رابطه بحرین و اسرائیل؛ «تدبیری برای مقابله با تهدیدهای ایران»

وزیر کشور بحرین، رشید بن عبدالله آل خلیفهدویچه وله :وزیر کشور بحرین می‌گوید عادی‌سازی روابط با اسرائیل از این کشور در برابر "تهدیدهای مدام" ایران حفاظت می‌کند. به تازگی اعلام شده حدود یک ماه پس از امارات، بحرین نیز مسیر عادی‌سازی روابط با اسرائیل را در پیش گرفته است.

رشید بن عبدالله آل خلیفه با دفاع از عادی‌سازی روابط بحرین و اسرائیل تاکید کرده که این کار همکاری‌های راهبردی منامه و واشنگن را نیز تقویت می‌کند و باعث حفاظت از منافع بحرین در برابر "تهدیدهای مداوم" جمهوری اسلامی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر کشور بحرین روز گذشته (دوشنبه ۱۴ سپتامبر/ ۲۴ شهریور) در بیانیه‌ای ایران را متهم کرد که به اشکال مختلف رفتاری سلطه‌جویانه در منطقه در پیش گرفته و به یک "خطر دائم" برای امنیت ملی این کشور بدل شده است.

او می‌گوید عادی‌سازی روابط با اسرائیل به معنای پشت کردن به مسئله فلسطین نیست بلکه اقدامی در جهت تقویت امنیت بحرین و ثبات اقتصادی ان است.

خبر به جریان افتادن روند عادی‌سازی روابط منامه و تل‌آویو که با میانجیگری و تشویق ایالات متحده صورت گرفته روز جمعه منتشر شد.

به این ترتیب بحرین، دومین کشور عربی حوزه خلیج فارس است که پس از امارات متحده عربی وارد پروسه عادی‌سازی روابط با اسرائیل با هدف برقراری روابط متعارف دیپلماتیک شده است.
واکنش تهدیدآمیز سپاه پاسداران
اقدام این دو کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس با واکنش تند و تهدید‌آمیز جمهوری اسلامی روبرو شده است. وزارت خارجه دولت حسن روحانی این اقدام بحرین را "ننگین و خفت‌بار" خواند.

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ۲۲ شهریور در بیانیه‌ای با انتقاد شدید از "دومینوی عادی‌سازی" روابط میان اسرائیل و کشورهای عربی منطقه اقدام اخیر بحرین را "حماقتی بزرگ" خوانده که "پاسخ های درخور را دریافت خواهد کرد."

سپاه پاسداران امیر بحرین، حمد بن عیسی آل خلیفه را "حاکم جلاد" توصیف و تهدید کرده که او باید "در انتظار انتقام سخت مجاهدان قدس و ملت مسلمان و غیرتمند این کشور باشد".
عمان کشور بعدی؟
با وجود خشم و تهدیدهای جمهوری اسلامی، گمان می‌رود که به زودی چند کشور دیگر عربی به برقراری مناسبات با اسرائیل روی آورند و در این زمینه نام عمان بیش از دیگر کشورها مطرح می‌شود.

پادشاهی عمان ۲۳ شهریور در یک بیانیه رسمی از تصمیم منامه و تل‌آویو استقبال و ابراز امیدواری کرد عادی‌سازی مناسبات میان دو کشور زمینه‌ساز برقراری صلحی پایدار میان اسرائیل و فلسطینی‌ها باشد و به تشکیل کشور مستقل فلسطینی بینجامد.

به رسمیت شناختن اسرائیل توسط کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و برقراری مناسبات دیپلماتیک به آن بخشی از راهکار رئیس جمهوری آمریکا دونالد ترامپ برای حل مناقشات دیرپای منطقه است و با تلاش جرد کوشنر داماد و مشاور ارشد او در امور خاورمیانه پیگیری می‌شود.
امضای توافق‌نامه با اسرائیل در کاخ سفید
به گزارش خبرگزاری المان قرار است توافق میان اسرائیل با امارات متحده عربی و بحرین شامگاه سه‌شنبه ۲۵ شهریور (به وقت اروپای مرکزی) در مراسمی در کاخ سفید به امضاء برسد.

با امضای این قرارداد، امارات و بحرین نخستین کشورهای عربی هستند که ۲۶ سال پس از کشور عربی اردن با اسرائیل رابطه سیاسی رسمی برقرار می‌کنند. اولین رابطه رسمی اسرائیل با یک کشورعربی سال ۱۹۷۹ با مصر برقرار شد که نتیجه  قرارداد صلح کمپ‌دیوید بود.

گفته می‌شود دولت ترامپ با عادی‌سازی روابط اسرائیل و کشورهای عربی، منزوی‌تر کردن و مهار جمهوری اسلامی در منطقه را نیز در نظر دارد. ایران در چهار دهه گذشته پیوسته نابودی اسرائیل را از اهداف و شعارهای اصلی خود اعلام کرده است.

اسرائیل در حال حاضر با بسیاری از کشورهای دیگر عربی روابط نزدیکی دارد که تا کنون زیاد علنی نشده و به سمت برقراری روابط دیپلماتیک پیش نرفته است.

بسیاری از ناظران معتقدند عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با اسرائیل بدون چراغ سبز عربستان ممکن نبوده است. عربستان یک روز پس از اعلام آغاز عادی‌سازی روابط ابوظبی و تل‌آویو حریم هوایی خود را برای عبور هواپیماهای مسافربری اسرائیلی باز کرد.
+24
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  kasa-123 - وین، اتریش
  وای که چقد دارن آتیش می گیرن البته تازه اول سوختنهاشون هست.این هم از آخر کار آخوند و آخوندزاده روز به روز حلقه داره تنگتر میشه اون از وضعیت داخلی این هم عرصه بین الملل.پایان کار دیکتاتور نزدیک هست.
  4
  9
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۵
  نظر شما چیست؟