تهدیدها بر سر انتقام سلیمانی؛ ایران از آمریکا به سازمان ملل شکایت کرد

یورونیوز :جنگ لفظی تهران و واشنگتن در پی تهدید‌های تازه ترامپ مبنی بر واکنش شدید به هر اقدام احتمالی تلافی جویانه ایران در خونخواهی قاسم سلیمانی،‌ به سازمان ملل متحد کشید.

مجید تخت‌ روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد سه شنبه شب نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد نوشت و مراتب اعتراض کشورش را نسبت به تهدیدهای اخیر رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد.

ارسال این شکواییه به سازمان ملل متحد پس از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ در واکنش به انتشار شایعات مربوط به احتمال ترور یک دیپلمات آمریکایی در خونخواهی قاسم سلیمانی تهدید کرد «هر حمله ایران علیه آمریکا به هر نحوی که باشد با حمله‌ای هزار برابر بزرگتر پاسخ داده خواهد شد.»

در این نامه با استناد به ماده ۲ منشور سازمان ملل متحد که در آن تهدید یا استفاده از زور به صراحت ممنوع اعلام شده،‌ تهدیدهای اخیر رئیس جمهوری آمریکا بر ضد ایران مصداق نقض آشکار اصول اولیه این منشور تلقی شده است.

جنگ لفظی ایران و آمریکا پس از تنش‌های کم سابقه میان دو کشور در منطقه خلیج فارس که با سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط سپاه وارد مرحله تازه‌ای شد و پس از حمله پهپادی به خودرو حامل قاسم سلیمانی و کشتن فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران به اوج خود رسید به تازگی با طرح یک گمانه‌زنی از سوی نشریه پولیتیکو در باره قصد ایران برای ترور سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی دوباره شدت گرفته است.

علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت ایران نیز روز سه شنبه در واکنش‌ به تهدیدهای تازه رئیس جمهوری آمریکا گفته بود: «رییس جمهور یک کشوری که داعیه مدیریت و نظم جهانی را دارد بر چنین پایه ای سست اظهار نظری سریع و سفارشی و مخدوش را انجام می دهد.»

سخنگوی دولت ایران همچنین با تاکید بر اینکه «ننگ آمریکا در کشتن قاسم سلیمانی پاک شدنی نیست» ترور فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را بزرگترین خطای راهبردی ایالات متحده توصیف و تاکید کرد: « در صورت هرگونه خطای راهبردی آمریکا، پاسخ قاطع ایران را خواهد دید.»
+18
رأی دهید
-40

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  زمنی که آدم شدید. دم و دم این و آن کشور را تهدید نکردید. قصاص نکردید. اینقدر زنها را عذاب ندادید. بعد اجازه دارید. به سازمان ملل شکایت کنید. هم خدا هم خرما نمی‌‌شود
  1
  17
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۸
  ۶۳
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  بدون اینکه این نوشته طرفداری از ترامپ باشه شما یعنی ج.ا. ۴۱ ساله که مرگ بر این و ان میکنید و خواهان نابودی کشورهای دیگر هستید ولی با یک مصاحبه که انهم تهدید نه بلکه جواب تهدید شما بوده مثل بچه ننرمیدوید سراغ سازمان ملل و انهم سازمانی که قبولش ندارید .
  0
  22
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
  ۳۰
  آش با جاش - سیاهکل، ایران
  قابل توجه دوستان ارزشی، نکشتنش، اعدام هم نشده. قصاص بود فقط همچین برشته شد جای فرشته. #نویدافکاری #نداآقاسلطان #پویا بختیاری #فریدون فرخزاد و ...
  1
  14
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  در دنیا قانون زور حاکم است و سازمان ملل هم تیول قدرتمندان است و حرف ایران در مورد ترور این جنایتکار فاشیست و حرفه ای به جائی نمی رسد
  1
  12
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱
  ۵۳
  همایون نروژ - اسلو، نروژ
  یعنی یه جوری میگه ایران شکایت کرده که انگار الان سازمان ملل معطله ایناست که شکایت کنن و سازمان ملل هم آمریکارو محکوم کنه . سازمان ملل اگه زور داشت که اول خود شمارو به محاکمه میکشوند که چه جوریه که دسته دسته جوونای بی گناهو اعدام میکنین و ککتونم نمیگزه .
  0
  17
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴
  ۳۳
  kasa-123 - وین، اتریش
  حالا ملت که از آخوندهای دست نشانده و بی خاصیت شکایت دارن .شکایت خودشون رو به کجا ببرن.
  1
  19
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  جمهوری اسلامی ، گلادیاتور ترامپ گذاشته روی تبق اخلاص تا شماها برید بخورید.
  7
  14
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  نظام اخوندی با این منگول بازیهایش نمی تواند ترامپ را به دادگاه های بین المللی کشاند و نمی تواند ترامپ را بازنده انتخاتات پیش روی امریکا کند.
  2
  10
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  نگو سازمان ملل که مغ مرده هم بهتون میخنده بگو سازمان جوک. اگه بنا به شکایت باشه مردم ایران روزی صد بار باید از این رژیم اخوند انگلیسی شکایت کنند. قاسم کتلت شد رفت فقط مواظب باشید خودتون تاس کباب نشید
  0
  15
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۴
  ۵۱
  گفتنیها کم نیست - بخارست، رومانی
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. دوست عزیز بزبان ساده میگن خیلی خوش .... دم باد هم وامیستن !
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۵
  نظر شما چیست؟