ترامپ می‌گوید با فروش جنگنده‌های پیشرفته اف-‌۳۵ به امارات مشکلی ندارد

 هواپیماهای جنگنده پیشرفته اف-۳۵
رادیو فردا :رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۵ شهریور گفت که با فروش جنگنده‌های پیشرفته اف- ‌۳۵ آمریکایی به امارات متحده عربی «مشکلی ندارد».

دونالد ترامپ در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی فاکس‌نیوز گفت خود او شخصاً با این معامله مشکلی ندارد و حاضر است این جنگنده‌ها را به امارات بفروشد.

او با اشاره به ثروت سرشار در خلیج فارس گفت این معامله برای آمریکا و اشتغال‌زایی خوب خواهد بود.

آقای ترامپ ماه گذشته نیز گفته بود امارات «پول دارد» و چنین معامله‌ای برای صنایع آمریکایی مفید است.

رئیس‌جمهوری آمریکا سخنان تازه خود را در مورد این معامله تسلیحاتی ساعاتی پیش از مراسم امضای رسمی توافقنامه‌های عادی‌سازی امارات متحده عربی و بحرین با اسرائیل اعلام کرد.

آقای ترامپ امروز با نخست‌وزیر اسرائیل و وزیران خارجه امارات و بحرین که برای امضای توافقنامه‌های صلح به واشینگتن رفته‌اند، دیدارهای جداگانه دارد.

امارات آشکارا گفته است که به تجهیز ارتش خود به این نوع جنگنده‌های آمریکایی چشم دوخته و اسرائیل نباید از این معامله نگران باشد، اما نخست‌وزیر اسرائیل چند بار در یک ماه اخیر تأکید کرده که اسرائیل با چنین معامله‌ای میان آمریکا و امارات موافقت نکرده است.

مخالفت بنیامین نتانیاهو با این معامله در فضای تشدید انتقادهای داخلی در اسرائیل از او بیان شده است.

روزنامه اسرائیلی یدیعوت آخرونوت مدعی بود که آقای نتانیاهو به این معامله دست‌کم چراغ سبز نشان داده است تا امارات به عادی‌سازی روابط با اسرائیل تشویق شود.

بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، گفته‌اند که برتری نظامی و هوایی کشورشان در سراسر منطقه باید بر اساس تعهد کنگره آمریکا از نیم قرن پیش حفظ شود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، و رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در هفته‌های اخیر گفته‌اند که تعهد آمریکا کماکان باقی است و این کشور نیازهای امنیتی اسرائیل را که مهم‌ترین همپیمانش در منطقه است، درک می‌کند.

رسانه‌های اسرائیل در روزهای اخیر گزارش داده بودند که مقامات این کشور در حال تنظیم بسته جدیدی از درخواست‌های نظامی از آمریکا هستند تا اگر واشینگتن به امارات جنگنده اف‌-۳۵ بفروشد، این بسته تازه را نیز به عنوان مشوق به اسرائیل ارائه کند.

الی کوهن، وزیر اطلاعات اسرائیل، گفته است کشورش با مراجعه به کنگره آمریکا از آن خواهد خواست که جنگنده‌هایی که در سطح پیشرفته جنگنده‌های مشابه آمریکایی به اسرائیل داده شده است در اختیار امارات قرار نگیرد، بلکه نوع کمتر مدرن آن به امارات فروخته شود.

اسرائیل از چهار سال پیش خرید ۵۰ فروند جنگنده اف-‌۳۵ را به آمریکا سفارش داده که تا کنون بیش از نیمی از آن‌ها را دریافت کرده است.

اسرائیل این جنگنده‌ها را با عنوان نیاز امنیتی و نظامی در رویارویی با توان هسته‌ای و موشکی ایران، از آمریکا گرفته است.

آمریکا در چارچوب کمک تسلیحاتی ۳۸ میلیارد دلاری در دوره ۱۰ ساله‌ ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۸ این جنگنده‌ها را به اسرائیل تحویل می‌دهد، اما امارات با پول خود خواهان خرید جنگنده‌های مشابه از آمریکا شده است.
+13
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  حالا آذری می‌‌گوید. دیدی .حق نداشتم.عربها نوکر آمریکا هستند. شاه هم فقط سلاح می‌‌خرید خوب عزیز پول دارند. سلاح مدرن می‌‌خرند. مگر شما از روسیه نمی‌‌خرید. فرقش این است. عربها می‌‌روند. آمریکا اهم جاه نگاه می‌‌کنند. خوب و بد می‌‌کنند. خوب بود می‌‌خرند. بد بود. نمی‌‌خرند. زمان شاه هم. آلمان.فرانسه.انگلیس. آمریکا. پشت در ایستاده و التماس اجازه حضور. دست آخر هم شاه ناز می‌‌کرد و می‌‌گفت. نوچ. می‌‌خرم .به شرط اینکه در ایران منتاژ کنید. نتیجه یک چیزی مثل کار خانه تانک سازی بیرون می‌‌یاد. در عرض یک شب از دو شهر ورشکسته اقتصادی می‌‌کند. مرکز کار. ۲۰ هزار شغل مدرن.با حقوق بالا. شما می‌‌رید.به پوتین التماس .حالا نمی‌‌شه. موشک به بدید ؟ دلار می‌‌بیم. پوتین هم می‌‌گه.نوچ. دلار بده ولی‌ ۲۰ سال توی صف به ایست. وقتی‌ مدرن آن را ساختم. قدیمی‌ را به شما می‌‌فروشم. بعد به ما می‌‌گویند. نوکر غرب.به خودشان انقلابی
  3
  4
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.