کرونا در مقابل آنفلوآنزا: شباهت‌ها و تفاوت‌ها

دویچه وله :کووید-۱۹ و و آنفلوآنزا هر دو بیماری تنفسی مسری ناشی از ویروس‌ها هستند. اما در مقایسه دقیق‌تر، این دو بیماری می‌توانند بر افراد تأثیر متفاوتی بگذارند.

به گزارش مایو کلینیک، ویروس‌های A و B (که باعث بروز آنفلوآنزا می‌شوند)، و سارس–کوو۲ به روش‌های مشابه گسترش می‌یابند. هر دو می‌توانند بین افرادی که در تماس نزدیک هستند، گسترش پیدا کنند. ویروس‌ها از طریق ذرات آلوده معلق در هوا که با صحبت‌کردن، عطسه یا سرفه منتشر می‌شوند، منتقل می‌شوند. کووید-۱۹ و آنفلوآنزا علائم و نشانه‌های مشترک زیادی دارند، از جمله تب، سرفه، تنگی نفس یا دشواری در تنفس، خستگی، گلودرد، آبریزش یا گرفتگی بینی، دردهای عضلانی، سردرد و حالت تهوع یا استفراغ.

هر دو بیماری می‌توانند بدون علامت باشند یا نشانه‌های خفیف یا شدید داشته باشد. از آنجا که دو بیماری علائم مشابهی دارند، تشخیص اینکه شما به کدام یک مبتلا شده‌اید، دشوار و تنها از طریق آزمایش میسر است.

با این حال این دو بیماری تفاوت‌های زیادی دارند. با ابتلا به کووید-۱۹ ممکن است حس چشایی یا بویایی از بین برود. علائم کووید-۱۹ به طور کلی دو تا ۱۴ روز پس از مواجهه با ویروس ظاهر می‌شوند؛ علائم آنفلوآنزا معمولاً حدود یک تا چهار روز پس از مواجهه. کووید-۱۹ مسری‌تر است و سریع‌تر از آنفلوآنزا پخش می‌شود. عوارض شدید مانند آسیب ریوی ممکن است در پی ابتلا به کووید-۱۹ بیشتر از آنفلوانزا باشد. همچنین کووید-۱۹ می‌تواند عوارض مختلفی مانند لخته‌شدن خون و سندرم التهابی چند سیستمی در کودکان ایجاد کند.

تفاوت دیگر این است که آنفلوآنزا با داروهای ضدویروسی از جمله آمانتادین و ریمانتادین قابل درمان است. بیشتر افرادی که به آنفلوانزا مبتلا می‌شوند، طی چند روز تا کمتر از دو هفته بهبود می‌یابند، اما در مورد کووید-۱۹ عوارض تا هفته‌ها و ماه‌ها ادامه می‌یابد.

برای کمک به کاهش خطر ابتلا به آنفلوآنزا، می‌توانید سالانه واکسن بزنید. واکسن آنفلوآنزا همچنین می‌تواند از شدت آنفلوآنزا و خطر عوارض جدی بکاهد.

با این حال، خبر خوب این است که پیروی از اقدامات احتیاطی استاندارد، مانند رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک صورت، علاوه بر کاهش انتشار ویروس کرونا، به کوتاه‌شدن دوره آنفلوآنزا کمک می‌کند و تعداد مبتلایان به آنفلوآنزای ۲۰۲۱-۲۰۲۰ را کاهش می‌دهد.

تمرین عادت‌های سالم برای جلوگیری از ابتلا به این دو بیماری نیز مهم است. داشتن خواب کافی، دوری از استرس با ورزش و داشتن وزن مناسب می‌تواند بر سلامت سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.