بحرین می‌گوید نقشه حمله شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را خنثی کرده است

 نمایی از منامه، پایتخت بحرینرادیو فردا :تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز یکشنبه ۳۰ شهریور گزارش داد که بحرین نقشه شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران برای حمله به دیپلمات‌ها و خارجی‌ها در این کشور را خنثی کرده است.

این گزارش با تصاویری ویدیویی از حمله نیروهای پلیس به یک خانه همراه بود که از آن مقادیری اسلحه و مواد انفجاری کشف شده است.

به گفته تلویزیون دولتی عربستان سعودی، این حمله به دستگیری ۹ نفر از نیروهای شبه‌نظامی انجامیده در حالی که دیگر اعضای گروه به نظر می‌رسد در ایران باشند.

جزیره بحرین مرکز ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده است، کشوری که تنها چند روز قبل روابط خود را با اسرائیل عادی کرد و این امر واکنش شدید ایران را به دنبال داشت. مقامات دولت بحرین بارها اعلام کرده‌اند که نیروهای امنیتی کشور توانسته‌اند نقشه‌های شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را خنثی بکنند.

روزنامه اخبار الخلیج نیز روز یکشنبه به نقل از وزیر کشور بحرین نوشت که نیروهای امنیتی با کشف مواد منفجره در خیابان، نقشه ترور «نمایندگان خارجی» را خنثی کردند.

این روزنامه همچنین نوشته است که شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران قصد ترور محافظان مقامات بحرین نیز را داشتند.

مشخص نیست که چه زمانی دستگیری‌ها انجام شده و این نقشه ادعایی لو رفته است. رونامه اخبار الخلیج افراد بازداشت‌شده را با گروه الاشتر مرتبط دانسته، یک گروه شیعه مذهب که پیش از این مسئولیت چندین بمب‌گذاری و حمله در بحرین را بر عهده گرفته است. ایالات متحده این گروه را تحت تحریم قرار داده است.

کشور بحرین که زمان حکومت محمدرضا پهلوی از ایران جدا شد، پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، همواره جمهوری اسلامی را به ارسال اسلحه برای شبه‌نظامیان متهم کرده است، اتهامی که تهران آن را رد می‌کند.

اکثریت شیعه مذهی بحرین، مقامات سنی مذهب این کشور را متهم کرده‌اند که با آنها مانند شهروندان درجه دو رفتار می‌کنند. آنها پس از وقوع بهار عربی در سال ۲۰۱۱ به فعالان دموکراسی‌خواه پیوستند و خواستار آزادی‌های سیاسی بیشتر شدند. اما نیروهای امارات متحده عربی و عربستان سعودی به حکومت بحرین کمک کردند تا اعتراضات را به شیوه‌ای خشونت‌بار فرو بنشانند.

حکومت بحرین پس از آن اعتراضات وعده تغییرات داد، اما از آن زمان تمام مخالفان را سرکوب و فعالان را زندانی کرده است. این میان گروه‌هایی مانند الاشتر نیز دست به حملات پراکنده کوچک و بمب‌گذاری زده‌اند.
+19
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.