آمریکا مدعی آغاز بازگشت تحریم‌های ایران شد

بی بی سی : مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای رسما مدعی آغاز بازگشت تحریم‌های ایران مطابق مکانیسم ماشه برجام شد.
 
از آنجا که هیچ کدام از کشورهای امضاکننده برجام این اقدام آمریکا را قانونی و قابل اجرا ندانسته‌اند، معلوم نیست که آیا این اقدام واشنگتن در حد یک حرکت سیاسی باقی خواهد ماند یا کاخ‌سفید خواهد توانست با استفاده از ابزار اقتصادی و قدرت سیاسی، کشورهای دنیا را ناچار به همراهی با خود کند.
 
مجید تخت‌روانچی٬ سفیر ایران در سازمان ملل متحد در واکنش به بیانیه وزیر خارجه آمریکا در حساب توییتر خود گفت که این اقدام آمریکا "غلط و بی‌اعتبار" خواند.

آقای روانچی نوشته است که "کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد همچنان بر این نظر استوارند که آمریکا یک عضو مشارکت‌کننده برجام نیست".
 
آقای تخت روانچی همچنین گفته این اقدام آمریکا به "انزوای بیشتر" این کشور خواهد انجامید.
 
آقای پومپئو، شنبه شب، ۱۹ سپتامبر و تنها چند ساعت مانده به آغاز روز بیستم سپتامبر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که همانطور که در روز ۲۰ اوت آمریکا رسما دبیر شورای امنیت را از تصمیم خود برای فعال کردن مکانیسم ماشه برابر قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا مطلع کرده بود، اکنون این مهلت ۳۰ روزه به پایان رسیده و بنابراین "رسما تحریم‌های ایران» که به موجب این قطع‌نامه تعلیق شده بود دوباره فعال خواهند شد.
 
وزیر خارجه آمریکا در ادامه این بیانیه آورده: «ایالات متحده انتظار دارد که همه اعضای سازمان ملل متحد به طور کامل به تعهدات خود برای اجرای این تحریم‌ها پایبند بمانند... اگر هر کدام از کشورهای عضو سازمان ملل متحد از الزام به این موارد سرباز زند و تحریم‌ها را اعمال نکند، آمریکا آماده است که با استفاده از اختیارات و امکانات داخلی خود علیه این کشورها اقدام کند و آنها را با پیامدهای آن مواجه کند تا اطمینان یابیم ایران نتواند از مزایایی اقداماتی بهره جوید که سازمان ملل متحد منع‌ کرده است."
 
وزیرخارجه آمریکا در پایان این بیانیه گفته در روزهای آینده «آمریکا دور جدیدی از اقدامات تکمیلی را اعلام خواهد کرد که متضمن کارآیی تحریم‌های سازمان ملل متحد شود و ناقضان آن را به پاسخگویی و قبول مسئولیت وادارد. سیاست فشار حداکثری ما بر رژیم ایران تا زمانی که این کشور به یک توافق جامع با ما برسد و از تهدید و اشاعه بحران، خشونت و خون‌ریزی دست بکشد، ادامه خواهد یافت."
+19
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اقای پمپئو خواست خودتان را عاقبت بر علیه نظام پست اخوندی عملی کردید افرین و هزاران درود بر شما و بر ریس جمهور منتخب مردم امریکا اقای ترامپ!
  2
  18
  یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۴
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان

  ...... به خبر گزاری اخوندی بی بی سی بی شرف که خبرگزاری رسمی ملاهاست، حرم لقمه ها ببین چطور با قصد وغرض تیطر زدن، امریکا <مدعی تحریمها شد> در در خیلی از مواقع خود اون رژیم بی شرف اینجوری حرف نمی زنه که این اشغالا می گن. این ا حداقل ۴۲ سال که از کمک به اوردن اون خمینی سگ پدر به ایران به ایرانو ایرانی خیانت کردن ومی کنن.خواهشم از هر ایرانی با اصل نسب اینه که این بظاهر خبر گزاری رو کاملاً تحریم کنن. من خودم کلاً کانال این اشغالا رو پاک کردم.
  1
  23
  یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۸
  ۵۴
  انا بیطرف - فسا، ایران
  [::-xAdolf - اخن، آلمان::]. فکر کنم منظورتون حروم لقمه ها بوده .و تیتر ... هرچند خیلی ها بیخودی لایک و دیسلایک میزنن و زیاد کاری به اینکه چه کسی چی نوشته نمیکنن مثلا کاربر فاطمه...زهرا کپنهاک را دیسلایک میکنن حتی بهترین حرفها را بزنه--ماها هر کاریمون کنن ایرانی هستیم و فقط خوب حرف میزنیم
  11
  1
  یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۳
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان
  . [::انا بیطرف - فسا، ایران::]. استاد زبان وادبیات فارسی وجناب معلم دیکته بنده منظورم رو درست نوشته بودم ولی متاسفانه این مسیًولینه ممیزیه این سایت هستن که همیشه با دست بردن در متن نوشته حذف قسمتهای از اون بعلت اینکه ج. ا. توهینی نشه عملاً متن نوشته رو بهم می ریزن وخیلی وقتها حتی خود منکه نوشته ای خودم رو می خونم انقدر از اون حذف شده که متوجه نوشته ای خودمم نمی شم. امیدوارم شما هم بجای غلط املایی گرفتن از بقیه به مسایًل مهمتری که تو کشوری که داری زندگی میکنی و هر روز به سرتون می یاد فکر کنی و غلط گیری تو از اونای که غلطهای مهم وسرنوشت ساز برای اون مملکت رو انجام می دن بگیری.
  0
  3
  دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۴
  نظر شما چیست؟