نامه فیفا به فدراسیون فوتبال ایران؛ پرسپولیس و خطر سقوط به لیگ آزادگان

 سرخپوشان باید طی یک ماه آینده با برانکو تسویه حساب کنند (عکس از آرشیو)رادیو فردا :فیفا با ارسال نامه به فدراسیون فوتبال ایران، دو پنجره نقل و انتقالاتی را به روی باشگاه پرسپولیس بست.

فیفا با ارسال نامه به فدراسیون فوتبال ایران، دو پنجره نقل و انتقالاتی را به روی باشگاه پرسپولیس بست.

این حکم در پی عدم اجرای تعهدات پرسپولیس در قبال برانکو ایوانکوویچ سرمربی سابق این تیم صادر شده است.

سرخپوشان باید طی یک ماه آینده با برانکو تسویه حساب کنند تا جریمه کسر شش امتیاز گریبان این تیم را نگیرد.

حکمی که باعث خواهد شد مدافع عنوان قهرمانی، فصل جدید لیگ برتر را با امتیاز منفی ۶ آغاز کند.

جرایم فیفا به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد و اگر پرسپولیس طی دو ماه آینده تسویه حساب نکند، ضمن بسته ماندن پنجره نقل و انتقالاتی و کسر شش امتیاز، به لیگ آزادگان (لیگ دسته اول فوتبال ایران) سقوط خواهد کرد.

رسول‌پناه مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در توجیه بی توجهی خود به حکم فیفا گفته است اولویتش جذب بازیکنان جدید بوده، نه تسویه حساب با برانکو ایوانکوویچ.

پیش از صدور حکم فیفا، پرسپولیس در بیانیه‌ای اعلام کرده بود: «امیدواریم با همکاری بزرگوارانه ایوانکوویچ چنین اتفاقی نیافتد و بتوانیم مهلتی ۲۰ روزه بگیریم».

برانکو به عنوان جام‌آورترین مربی خارجی در تاریخ فوتبال ایران، زمانی زمزمه جدایی از پرسپولیس سر داد که پرسپولیس از پرداخت حقوق او خودداری کرد.

دو سال از نخستین اعتراضات جدی او به مدیریت باشگاه می‌گذرد اما با وجود شکایت به فیفا و صدور حکم قطعی کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان این نهاد نیز به مطالباتش نرسیده.

شکایت مربیان و بازیکنان خارجی و محکومیت باشگاه‌های ایرانی، چنان رایج و عادی شده است که جایی در صفحه اول خبرگزاری‌ها ندارد و اغلب به یک گزارش کوتاه اکتفا کرده‌اند.

تمرکز رسانه‌های ورزشی ایران بر روی لیگ قهرمانان آسیاست. مسابقاتی که نمایندگان ایران تاکنون ۱۱ بازی انجام داده‌اند و فقط در دو بازی به برتری رسیده‌اند.

روند صعودی نرخ ارز در ایران، همچنین تعلل پرسپولیس در پرداخت‌ها و جریمه مضاعف فیفا باعث شده قرارداد برانکو و دستیارانش که با رقمی کمتر از شش میلیارد تومان بسته شده بود، حالا به ۴۰ میلیارد تومان افزایش یابد.

در دوران مدیریت حمیدرضا گرشاسبی، پایه حقوق برانکو باتوجه به نرخ یورو ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بود. در حالی که فقط رضایتنامه یحیی گل‌محمدی برای انتقال از شهر خودرو به پرسپولیس شش میلیارد تومان شد.

ایرج عرب، محمدحسن انصاری‌فرد و مهدی رسول‌پناه سه مدیرعاملی که پس از گرشاسبی به پرسپولیس آمدند با وجود آگاهی از افزایش مداوم نرخ ارز، جلب رضایت برانکو را در دستور کار خود قرار ندادند.

چه بسا اگر برانکو مانند ویلموتس در نتیجه‌گیری ناموفق بود، حالا برنامه‌های صداوسیما، مصاحبه‌های مسئولین و تیتر رسانه‌های ورزشی پر بود از مطالبی درخصوص بی عدالتی فیفا، کلاهبرداری شاکیان و ناکارآمدی وکلا در تنظیم قرارداد و پیگیری پرونده.

رسول‌پناه که تحت فشار انتقادات هواداران قرار گرفته، برای اینکه آنان را روبروی سرمربی سابق خودشان قرار دهد گفته است: «برانکو باید پرسپولیسی بودن خود را ثابت کند».

بحران مالی پرسپولیس ممکن است تا مرحله کسر شش امتیاز پیش برود. تهدیدی که بارها برای این تیم تکرار شده و یک بار هم به اجرا گذاشته شده.

وقتی مانوئل ژوزه سال ۲۰۱۲ به فیفا شکایت کرد، سردار رویانیان مدیرعامل وقت باشگاه که بعداً به خاطر تخلف در ستاد سوخت سر از زندان درآورد، در برنامه ۹۰ گفت: «قصد دارم دبه کنم. چون شکایت به ضرر ژوزه است و چهار سال باید دنبال پولش بدود».

چهار سال گذشت و شکایت سرمربی پرتغالی به نتیجه رسید تا همه مطالباتش را به انضمام جریمه دیرکرد دریافت کند.

پرسپولیس برای حل این بحران به حسین هدایتی متوسل شد. او خود در لیگ دسته اول با شکایت تئودور یونگ، به کسر دو ۶ امتیاز متوالی محکوم شد. رکوردی بی سابقه در ایران. به نحوی که استیل آذین ۱۱ امتیازی، به منفی یک تنزل پیدا کرد!

حالا هدایتی نیز در زندان است. باشگاه پرسپولیس هنوز از نحوه تامین مطالبات برانکو و رفع نگرانی هواداران، صحبتی به میان نیاورده است
+7
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.