قوه قضائیه ایران: اعدام نوید افکاری در محرم بی‌اشکال و احتمال خطا محال است

یکی از دیوارنوشته‌ها در اعتراض به اعدام نوید افکاریبی بی سی :در واکنش به سوال‌ها و اعتراض‌های گسترده درباره اعدام نوید افکاری، دادگستری استان فارس در اطلاعیه‌ای "شبهه‌ها" درباره ناعادلانه بودن حکم این کشتی‌گیر ۲۷ ساله را "خلاف واقع" و ناشی از "غرض‌ورزی سیاسی" یا "ناآگاهی" دانسته است.

واکنش‌ها و اعتراض‌های جهانی به اعدام نوید افکاری از لحاظ گستردگی کم‌سابقه بوده است.

دادگستری استان فارس، چهار روز پس از اعدام او با طناب دار در اطلاعیه‌ای به تفصیل گفته که مراحل دادگاه نوید افکاری دو سال طول کشیده و امکان اشتباه "نزدیک به محال" بوده است.
از اقرار تا شواهد کافی یا ناکافی؟
در این اطلاعیه که خطاب به "هم‌وطنان عزیز" منتشر شده، آمده که قاضی با شواهد و دلایل مختلف که در دست داشته به یقین رسیده است: "از اقرار‌های صریح در مراحل مختلف پرونده گرفته تا بررسی‌های فنی مخابراتی و شواهد شهود و... به فرض محال اگر در مورد هر یک از این ادله نقصی صورت گیرد که در مورد این پرونده چنین نیست حکم صادر شده به دلیل تنوع ادله از لحاظ حقوقی زیر سوال نمی‌رود."

درباره اقرارهایی که قوه قضائیه به آن استناد کرده، وکلای خانواده افکاری گفته‌اند که "تحت شکنجه" گرفته شده و برادران افکاری مجبور شده‌اند علیه یکدیگر یا برای حفظ جان هم اعتراف کنند. تا جایی که یکی از سه برادر افکاری در زندان "دست به خودکشی زده است."

درباره برخی از شواهد هم ابهام وجود دارد. صدایی از نوید افکاری دست به دست می‌شود که در دادگاه خطاب به قاضی می‌خواهد فیلمی را که به استناد به آن قاضی گفته او در محل قتل بوده، نشان دهد. اما قاضی اجتناب می‌کند.

بخشی از مکالمات دادگاه
نوید افکاری: این فیلم چی رو نشون می‌ده؟.... این ال‌سی‌دی [مانیتور بالای دادگاه] برای چیست؟ فیلم رو ارائه بدید؟

قاضی مهرداد تهمتن: فیلم صورت‌جلسه شده و در پرونده هست.

نوید افکاری: شکات باید [فیلم را] ببینند. من باید ببینم. شما ببینید کفایت می‌کنه؟
وکلای نوید افکاری همواره گفته‌اند که در جریان بازجویی و دادرسی که به گفته قوه قضاییه دو سال طول کشیده، به جزئیات پرونده او دسترسی نداشته‌اند. صدای منتشر شده نشان می‌دهد که نوید افکاری دست‌کم تا آن جلسه دادگاه فیلمی را که به آن استناد شده، ندیده بوده است.

قوه قضائیه اما دو سال زمان را برای بررسی به گفته این نهاد "منصفانه" و "کارشناسی دقیق" پرونده کافی می‌داند و تاکید می‌کند که نوید افکاری از ابتدا وکیل تعیینی داشته است.
ادعای شکنجه
در اطلاعیه دادگستری استان فارس به ادعای "شکنجه برای گرفتن اقرار" اشاره‌ای نشده اما گفته شده که کارشناسان پزشک قانونی در سه هفته گذشته که نوید افکاری را معاینه کرده‌اند، هیچ آثار شکنجه در بدن او ندیده‌اند.

در صدایی که گفته می‌شود "آخرین مکالمه نوید افکاری" با برادش سعید افکاری است، صدای او شنیده می‌شود که به برادرش می‌گوید شکنجه شده است.

