دادستان نظامی تهران: به بازماندگان سقوط هواپیمای اوکراینی به صورت یکسان خسارت می‌دهیم

 غلامعباس ترکی، دادستان نظامی استان تهرانرادیو فردا :دادستان نظامی تهران روز دوشنبه، ۲۴ شهریور، از ادامه بازداشت سه نفر از متهمان پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه خبر داد و گفت «خسارات و غرامات وارده به صورت یکسان به خانواده‌های افرادی که در این حادثه جان باختند، پرداخت خواهد شد».

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، غلامعباس ترکی، دادستان نظامی‌ استان تهران، ادعا کرد از «تمام افراد مرتبط با این پرونده» تحقیق به عمل آمده و «در حال حاضر ۳ نفر از متهمان همچنان در بازداشت به سر می‌برند و مابقی با قرار تأمین متناسب آزادند».

پیشتر برخی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی هم از بازداشت این سه نفر خبر داده بودند، اما تا کنون هیچ‌گونه اطلاعاتی از هویت، سمت و اتهامات آن‌ها بیان نکرده‌اند.

ازجمله سفیر ایران در اوکراین، ‌یازدهم شهریورماه، اعلام کرد که از شش نظامی بازداشت‌شده در این پرونده، سه نفر همچنان در بازداشت‌اند، اما تا زمان صدور رای دادگاه مجاز به فاش کردن اطلاعات و اسامی نیست.

با گذشت هشت ماه از ساقط شدن هواپیمایی اوکراینی که به مرگ همه ۱۷۶ سرنشین ایرانی و غیرایرانی آن انجامید، هنوز هیچ‌گونه اطلاعاتی از رسیدگی قضایی به این پرونده منتشر نشده است.

جمهوری اسلامی پیشتر «خطای انسانی» را دلیل بروز این حادثه عنوان کرده، اما گزارش اولیه جعبه‌های سیاه این هواپیما تأیید کرد که تا ۱۹ ثانیه بعد از انفجار موشک اولی که به سوی این هواپیما شلیک شده بود، «هیچ صدایی از کابین مسافران شنیده نشده» و مسافران در «سلامت جسمانی» بوده‌اند.

دادستان نظامی تهران درباره گزارش جعبه‌های سیاه گفت: «منتظر هستیم که سازمان هواپیمایی کشور و گروه بررسی سانحه که وظیفه بررسی فنی سانحه را برعهده دارند، گزارش نهایی خودشان را که مطابق با استاندارد‌های جهانی است، اعلام کنند.»

آقای ترکی درباره پرداخت خسارات این سانحه نیز با اشاره به سفر خود همراه با هیئت ایرانی به اوکراین گفت ادامه مذاکرات در این باره به سفر هیئت اوکراینی به ایران تا پایان مهرماه موکول شده است.

با این حال وی افزود که «خسارات و غرامات وارده به صورت یکسان به خانواده های افرادی که در این حادثه جان باختند، پرداخت خواهد شد».

پیشتر، سفیر جمهوری اسلامی در اوکراین، درباره پرداخت غرامت تأکید کرده بود که این کار «بر اساس قواعد بین‌المللی و تعهدات ایران در کنوانسیون‌ها» انجام خواهد شد و این به این معناست که «ما هر فرمولی را برای پرداخت غرامت نخواهیم پذیرفت».

این در حالی است که برخی مقامات اوکراینی و نیز بازماندگان کشته‌شدگان اعلام کرده‌اند که اولویت آن‌ها «بیان حقیقت» از سوی حکومت ایران است.

در همین زمینه، «انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲»‌ روز هفتم شهریور با انتشار فراخوان عمومی از کسانی که شواهد یا مدارکی درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی دارند، درخواست کمک کرده است.

این انجمن در فراخوان خود اعلام کرد که «۳ دقیقه و ۴۲ ثانیه طول کشید تا این هواپیما بر اثر شلیک موشک سقوط کند و خانواده قربانیان دنبال مدارکی هستند که بفهمند در این زمان چه گذشته است»
+5
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  یعنی منظورش اینه که به بازماندگان خواهند گفت: این بیلاخ مال تو، اونیکی بیلاخ مال تو، بیلاخ بعدی مال تو و الی آخر!
  1
  24
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  kasa-123 - وین، اتریش
  بلاخره اون روز خواهد آماد.که یا محاکمه بشین یا فرار کنید یا از سوراخ یه جا بیارنتون بیرون.به قول معروف دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره.بلاخره صبر و تحمل ملت. هم اندازه ای داره.
  1
  19
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  حتما یه گونی برنج فاسد و یک کلاموالله مجید میدند در قبال خون ریخته شده
  1
  21
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.