ثبت احوال: به فرزند حاصل از پدر نامعلوم شناسنامه نمی‌دهیم

سخنگوی سازمان ثبت احوال ایران می‌گوید این سازمان مجاز به صدور شناسنامه برای فرزندانی که هویت پدر آنها نامعلوم است، نیست.

گفته این مقام مسئول واکنشی است به انتشار خبری در همین زمینه در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر این که زنان می‌توانند برای فرزند «نامشروع» خود شناسنامه بگیرند.

اما خبرگزاری مهر روز پنج‌شنبه، ۲۷ شهریور، به نقل از سیف‌الله ابوترابی نوشت، بر اساس قانون، صدور شناسنامه برای فرزند حاصل از پدر نامعلوم «تنها با صدور حکم دادگاه امکان‌پذیر است».

به گفته وی، با توجه به این که پدر این فرزندان، «نامعلوم است، آماری هم در دسترس نیست که تاکنون چند شناسنامه برای این افراد صادر شده است.»

این مقام سازمان ثبت احوال کشور اضافه کرد که این سازمان برای فرزندانی که والدین آنها دارای «عقدنامه رسمی و ثبتی هستند و فرزند گواهی ولادت دارد و نیز برای آن دسته از فرزندانی که پدر و مادر ایرانی عقد شرعی، اما غیر ثبتی دارند» مجاز به صدور شناسنامه است.

ابوترابی همچنین افزود که بر اساس قانونی که به تازگی ابلاغ شده نیز برای «فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی با طی فرایند‌های لازم در استانداری‌ها شناسنامه صادر می‌شود.»
+10
رأی دهید
-37

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  Hatef - پاریس، فرانسه

  پس تکلیف آخوندها و بسیجیان چه میشود؟
  2
  31
  ‌پنجشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  یویوماما - خاش، ایران

  با قوانین مسخره شان حق زندگی حق رشد کردن و حق بلوغ فکری را از یک طفل بی گناه که شاید نتیجه یک تصمیم اشتباه هم اغوشی بوده است را بگیرند و چه بسی که این انسان می توانست به تحصیلات عالی برسد ولی در عوض یک بیمار روانی در اینده را به جامعه عرضه خواهند کرد.لعنت به قوانین عقب افتاده شان که از مغز کودن چند ملای واپس گرا ی قرون وسطی تراوش میشود.
  5
  28
  ‌پنجشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  یعنی یکی از این آخوند ها شناسنامه ندارند؟!
  3
  24
  ‌پنجشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  freedom of the press - تهران، ایران

  من نمی دونم این خبر را باور کنم یا واقعیت را!!! اگه اینطوره پس چرا به همه این ایرانی هایی که تخم و ترکه عربها هستند و بهشون سید میگویید و خمینی و خامنه ایی هم سردمدارانشون می‌باشند شناسنامه دادید!!! الان خیلی از زن‌ها در مشهد که زیر خواب عربهای عراقی بودند بچه دار شدند و به جمع سیدها می پیوندند و بهشون شناسنامه دادند !!! چرا!؟
  4
  27
  ‌پنجشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  این یعنی جمعیت کشور به فک عظما داره میره و اینا به زور همین جمعیت هارت و پورت میکنن لذا ای دوس پسرا بزنید بچه بندازید هم شناسنامه میدیم هم جاییزه. هرچی جمهوری اسلامی گفت منظورش برعکسه.
  6
  18
  ‌پنجشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  پس باید سناسنامه همه اخوندها و سوپهر اخوندها وتروریستهای سپاه را باطل کنید، اگر امروز یکی بتونه اسم پدر خامنه ای حداقل ۵ پدر(به افتخار ۵ تن)را حدس بزنه شایسته جایزه نوبل است.حالا ای بالا شروع کن تا زینب کپک قاسم کتلت یا حسن خرصالله یا لنگیهای حماس و المهندس و....
  4
  8
  ‌پنجشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::Hatef - پاریس، فرانسه::]. [::Hatef - پاریس، فرانسه::]. اینجا صحبت از بچه های ادم بود به اخوند و خوکزاده و پادار ربطی نداره!
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.