یک شاهد نزدیک به خانواده افکاری هم به مریم افشنگ، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته بود که موقع تحویل جنازه ماموران فقط اجازه داده‌اند که صورت نوید افکاری را ببینند و به گفته این شاهد "بینی نوید شکسته بوده است."
بخشی از 'آخرین' مکالمه دو برادر
نوید افکاری:از پزشکی قانونی آمدند همراه آقای موسوی رئیس کل دادگستری، چند تا پزشک از پزشک قانونی آمدند، من را که معاینه کردند، حبیب و وحید هم گفتند که آنها را معاینه کرده‌اند. عکس گرفتند نوشتند هرجا که آسیب دیده بود نوشتند.

سعید افکاری: ولی در خبرها گفتند هیچ آسیبی ندیدید.

نوید افکاری:آن چیزی که من می‌گویم حقیقت است. هر جامون که آسیب دیده نوشتند. حدود ۱۰ تا ۱۵ جا نوشتند.. کامل نوشتند.

سعید افکاری: اسم این کسانی که کتکتان زدند رو می‌دونید؟

نوید افکاری:ها می‌دونیم. [...] و چند سرباز که اسمهاشون را نمی‌دونم باید ببینمشون.
برادران افکاری از راست حبیب (محکوم به ۲۷ سال زندان) ، نوید (یک بار اعدام یک بار قصاص) و وحید افکاری (محکوم به ۵۴ سال زندان)نوید افکاری از اجرای حکم خود خبر داشت؟
حسن یونسی، وکیل خانواده افکاری قوه قضائیه ایران را متهم کرده بود که برای اجرای حکم اعدام "آنقدر عجله" داشته‌اند که فرصت ندادند او با خانواده خود دیدار و خداحافظی کند.

همچنین به گفته وکلای حقوق بشر بر اساس قانون تا ۴۸ ساعت قبل از اجرای حکم خانواده و وکیل باید از اجرای حکم اعدام مطلع شوند. دادگستری استان فارس این موضوع را رد نکرده که خانواده از اعدام بی‌اطلاع بوده‌اند اما سندی را منتشر کرده که به استناد به آن ادعا می‌کند نوید افکاری از اعدام خود خبر داشته و به او فرصت داده شده بوده که با خانواده تلفنی یا حضوری خداحافظی کند اما او صحبت تلفنی را انتخاب کرده است.

در این کاغذ که سربرگ ندارد و تعدادی امضا و اسم نوید افکاری با امضای او پایش دیده می‌شود گفته شده که در تاریخ ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۵ از نوید افکاری خواسته شده که در خصوص "ملاقات با خانواده" تصمیم بگیرد که او تماس تلفنی با برادرش را ترجیح داده است.

اما در این سند نکته‌ای وجود ندارد که نشان بدهد نوید افکاری از اعدام خود خبر داشته است. در نواری که گفته می‌شود آخرین مکالمه تلفنی او با برادرش است، نوید افکاری می‌گوید که صبح فردا قرار است به تهران منتقل شود.

نوید افکاری:اینجوری که می‌گن قراره فردا صبح سه‌تامون رو انتقال بدن تهرون.... زندان و مقصدش هم معلوم نیست.... وقت تلفن خیلی ندارم.

سعید افکاری: پشتت به همه گرمه‌ها.

نوید:حتما، شک ندارم ... داری می‌ری شیراز؟

سعید: بعله شیراز .. تهران.. دنبال همه کارها هستم. خیالت راحت باشه.

نوید: خیالم راحته.

سعید: هر حرفی داری بهم بزن.

نوید: ایشالا که درست می‌شه، حالا فردا ببینیم خدا چی می‌خواد کجا بریم چطور می‌شه.. ولی از بابت من از لحاظ روحی هیچ نگرانی نداشته باش.

سعید: اصلا از بابت سه تاتون هیچ نگرانی ندارم.

نوید: خب دیگه خیالم راحته. خداحافظ.
وکلا و فعالان حقوق بشر نزدیک به خانواده افکاری قوه قضائیه ایران را متهم کرده بودند که فرصت نداده تا رضایت خانواده مقتول به نام حسن ترکمان، کارمند حراست اداره آب و فاضلاب، گرفته شود. اما دادگستری استان فارس در این اطلاعیه گفته که خانواده افکاری دو سال فرصت داشته‌اند که برای جلب رضایت اقدام کنند.

