پرونده نجفی؛ دیوان عالی کشور در ایران قتل میترا استاد را «قتل عمد» تشخیص داد

خانواده میترا استاد شکایت خود از محمدعلی نجفی را پس گرفته و او با مجازات قصاص رو به رو نیستبی بی سی :دیوان عالی کشور در ایران، پرونده قتل میترا استاد توسط همسرش محمدعلی نجفی از وزرای پیشین ایران و شهردار اسبق تهران را "قتل عمد" تشخیص داد.

دادگاه کیفری تهران پیش از این اتهام محمدعلی نجفی را قتل عمد همسرش اعلام کرده بود اما یکی از شعبه های دیوان عالی کشور قصد آقای نجفی را مشاجره و تهدید در دعوای خانوادگی خوانده و قتل را از نوع شبه عمد خوانده بود.

با اصرار دادگاه کیفری بر رای صادر شده، موضوع در هیات عمومی دیوان عالی کشور مطرح شد.

بر اساس رای‌گیری که امروز ۲۵ شهریور انجام شد از ۶۶ نفر از قضات حاضر در هیات عمومی، ۳۹ قاضی رای دادگاه کیفری را تایید کردند و فقط ۲۷ قاضی به نفع رای دیوان عالی نظر دادند که بر اساس محکومیت محمدعلی نجفی که قتل عمد بود، تایید شد.

میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی، هفتم خرداد سال گذشته در خانه‌اش در منطقه سعادت‌آباد تهران به ضرب گلوله کشته شد.

آقای نجفی، وزیر اسبق آموزش و پرورش و شهردار پیشین تهران، ساعاتی پس از انتشار این خبر، خود را به پلیس معرفی و به ارتکاب قتل به دلیل اختلافات خانوادگی اعتراف کرد.
میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی، هفتم خرداد سال گذشته در خانه‌اش در منطقه سعادت‌آباد تهران به ضرب گلوله کشته شد. آقای نجفی ساعاتی بعد به ارتکاب قتل به دلیل اختلافات خانوادگی اعتراف کرد اما آن را غیرغمدی خواندمرداد ماه سال گذشته، دادگاه کیفری استان تهران آقای نجفی را به دو اتهام قتل عمد و نگهداری سلاح غیر مجاز مجرم شناخت.

این رای اکنون در هیات عمومی دیوان عالی کشور تایید شده است اما به دلیل اینکه خانواده میترا استاد شکایت خود را درباره کشته شدن او پس گرفته اند، موضوع قصاص در میان نیست و خطر اعدام برای آقای نجفی وجود ندارد.

طبق قانون مجازات اسلامی، حتی در صورت رضایت شاکی یا شاکیان پرونده قتل عمد و گذشت از قصاص، فرد قاتل به مجازات حبس محکوم می‌شود.

آقای نجفی به شش سال و نیم حبس محکوم شده است. وی سال گذشته با تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان مرخص شد اما دو روز بعد مجددا به زندان بازگردانده شد.

آقای نجفی ۷۰ سال دارد و با ۱۲ سال سابقه از جمله سیاستمدارانی است که بیشترین سابقه وزارت را در تاریخ جمهوری اسلامی ایران داشته است.

او حدود یک سال قبل از کشته شدن همسر دومش برای چند ماه شهردار تهران بود در جریان مراسمی که چند دختر خردسال در آن حرکاتی مشابه رقص انجام می دادند محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور مصرانه خواستار استعفای او شد. پس از مدت کوتاهی مقاومت، آقای نجفی از سمت خود کناره گرفت.

آقای منتظری همچنین در اظهاراتی همزمان با رای گیری در هیات عمومی دیوان عالی کشور گفته به نظر او عملی که محمدعلی نجفی انجام داده "قتل عمد" بوده است.
+36
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان
  اه اه چه خبر مهمی. بازم مردم را با نجفی و قتل عمد و غیر عمدش مشغول کنید و جوان های مملکت را سلاخی کنید. خوب بجهنم بکشیدش بره ان دنیا تو بغل حوریهای بهشتی. مگه برای کسی هم مهمه؟ مهم نوید و نویدها بوده و هستند که زیر شکنجه کشته میشوند.
  6
  20
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۴
  ۴۵
  -xAdolf - اخن، آلمان

  برید بابا بی شرفا جون مردمو بدونه هیچ مدرکی یه شبه هول هولکی بهش تهمت قاتل زدیدو کشتید ، اون وقت این سگ پیره چون از خود تونهبا اینکه اسلحه رو هم از گرفتید وخودشم اعتراف کرده تازه موقع دستگیرش براش چای قهوه می یارید و حالا بعد از اینهمه مدت هی هر روز قتل عمد قتل غیر عمد میکنید، اخرشم این بی ناموس هم مثل بقیه ای اقایونه دزد و قاتل سراز کاندا در می یاره.
  6
  30
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۰
  نظر شما چیست؟