ابوالفضل قدیانی :رهبر ایران مسئول اعدام نوید افکاری است

از راست ابوالفضل قدیانی، نوید افکاری و آیت‌الله خامنه‌ایبی بی سی :ابوالفضل قدیانی، از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که به انتقادهای صریح از بالاترین مقام جمهوری اسلامی ایران مشهور است، اعدام نوید افکاری را "ورق سیاه" دیگری بر پرونده رهبر ایران خواند.

او در یادداشتی کوتاه که در سایت زیتون و تلگرام سحام‌نیوز منتشر شده، نوشت: "اعدام غیرقانونی، انتقام‌جویانه و ظالمانه نوید افکاری، جنایتی است مسلم و به شدت محکوم می‌باشد. این اعدام ورق سیاهی بر پرونده سیاه‌تر از سیاه خودکامه امروز ایران علی خامنه‌ای و عمال سرکوبگرش [است]."

اعدام "ناگهانی" نوید افکاری سنگری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله ایرانی "بدون اطلاع خانواده" باعث واکنش‌های بگسترده‌ جهانی شد که تا کنون کم‌سابقه بوده است.

اتحادیه اروپا و کانادا این اعدام را محکوم کرده‌اند اما از گروه‌های سیاسی و ورزشی داخل ایران کم‌تر اعتراضی شنیده شده است.

در مقابل شماری از نمایندگان مجلس از اعدام دفاع کرده و آن را "قصاص" به درخواست خانواده مقتول خوانده‌اند نه یک اعدام سیاسی.

آقای قدیانی بر خلاف بسیاری از هم‌گروه‌های سیاسی خود، به جای ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه به طور مستقیم از بالاترین مقام حکومتی در ایران انتقاد کرده و گفته است که "مسئول اصلی این جنایت علی خامنه‌ای است که باید پاسخگو باشد."

به اعتقاد آقای قدیانی، حکومت ایران "نگران" قیام مردمی است و با این اقدامات می‌خواهد ترس ایجاد کند: "این جنایت و جنایاتی نظیر این برای بقای این قدرت فاسد جهنمی است که خصلت خود ویرانگری آن تشدید شده و زوال مشروعیتش عیان گشته است. بر همگان آشکار است نظام تمامیت‌خواه جمهوری اسلامی با تشبث به استراتژی رسوای نصر بالرعب می‌کوشد مردم را مرعوب و منفعل کند اما مرعوب واقعی اعدام کنندگانند که از وحشت قیام مردم علیه خود قدرت تعقل و تفکر را از دست داده‌اند."
تصویری از مقابل خانه نوید افکاری بعد از مرگش. دوبنده کشتی او را هم کنار تصویرش آویزان کرده‌اند
تصویری از مقابل خانه نوید افکاری بعد از مرگش. دوبنده کشتی او را هم کنار تصویرش آویزان کرده‌اندابوالفضل قدیانی از چهره‌های سیاسی اصلی منتقد در جریان اعتراضات موسوم به جنبش سبز در سال ۱۳۸۸، دو سال پیش به دلیل انتقادهایش از حکومت به سه سال زندان محکوم شد که بخشی از حکم او دستور رونویسی از یکی از کتاب‌های آیت‌الله علی خامنه‌ای بود.

مصطفی تاجزاده، هم حزبی سابق آقای قدیانی هم امروز در یادداشتی در روزنامه اعتماد خطاب به ابراهیم رئیسی از او خواسته که "یک تیم ویژه و بی‌طرف" به صورت فوری تعیین کند تا به گفته او شبهات حقوقی اعدام نوید افکاری بررسی شود و به اطلاع مردم برسد.

او با اشاره به "نقض‌های حقوقی" پرونده نوید افکاری، درباره ابهامات چند ساعت پیش از اعدام او نوشت: "آقای نوید افکاری شب قبل از اعدام با خانواده خود تماس گرفت و صحبت کرد. حتی فایل صحبت‌های او موجود است و همین نشان می‌دهد شرایط تا آن زمان عادی بود. آخرین تماس او ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه شب بود. اینکه از آن ساعت تا بامداد چه اتفاقی افتاد و چگونه شرایط اعدام او مهیا شد، نمی‌دانیم. "

در مقابل این اعتراض‌ها، شماری از نمایندگان مجلس از اعدام نوید افکاری دفاع کرده‌اند. از جمله حسن نوروزی، عضو کمیسیون قضایی مجلس که هدف معترضان را ضربه به نظام عنوان کرده و گفته است: "نوید افکاری نتوانسته رضایت اولیای دم را جلب کند و اعدام شده و سیاسی قلمداد کردن اعدام وی توسط برخی از جریانات با هدف خدشه به نظام انجام می‌شود."