همچنین دادگستری استان فارس در پاسخ به کسانی که این اعدام را "سیاسی" می‎‌دانند گفته که حکم او قصاص بوده نه اعدام و درباره قصاص فقط خانواده مقتول صاحب حق تصمیم‌گیری هستند و قوه قضائیه نمی‌تواند دخالت کند.

مهدی محمودیان، عضو کمیته دفاع از حقوق زندانیان چند ساعت بعد از اعدام "ناگهانی" نوید افکاری در توییترش نوشت که صبح آن روز همراه برادر نوید افکاری عازم شیراز بود تا با خانواده مقتول صحبت کنند.

او بعد توضیح داد: "با رایزنی‌هایی که با خانواده مقتول شد قرار بر این شد که یکشنبه ۲۳شهریور به دیدار ایشان برویم که به طور ناگهانی و بدون رعایت قوانین در ماه حرام امروز صبح این حکم ظالمانه که بر اساس اقاریر زیر شکنجه زندانی بود اجرا شد."

دادگستری استان فارس در اطلاعیه امروز خود گفته است که "دستورالعمل و یا آیین‌نامه‌ای که تکلیف کند در ماه محرم نباید حکم قصاص را اجرا کرد وجود ندارد."
برگه‌ای که قوه قضائیه می‌گوید اعلام رضایت نوید افکاری برای تلفن آخر با برادرش است
برگه‌ای که قوه قضائیه می‌گوید اعلام رضایت نوید افکاری برای تلفن آخر با برادرش است
+5
رأی دهید
-93

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  اصولا خود شما و طرز تفکر شما و حکومت قرون وسطائی شما بر اساس قوانین 1400 سال قبل وحوش عربستان که فکر میکنید که از اسمان به زمین افتاده اند اشکال دارند
  0
  21
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۱
  ۵۶
  007 Azadi - گوتنبرگ، سوئد

  جمهوری اسلامی خطااااااااااااااااااا هست!!
  0
  20
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۸
  ۵۰
  shirzan - برلین، آلمان

  فتوا دادن برای این آخوندها از باد شکم بیرون دادن آسونتره. نمونه زیاده بطور مثال خمینی ملعون قبل از انقلاب فتوا داده بود گوشت یخ زده مکروهه ، بعد که خودش اومد سرکار یه فتوا داد و حلالش کرد. شطرنج رو اول انقلاب خمینی حرام و نوعی قمار اعلام کرد بعد از مدتی فتوا داد نه شطرنج دیگه حروم نیست. تا قبل از اعدام (ببخشید قتل) نوید، کشتن در ماه محرم حرام بود حالا فتوا دادند نه از این به بعد حرام نیست . یعنی برای اینکه اینها چه وقتی بکشند هر زمان حلال حلاله. البته آخوند برای نفع خودش باشه فردا فتوا میده که فروش مادر آخوند عیب شرعی نداره
  0
  22
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۴
  ۱۰۳
  منوچهری - تهران، ایران

  ما که میدونیم احتمال خطا صفره!! شما طبق برنامه دارید جوونها رو میکشید! طبق برنامه ایران رو بسمت کره شمالی شدن پیش میبرید!
  0
  21
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۳
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران

  اگه اعدام نوید افکاری بیگناه زیاد سر و صدا کنه این رژیم سفاک و دجال و ضحاک زمان خمینی و خامنه ایی هیچی ندار به مصیبتی دیگه بوجود میاره تا افکار عمومی از اعدام نوید افکاری منحرف بشه و اعدام این بنده خدا فراموش بشه . انهدام کشتی مسافر بری!! انهدام هواپیمایی!! انفجار در مترو!!! یه قتل عامی دیگر. مثل ساختمان پلاسکو برای روپوش گذاشتن رو مرگ اکبر کوسه.
  0
  26
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۵
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اون چیزی که احتمال خطاش بیشتر از ١٠٠٪؜ هست، خطاهای ریز و نرم از بغل مادر شماهاست
  0
  11
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اونوقت اینجاست که باید در دهن کسایی رو که میگن به اعتقادات و مقدسات ما توهین میکنین باید گل گرفت. شما خودتون هم برای مقدسات خودتون ارزش قائل نیستین. پس بنابراین توی اون مقدساتتون
  0
  11
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۴
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::freedom of the press - تهران، ایران::]. قرار هست روح الله زم را اعدام کنند تا تب و تاب این موضوع بخوابد.
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۰
  نظر شما چیست؟