خشم قوه قضاییه ایران از انتقاد سفارت‌ کشورهای اروپایی به اعدام نوید افکاری

العربیه :معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه ایران با مخاطب قرار دادن سفارت‌های کشورهای اروپایی که از اعدام نوید افکاری انتقاد کردند، آنها را متهم کرد که اگر از «حق و عدل و انصاف» بویی نبرده‌اند، لااقل به گفته او آنچه «ادب دیپلماتیک» خواند، را رعایت کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، علی باقری دوشنبه 14 سپتامبر 2020 اظهار کرد: «اگر از حق و عدل و انصاف بویی نبرده‌اید، لااقل ادب دیپلماتیک را رعایت کنید».

او انتقادات سفارت‌های خارجی از اعدام نوید افکاری که به شدت افکار عمومی را جریحه‌دار کرد، گفت: «مانند یک گروه اپوزیسیون بلندگوی دروغ پراکنی نشوید».

او در ادامه بدون ارائه هیچ توضیحی درباره علت اعدام این ورزشکار جوان که هیچ مدرک قابل استناد در رابطه با گناهکاری او به جز اعترافاتش زیر شکنجه ارائه نشد، گفت: «فشارهای خارجی نه تیغ تیز عدالت قوه قضاییه را کند می کند نه چتر گسترده رحمت و رافت اسلامی را کوچک خواهد کرد».

نوید افکاری کشتی‌گیر ایرانی و از معترضان اعتراضات مرداد 97 بود. او به ادعای قوه قضاییه ایران به خاطر شرکت در این اعتراضات در شیراز، دستگیر و به اتهام محاربه و همچنین قتل یک مأمور امنیتی در جریان این اعتراضات و فهرستی از اتهامات دیگر به دو بار اعدام، 6 سال و 6 ماه حبس و 74 ضربه شلاق محکوم شد.

او در صبح روز شنبه 12 سپتامبر به‌ طور ناگهانی و بدون اینکه آخرین دیدار را با خانواده خود داشته باشد، در زندان عادل‌آباد شیراز اعدام شد. او که در هنگام اعدام 27 سال داشت، در گذشته دارای چند عنوان قهرمانی کشتی کشوری بوده‌ است.

این اقدام قوه قضاییه افکار عمومی را به شدت جریحه‌دار کرد و انتقادات گسترده‌ای در پی داشت
+5
رأی دهید
-60

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  همایون نروژ - اسلو، نروژ

  یعنی ما هر غلطی میکنیم شما نه تنها خشمگین نشین بلکه اصلاٌ به روتونم نیارین .کاری که اروپا توی این چند سال همیشه انجام داده و باعث پر رو تر شدنه این بی همه چیزها شده
  0
  43
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۶
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  .لآقل به گفته او آنچه «ادب دیپلماتیک» خواند، را رعایت کنند...درست متل حکومت این تروریستهای داعشی، مثلا حمله و اشغال سفارت امریکا و گروگانگیری دیپلماتهایش، حمله به سفارت انگلیس(بلاد فخیمه مرکز پروار کردن اخوند و امام و امام زاده)، حمله به کنسولگری عربستان، به این میگن اداب دیپلماتیک که باید از این داعشیهای مردار پرست یاد گرفت.
  1
  24
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۴
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  آذری هنوز منتظر جواب: نظرت راجع به قصاص چیست؟ قانون خدا و رسول در دو سوره قرآن کاملا حلال کرده. دوباره گیر نده به رضا پهلوی. و نگو هم قانون در طول تاریخ عوض می‌‌شود. مگر می‌‌شود .قانون خدا و رسول عوض شود. شرط اول اسلام. قانون خدا و قرآن تغییر پذیر نیستند و در هر زمان و در هر کجا اعتبار. جواب مسلمانی امریکاهی نمی‌‌خواهم. امام پدوفیل در طول زندگی‌ فقط یک حرف راست زد. که اسلام شما اسلام امریکاهی است. یعنی‌ همان ریق .در کاغذ شکلات
  3
  13
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۹
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  قوه ی قضای حاجت
  1
  15
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۶
  نظر شما چیست؟