتی چیزی اجباری باشه باید کلی هزینه کنی تا با مردمت بجنگی تا اجبار رو اجرا کنند ولی وقتی نه حجاب اجباری باشه نه بی حجابی اجباری باشه اون موقع بودجه ها میتونه روی آموزش و فرهنگ مردم و تغییر نگرش مردم نسبت به مثلا موی سر زنها بشه این بودجه ها میتونه صرف آموزش زنها برای اینکه آزادانه بفهمند پوشش مناسب لخت بودن نیست و احترام و زندگی برابر و امنیت یعنی خودت کنترل کنی و آزادانه لباس مناسب در شان خودت رو بپوشی. شک نکنید یک عده ای سر و ... لخت خواهند شد ولی اکثریت زنان پوشش مناسب رو انتخاب میکنند و این حس انتخاب آزادانه پوشش حتی اگر چادر باشه حقیقتا بزرگترین نعمت هستش.
  2
  22
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۱
  ۴۸
  یویوماما - خاش، ایران

  در حکومت ولایت فقیه برای همیشه حجاب اجباری خواهد بود.چو اصل حکومت مذهبی است و یک فرد مذهبی سلطان می باشد. حکومت عربستان حکومت پادشاهی است و اصل حکومت در دست یک اخوند نمیباشد. در انجا سلطان به اخوند جوابگو نمیباشد.هر چند اخوند می تواند شر به پا کند. در ایران خود اخوند سلطان است.پس خیالتونو راحت مبارزه با حجاب اجباری به جایی نخواهد رسید هر چند که مبارزه برای همیشه ادامه خواهد داشت.مگر اینکه حکومت عوض شود . ولیعهد انها بن سلمان هفته ای 2 کتاب جدید میخواند. ولیعهد ما مجتبی برای درجه اجتهاد رساله میخواند.
  5
  27
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  یادش به خیر به خاطر تعریف و تمجیدم از این پسر خوب 99درصد منفی میخوردم. همینطور هم در مورد ترامپ کبیر.
  6
  25
  ‌سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۳
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. ببین ، مفاهیم را قاطی نکن ، از ابنکه این ولیعهد جدید ، اصلاحات اجتماعی در کشورش انجام داده باید بهش تبریک گفت ، همانطور که باید به رهبران چین تبریک گفت که در عرض ۳۰ سال ۷۰۰ میلیون از جمعیت کشورشان را به طبقه متوسط رسانده اند و ابر قدرت دوم دنیا شده اند ، به پوتین هم باید تبریک گفت که کشور ورشکسته روسیه را بعد از فروپاشی سر وسامان داده ، ما آیا عربستان ، چین ، روسیه و یا حتی امریکا بر اساس منافع ملی مردم ایران سیاستمداری میکنند ، ، جواب خیر است ، چین و روسیه رسما ایران را چپاول میکنند و عربستان خواهان تجزیه خوزستان است و نصف اپوزیسیون را مزدور خودش کرده
  3
  13
  ‌چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۷
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. جهان بینی من و شما خیلی متفاوته. شما قائل به مرزها و اسمها و مطرح بودن هستید اما من نیستم. برای همین شما و همفکرانت همه چیز رو به اقتدار و وطنپرستی و ملیت و نژاد و ابهت و معروفیت و ووو ارتباط میدین. همینکارو الان حکومت ایران هم مکنم. شاید اکثر ادمای دنیا مثل شما هستن اما من که نیستم.
  8
  5
  ‌چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۸
  ۴۵
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. یکبار دیگر مفاهیم را قاطی میکنی ، کشور خود را دوست داشتن ، وطن پرستی مترادف با ناسیونالیسم و نژاد پرستی و قوم پرستی نیست ، جمهوری اسلامی را باید سرنگون کرد اما نه از طریق جنگ‌داخلی و تجزیه کشور ،
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۳
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد::]. خوب منظور من اینه که من دقدقه مرزی ندارم. اینکه کردستان و غیر مستقل باشن یا نه مسئله ای هست که به شرایط و زمان خودش ربط داره و ارتباطی به سرنگونی این حکومت نداره. خیلی ها به خاطر افکار وطن پرستانه غرق اقتدار پوچ این حکومت هستن. ممکن شما هم در درون خودت به این حس برسی. زندگی بشر وابسته به این مرزهای سیاسی نیست. اما شما که در آینده نوادگانت سوئدی خواهند بود فاز وطنپرستی گرفتی. وطن دوستی شعار قابل توجیحتریه. در ضمن مرز سیاسی وطن نیست بلکه محل جغرافیایی زندگی وطنه. فیلسوفی میگه شعار وطنپرستی و ملی گرایی آخرین خاکریز حکومتها برای سواستفاده از ملتها و حفظ قدرتشان است. این مرزها هیچوقت یک مرز ثابت نبودن و نامیدن وطن به مرز سیاسی اشتباه. وقتی در سطح فکری انیشتین برسی تابعیتت رو از همه کشورها لغو میکنی و جهان شمول میشی. اصالت انسانها صرفا در درون خودشونه نه موقعیت مکانی و دارایی و جایگاه اجتماعی.
  5
  5
  ‌پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۴
  نظر شما چیست؟