رزمناو «یواس‌اس نیمیتز» آمریکا وارد آب‌های خلیج فارس شد

دویچه وله :ناو هواپیمابر "یو‌اس‌اس‌نیمیتز" آمریکا در همراهی با چند ناوچه با عبور از تنگه هرمز وارد آب‌های خلیج فارس شد. آمریکا بر آن است تا با تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی ایران مانع از خرید جنگ‌افزار از سوی این کشور گردد.

تنش در مناسبات بین ایران و آمریکا افزایش یافته است. در همین رابطه، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای خبر از ورود ناوهواپیمابر "یو‌اس‌اس نیمیتز" به آب‌های خلیج فارس داده است.

حضور نظامی آمریکا در آب‌های منطقه در ارتباط با مبارزه آمریکا علیه نیروهای وابسته به "دولت اسلامی" (داعش) توضیح داده می‌شود. این در حالی است، که تحلیلگران افزایش حضور نظامی آمریکا در این منطقه را در ارتباط با ایران می‌دانند.

خبرگزاری فرانسه (AFP) روز ۱۸ سپتامبر (۲۸ شهریور) با انتشار گزارشی از واشنگتن خبر از تقویت حضور نظامی آمریکا در آب‌های خلیج فارس داده است.

گفته می‌شود چند ناوچه و یک ناوشکن رزمناو "یو‌اس‌اس نیمیتز" را در این ماموریت نیروی دریایی آمریکا همراهی می‌کنند. این ناوچه‌ها حامل موشک‌های هدایت شونده هستند.

در بیانیه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که در بحرین مستقر است آمده که هدف از اعزام این رزمناو به آب‌های خلیج فارس حمایت و پشتیبانی از ائتلاف ضد داعش و همکاری با کشورهای متحد آمریکا در منطقه بوده است.

دریابد جیم کرک، که فرماندهی این مجموعه دریایی را برعهده دارد از آمادگی کامل نیروهای خود برای مقابله با هر تهدیدی سخن گفته است. پیش از او نیز، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده بود که تمامی فعالیت‌های نظامی ایران در منطقه به دقت رصد می‌شود.
مکانیسم ماشه
خبرگزاری فرانسه اعزام این ناو هواپیمابر در همراهی با دو ناوچه و یک ناوشکن را در شرایط کنونی بی ارتباط با تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه نمی‌داند.

به‌رغم مخالفت دیگر کشورهای ذیربط در توافق هسته‌ای، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا یک ماه پیش طرح فعال کردن مکانیسم ماشه را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرده بود.

بر اساس این مکانیسم، همه تحریم‌های بین‌المللی و از جمله تحریم‌های تسلیحاتی ایران فعال می‌شوند. جمهوری اسلامی و دیگر کشورهای حاضر در توافق هسته‌ای با اشاره به خروج آمریکا از این توافق، رجوع این کشور به این بند از برجام را از منظر حقوقی صحیح نمی‌دانند.

به‌رغم آن، مایک پمپئو روز پنجشنبه ۱۷ سپتامبر رسما خبر از فعال شدن این مکانیسم در روز شنبه ۱۹ سپتامبر داده بود.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور مربوط  به ایران و ونزوئلا نیز گفته بود که بر اساآبرامز: همه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران روز شنبه تجدید می‌شوند. بر اساس این سیاست تحریم‌های تسلیحاتی ایران به طور نامحدود تمدید خواهد شد و دیگر محدودیت‌ها نیز علیه این کشور به مورد اجرا در خواهد آمد.

مایک پمپئو گفته است که ما به جمهوری اسلامی امکان خرید تانک‌های چینی و سامانه دفاع ضدهوایی روسی را نخواهیم داد و مانع از ارسال جنگ‌افزار از سوی ایران به حزب‌الله لبنان خواهیم شد
+38
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  پس نیروهای دریایی سپاه پاسداران و ارتش در خلیج فارس چه غلطی میکنن , چرا جلوی ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس‌نیمیتز آمریکا نگرفته اند که و ارد خلیج فارس نشود؟
  3
  23
  شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۴
  ۴۸
  یویوماما - خاش، ایران
  بزودی دوباره عقده ها ی شان بر سر ماکت این ناو هم خالی خواهند کرد.در جنگ واقعی زدن قایق های انها مثل ما هیگیری در بشکه است.
  3
  19
  شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۶
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  من ممکنه اشتباه کنم، ولی این همون October surprise هست. اعدام نؤید افکاری توی این زمان خیلی راحت اروپا رو هم با امریکا همراه کرد و راه رو برای انتخاب ترامپ هموارتر کرد. این snap back وقتی دلار رو شوت کنه به هوا و ریزش شروع بشه خلا قدرت در منطقه با همین ناو و هواپیما و اسراییل در بحرین و امارات پر خواهد شد.
  2
  8
  شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۵
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  نظامی کردن خلیج فارس کاری غیر انسانی است، و نتیجه هم ندارد، جنگ یعنی ویرانی، برخی گمان می کنند که جنگ نان و حلوا دارد، در جنگ ها انسانهای بیگناه می میرند، و اقتصاد ویران می شود، ولی یک جنگ هست که مادر تمام جنگهاست و به نفع همه است، و ان جنگ ارام مردم ایران برای دموکراسی است، آرام ولی هدفمند، این جنگ از جویبارهای بسیار تشکیل شده است که نهایتا رود بزرگ خروشان خواهد گردید، امین
  6
  4
  شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۵
  نظر شما چیست؟