روحانی درباره تحریم‌ها: اگر آمریکا اقدام عملی کند، با پاسخ قاطع ایران روبه‌رو خواهد شد

رادیو فردا :حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز یک‌شنبه ۳۰ شهریور، به اعلام آمریکا مبنی بر بازگشت تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران واکنش نشان داد.

او که در جلسه هیئت دولت سخن می‌گفت در مورد بازگشت تحریم‌ها اظهار داشت: «من به عنوان رئیس‌جمهوری ایران اعلام می‌کنم که اگر آمریکا ... در مقام عمل، اقدامی برای آن انجام دهد، حتماً با پاسخ قاطع ایران روبه‌رو خواهد شد.»

آقای روحانی در ادامه گفت: «وقتی آمریکا درخواستی را مطرح کرده و شورای امنیت با آن مخالفت کرده، بنابراین دیگر از این پس هرگونه سخن‌گفتنی در این زمینه از سوی آمریکا و تلاش‌هایش برای بازگرداندن این تحریم‌ها، با پاسخ ایران همراه می‌شود و مسئولیت عواقب آن به عهده آمریکا خواهد بود.»

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا شامگاه شنبه ساعاتی مانده به آغاز ۲۰ سپتامبر در بیانیه‌ای اعلام کرد همه تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران که در چارچوب توافق هسته‌ای موسوم برجام تعلیق شده بودند، با فعال کردن مکانیسم ماشه دوباره اجرایی شدند.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین هشدار داده است که اگر کشورهای عضو سازمان ملل متحد به تعهدات خود برای اجرای این تحریم ها عمل نکنند، ایالات متحده آماده است با استفاده از اختیارات داخلی خود، علیه آنها اقدام کند.

مایک پومپئو تصریح کرده است: در روزهای آینده ایالات متحده طیف وسیعی از اقدامات مضاعف را برای تقویت اجرای تحریم‌های سازمان ملل و پاسخگو کردن ناقضان (این تحریم‌ها) اعلام خواهد کرد.

مکانیسم ماشه سازوکاری پیش‌بینی شده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که به طرف‌های برجام اجازه می‌دهد در تخطی ایران از تعهداتش، بازگشت خودکار همه تحریم‌های بین‌المللی را که تعلیق آنها موضوع این قطعنامه است، درخواست کنند.

کشورهای عضو توافق هسته‌ای می‌گویند آمریکا از برجام خارج شده و نمی‌تواند از این مکانیسم استفاده کند، ولی وزیر خارجه آمریکا می‌گوید از آنجا که این کشور در قطعنامه ۲۲۳۱ مشارکت داشته، همچنان می‌تواند برای فعال‌سازی این سازوکار درخواست دهد.

در همین حال، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز شنبه، به شورای امنیت گفت که نمی‌تواند درباره اعلامیه ایالات متحده مبنی بر بازگشت کلیه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران اقدامی انجام دهد زیرا «به نظر می‌رسد در این مورد عدم قطعیت وجود دارد.»

وزارت خارجه روسیه نیز روز یکشنبه اعلامیه ایالات متحده مبنی بر بازگشت مجدد تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را «غیرقانونی» و «غیرقابل قبول» دانست و آن را محکوم کرد.
+11
رأی دهید
-60

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  مثلا چه غلطی میکنی؟؟ تا خرخره تو .. فرو رفتی نه راه پس داری نه راه پیش. کجاست ملیجکت ظریف با اون پوزخندش ببینه چه گندی زدی. ...
  2
  70
  یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۸
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  مثلا چکار میکنید؟ یه هواپیمای مسافربری دیگه را میزنید؟ یا مردم را تو خیابانها میکشید؟ یا نویدها را شبانه شکنجه و اعدام میکنید؟ یا نسرینها را تو زندانهای انفرادی تون میندازید و شکنجه میدید؟ یا بسیجیها تون از روی بام مساجد به مردم شلیک میکنند؟ یا سفره مردم را کوچکتر میکنید؟ یا می ایی با خنده میگی اه من هم مثل شما امروز صبح فهمیدم امروز مکانیزم ماشه چکانده شده؟ مسخره وقیح. زبان به دندان بگیر.
  2
  35
  یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۰
  ۵۴
  Mssth8 - دوسلدورف، آلمان

  حالا اینقدر عصبانى نشو ، امریکا وحشت میکنه.برو جشن پیروزى شنبه ویکشنه را که قول دادى برگذار کن!!!
  2
  38
  یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۱
  ۳۶
  javadrezazadeh - ارومیه، ایران

  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. مثلا یه هواپیما رو با 200 نفر توش تکه تکه میکنن. یا از پشت بوم با قناصه مردم عادی و میزنن. یا تو نیزار با دوشکا تیربارون میکنن این حـ... ها.
  2
  27
  یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۳
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  (مکانیزم ماشه که آید وسط - یکی میشود هردو پیش و پَسَت) ( حسن خان، نخوان بیش ازین کرکری - که وادار میشی به پوپو خوری!)
  3
  28
  یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۳
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  کودن بودن هم اندازه داره: چرا فکر می کنی ترامپ آخوند و دروغگوست؟. گفت: از برجام خارج می شوم، شد. گفتی: اگر آمریکا از برجام خارج شود چنین و چنان می کنم هیچ غلطی نکردین، گفت: مکانیسم ماشه را علیه جمهوری اسلامی فعال می کنم. گفتی: اگر آمریکا مکانیسم ماشه را فعال کند چنین و چنان می کنم. آمریکا هم از برجام خارج شد و هم مکانیسم ماشه را فعال کرد اما هیچ ..هی نخوردی و نخواهی خورد.
  3
  23
  یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۱
  ۳۳
  kasa-123 - وین، اتریش

  اینقد این آخوندا پررو و حال بهم زن هستن که حد و اندازه نداره.پایان دیکتاتور نزدیک هست.
  2
  24
  یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۵
  نظر شما چیست؟