ترامپ: می‌خواستم بشار اسد را بکشم، وزیر دفاع نگذاشت

 بشار اسد (راست) و دونالد ترامپ، روسای جمهوری سوریه و آمریکا
رادیو فردا :رئیس‌جمهوری آمریکا برای نخستین بار تایید کرد که در پی حمله شیمیایی ارتش سوریه در سال ۲۰۱۷، از ترور بشار اسد حمایت کرده بود اما جیمز متیس، وزیر دفاع وقت ایالات متحده، با اعلام مخالفت خود مانع این اقدام شد.

به گزارش روزنامه‌های واشینگتن پست و هاآرتص، دونالد ترامپ روز سه‌شنبه ۲۵ شهریور در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: «من ترجیح می‌دادم شر او (اسد) را کم کنم. تمام مقدمات این کار را هم فراهم کرده بودم. (اما) متیس نخواست که این کار را انجام بدهد. متیس ژنرالی است که زیادی گنده‌اش کرده‌اند».

او در عین حال تاکید کرد که بابت هدف قرار ندادن اسد پشیمان نیست و افزود: «ممکن بود طور دیگری جان سالم به در ببرد».

اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا در حالی بیان می‌شود که باب وودوارد، روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی، پیش از این در کتاب سال ۲۰۱۸ خود با عنوان «وحشت» این ماجرا را گزارش کرده بود.

وودوارد می‌نویسد که به دنبال حمله شیمیایی آوریل ۲۰۱۷، رئیس‌جمهوری آمریکا مصرانه از متیس خواسته بود که اسد را «خلاص کند»؛ ادعایی که بر اساس گزارش‌ها از سوی دونالد ترامپ رد شده بود.

آقای ترامپ همچنین بار دیگر در مصاحبه اخیر خود تکرار کرد که او ژنرال متیس را «اخراج» کرده و این در حالی است که وزیر دفاع وقت آمریکا با انتشار نامه‌ای جنجال‌برانگیز که در اعتراض به سیاست ترامپ در سوریه نوشته بود، اعلام کرد که از سمتش استعفا کرده است.
+62
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  اگه راست میگی ترتیب خامنه ای رو بده
  4
  91
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۴
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  دمت گرم. این تنسی تاکسیدو بازهمدستی سلیمانی باعث کشته شدن ٥٠٠ هزار سوری شدن. البته اوبامای مسخره هم خیلی راحت از بمباران شیمیایی اسد گذشت. توی همون سال ٢٠١٧ بود که ترامپ فرودگاهای سوریه رو زد و باعت کمتر بمباران شدن مردم توسط این لنگ دراز شدن
  13
  56
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۰
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  این بزرگمرد خیلی خوبه. ترامپ فرمانده ارواح پاک در مقابل لشگریان ارواخ خبیث هستش. تاریخ به خودش همچن گلادیاتوری ندیده. بشار اسد برو دنبال سوراخ موش چون این حرف یعنی ممکنه دوباره تصمیم بگیرم تورو هم کتلت کنم.
  25
  65
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۰
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  من فکر میکنم که اسرائیل نگذاشته که چنین بشود. این دکتر (در چشم پزشکی) دراز قد و تحصیلکرده ی سوری با زن انگلیسی بسیار بیشتر از هر فرد دیگری قابل اطمینان هست. اسدها با تمام جنگ لفظی تاکنون یک گلوله توپ به طرف اسرائیل رها نکرده اند بعلاوه مهارش در دست روس و انگلیس ها و قابل کنترل هست. با رفتن او معلوم نیست کی بیاید
  7
  14
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۹
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. چه خبره اینقدر ذوق زده شدی کنترل کن خودتو. ترامپ و اوباما اگه میتونستند کارو تموم کرده بودند. اسد زرافه تحت پوشش ایران و روسیه هست. کمتر فیلمای تخیلی ببین و جو گیر نشو.
  16
  12
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. عجیبه ترامپ و اوباما رو با هم در یک جمله و منظور قرار میدی. مثل شاه و خمینی!
  12
  10
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۳
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. مخالفت شما با سیاست ترامپ در مقبأل آخوند‌ها چیست. هر کی‌ هم یک کلمه.ترامپیسم.شما انگار فراموش. از زمان مصدق تا خمینی.بر سر هم می‌‌زدید.شوروی آن زمان سوسیالیست است. یا نیمه سویالیست .یا امپریالیست؟ بعد از مردن ماهو.هم که افتادید تنگ شیاهو پینگ .جانشین ماهو و گفتید. آمریکا امپریالیست پیر. رو به نابودی است. ما باید با چین شوروی همکاری. بر ضد امپریالیست پیر آمریکا و نوکرش شاه. خوب آخوند هم درد همین کار را می‌‌کند. با روسیه و چین. بر ضد امپریالیست پیر آمریکا.یعنی‌ ترامپ. چطور لاس خشگه زدن با چین و روسیه و همکاری با ن بر ضد پهلوی انقلابی بود. ولی‌ اگر ما بگوهیم. سیاست ترامپ در مقابل آخوند‌ها درست است. یک دفعه همه ما وطن فروش؟کتاب‌ها و روزنامه‌ها خود را قبل از سال ۵۷ نمی‌‌خوانید.جوش نزن تا یکی‌ هورا برای ترامپ کشید.دست کم این‌ها صادق هستند.آشکار می‌‌گویند. که چه می‌‌خواهند. شاه.اسراهیل. آمریکا. غرب. شما زیر نقاب دمکراسی .پیشه وری. استالین. حسین. فلسطین اسلام انقلابی می‌‌خواهید.چرا نمی‌‌گذارید امت انتخاب کنند.؟ ترامپ یک طرف. پوتین یک طرف.
  7
  1
  ‌پنجشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۸
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. عمو توی کدوم گروه چریکی بود ؟ عمو یکبار توی عمرت بیا راست بگو. خدائیش توی رفراندوم رای شما چی بود؟ جزو 98.5 درصد بودی یا میخواهی ادعا کنی جزو نیم درصد بودی؟
  2
  5
  ‌پنجشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  بطور کل شما هر چی دیکتاتورسکولار مثل صدام و بشار اسد رو می کشید اما نه دیکتاتور مذهبی مثل ایران و عربستان
  2
  6
  ‌پنجشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۵
  نظر شما چیست؟