احمد علیرضا بیگی، نماینده تبریز هم با اشاره به اینکه کشتی‌گیر ایرانی شاکی خصوصی داشته، می‌گوید: "کسانی که در صدد هستند اعدام وی را تحت تأثیر برخی سیاسی‌کاری‌ها جلوه دهند درواقع به دنبال فضاسازی علیه این اقدام هستند."

نوید افکاری به اتهام قتل مامور حراست شرکت آب شیراز و محاربه در جریان اعتراضات مرداد ۱۳۹۷ در این شهر به دو بار اعدام محکوم شده بود.

خانواده، وکیل و مدافعان حقوق بشر در ایران می‌گویند او قاتل واقعی نبود و تحت فشار "بازجویی و شکنجه" به همراه دو برادرش مجبور شدند علیه یکدیگر اعتراف کنند تا جایی که یکی از برادران در زندان دست به خودکشی زد. اما دستگاه قضایی اصرار دارد که او به جرم خود اعتراف کرده و با "اصرار خانواده مقتول" اعدام شده است.
+100
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  nyy01 - سن روزا، انگلستان

  لعنت بر این مذهب و هر چی آخوند...مرگ بر جمهوری اسلامی
  4
  32
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۴
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  عدالت اسلامی؟ حکومت ولایت فقیه؟ یک گروه میلیاردها تومان رشوه . گرفتن و صدها پرونده رو درآوردن بعد 31 سال زندان،طرف سه بار مست کردن اعدام! طرف دخترش رو با داس کشته 9 سال حبس بعد این جوان که اثبات هم نشده یا حداقل مردم بعنوان هیئت منصفه قانع نشدند که ایشون قاتل هستش اینطوری شبانه اعدام میشه؟ واقعا اگر قاتل بود چرا دادگاهاش پشت درهای بسته و در خفا برگزار شده؟ چرا شبانه و بدون اطلاع اعدام میشه؟ حاقل یک صدم امکانات و آزادی هایی که قاتلی مثل نجفی شهردار قبلی تهران داشت و داره رو هم براش قائل نشدند که قبل از مرگ مادرش رو ببینه؟ آخه این همه جای سوال این همه کارهای مشکوک و عجله برای کشتن یک جوان برای چیست؟ واقعا دلیلی جز اینکه طناب دارشون نیاز به گردن داشته برای اینکه مردم رو بترسونند وجود نداره . ولایت فقیه و حکومت اسلامی یعنی همین. خدا و پیغمبر و ارزشها و آموزهای الهی همش کشک هستش شک نکنید من مطمن شدم که این حرفها رو حتی خدا هم دیگه اعتقادی بهش نداره و انتظاری هم از ما نداره که این آموزه ها و ارزشهایی که عمل نمیکنند بهش و در حد اراجیف منبری هستش رو کسی روی زمین باور کنه
  2
  23
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۴
  ۲۵
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  [::nyy01 - سن روزا، انگلستان::]. حالا چرا این مذهب؟ شافعی، حنبلی، مالکی، حنفی. اینا چی؟!
  25
  4
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۵
  ۲۹
  colombo - پاریس، فرانسه
  عجیب‌ روزگاری‌؛‌‌ آنجا که‌ دین‌ بر‌ مردم‌ حاکم‌ گردد،‌ بناچار «نوید‌‌ مردم» بدست‌ «خادم‌ حسینی»‌ مضروب‌ میگردد؛. مسلمانان مسلمانان مسلمانی ز سر گیرید. که کفر از شرم یار من مسلمان وار می آید. روید ای جمله صورت ها که صورت های نو آمد. علم هاتان نگون گردد که آن بسیار می آید.
  3
  14
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۱
  ۵۸
  فضول بک - سوئد، سوئد
  جهان به یک منجلاب عجیب و غریب افتاده است . مرگ جورج فلوید یک جنایتکار سابق در یک دستگیری 7 دقیقه ای با پلیس این دنیا را لرزاند. اما ترور سیاسی از پیش برنامه ریزی شده یک قهرمان ورزشی بین المللی نوید افکاری برای دفاع از کرامت انسانی ، صرفاً ابراز پشیمانی و واژه های دموکراسی و حقوق بشر بود. ای آزاده خواهان میهن اختلافات را کنار بگذارید و فکر چاره کنید. ‏چون جمهوری اسلامی ۸۲ میلیون طناب دار تهیه کرده است. و دنبال گردن آزاده خواهان میگردد. من به خانواده گرامی نوید افکاری از صمیم قلبم تسلیت می گویم
  1
  12
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۰
  نظر شما چیست؟