کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل: هدف حکومت ایران از اعدام نوید افکاری، ترساندن مردم بود

 شورای حقوق بشر سازمان مللرادیو فردا :پنج کارشناس حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت اعدام نوید افکاری، با اشاره به برخی «نا آرامی‌های اجتماعی» در ایران، گفتند که حکومت ایران از «اعدام یک ورزشکار برای ترساندن مردم» استفاده کرده است.

در این بیانیه که به امضای جاوید رحمان، اگنس کالامار، کلمنت نیالتسوسی‌ وول، نیلز ملزر و ایرنه خان رسیده است، اعدام نوید افکاری «خودسرانه» و «بی‌توجهی فاحش به حق حیات» توصیف شده و از جامعه بین‌الملل خواسته شده است که «به این اقدامات جمهوری اسلامی ایران شدیدا واکنش نشان دهد».

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل همچنین با اشاره به ادعای مقام‌های قوه قضاییه ایران مبنی بر اینکه نوید افکاری یک مامور امنیتی را به قتل رسانده، پرسیده‌اند که «اگر افکاری مرتکب قتل شده، چرا پنهانی و به موجب اعترافات اخذ شده زیر شکنجه، محاکمه شد؟»

مقام‌های قضایی ایران نوید افکاری را به شرکت در اعتراض‌های مرداد ۹۷ شیراز و همچنین «قتل یک نیروی امنیتی وابسته به حراست شرکت آبفاء» به نام حسن ترکمان در روز دوم مرداد ۷۷ متهم کرده بودند.

بهیه نامجو، مادر نوید افکاری، روز ۹ شهریور در یک فایل ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد،‌ گفت نوید افکاری و دو برادر دیگرش که در بازداشت هستند، به شدت شکنجه شده‌اند تا علیه یکدیگر اعتراف کنند.

بر اساس حکم دادگاه، وحید افکاری به ۵۴ سال و شش ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق و حبیب افکاری به ۲۷ سال و سه ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

نوید افکاری هم در نامه‌ای که از زندان ارسال کرده بود، توضیح داده بود که ماموران علاوه بر کتک زدن او با باتوم و چوب، روی صورتش پلاستیک کشیده و او را «تا مرز خفگی و مرگ پیش» برده‌اند.

او در آخرین فایل صوتی که از زندان ارسال کرده، چند ساعت پیش از اجرای «حکم اعدام» گفته بود که پزشکی قانونی ۱۰ الی ۱۵ مورد آسیب‌هایی که به بدن او وارد شده را ثبت کرده است. با این حال مقام‌های پزشکی قانونی شیراز مدعی شده‌اند که هیچ آسیبی به نوید افکاری وارد نشده است.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل با تاکید بر اینکه دادگاه رسیدگی کننده به این پرونده «فاقد حداقل‌های اصولی شکلی و ماهوی دادرسی منصفانه بوده»، صدور حکم اعدام نوید افکاری را «فراقضایی» و «در پوشش اتهام قتل» خوانده‌اند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است که «پخش اعترافات اجباری» نوید افکاری از تلویزیون حکومت ایران و عدم رسیدگی به اظهارات او درباره شکنجه و «عدم اجرای مقررات داخلی»، نشان می‌دهد که مقام‌های قضایی قصد داشته‌‌اند که اعدام او را تسریع کنند.

بابک پاک‌نیا، وکیل ساکن تهران که در روزهای گذشته با خانواده افکاری و پرونده نوید افکاری در ارتباط بوده، روز دوشنبه در گفت‌وگو با رادیو فردا ضمن تاکید بر اینکه طبق قانون ۴۸ ساعت قبل از اجرای حکم باید به وکیل متهم اطلاع داده می‌شد، می‌گوید: «هیچ ابلاغی برای وکلا ارسال نشده بود» و خانواده این متهم نیز در جریان نبوده‌اند.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل همچنین با اشاره به اینکه «اعتراف‌های اجباری تحت شکنجه تنها دلیل» دادگاه برای صدور حکم بوده است، تاکید کرده‌اند که «تردیدهای جدی نسبت به صحت مبنای اتهام قتل» به نوید افکاری وجود دارد.

تلویزیون دولتی ایران شامگاه ۱۵ شهریور برنامه‌ای با مضمون «اعترافات» نوید افکاری پخش کرد. در این فیلم، هیچ تصویری مربوط به زمان وقوع قتل وجود نداشت.

حسن یونسی، وکیل نوید افکاری، هم پس از پخش این فیلم تاکید کرد که هیچ مدرک روشنی برای اثبات گناهکار بودن موکلش موجود نبوده است
+40
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۱
  romano - تهران، ایران
  رژیم ایران در دنیا هیچ دشمنی ندارد و همه بازی داستان چوپان دغل و گرگ همکار و گوسفندان قربانیست. بزرگترین تهدید علیه رژیم ایران از روز تولد مردم ایرانند وقتی خامنه‌ای دشمن میگوید دشمن او کیست؟ وحشت رژیم از مردم بی حد و مرز است و مردم چندبار به اینها ضرب شست نشان داده اند که نیاز به کشتن خشن پیدا کرده . اقلیت قدرت ایران همانند اقلیت بعثی حامی بشار اسد است میکشد تا کشته نشود. من خواهشم از تمام هموطنان این است که در اینجا در عوض ناسزا گویی و حرفهای تکراری کلام همراهی بگویند گفتن اینکه مردم ایران بی بخارند تنها قوت قلب برای آن رژیمی‌هاییست که مانند افراد اسد در سوریه هستند باید تمام قدرت کلاممان در جذب باشد این رژیم درون خود دارای افراد مخالف و اشخاصی که دارای شک در مورد راستی رژیم آرمانیشان است. آن بسیجی یا سپاهی که اینجا میآید اول در قوم و خویش خود نقد میشود (باور کنید این موضوع مصداق است) چرا چون همه خویشان اون پول مفت نمیخورند و مشکل فقر دانشجو دختر دم بخت و شغل دارند. اگر این کشتن‌ها مشکل را حل میکردند همان اول جوانی انقلاب باید جواب میداد و کار به اینجا نمیرسید.
  1
  13
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۷
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  در اینکه دولت ایران دشمن ندارد.قبول ندارم. ولی‌ در اینکه کوشش در اینجا ملت ایران را ترسو. بی‌ عرضه. خواندن.کاملا حق دارید. این‌ها بیشتر از زبان .بسیجی‌‌ها مخفی‌ بیرون می‌‌یاد. ساده‌ترین آمار را هم دیروز سایت دیگر بیرون داد. از زمانی‌ که این جوان را اعدام کردند. تمامی‌ ماشین بسیج سایبری. از آذری تا بی‌ بی‌ سی‌. بهنود . مهاجرانی بیش از ۱۲۰۰ بار با حمله به رضا پهلوی و مردم ایران را بی‌ عرضه و سنگدل می‌‌خوانند. تصادفی نیست. پشت این ها Troll-Armee-Putinbots است. در همه جا هم این‌ها را می‌‌بینید.بهنود وسط دعوا نرخ تهین می‌‌کند. همه شوکه از این قانون بر بر قصاص. گیر می‌‌دهد، به کمیته نوبل. که چرا ترامپ را. کاندید صلح نوبل کرده. همانقدر که این خیانت است. جهبه باز کردن دیگر هم اشتباه است. نه شرقی نه غربی وجود ندارد. دنیا به هم وصل است.باه‌ها گفتم. ایرانی‌‌ها باید فقط رنگ خود را مشخص . خیلی‌ ساده ساده است. یک طرف. آمریکا. اسراهیل. اروپا.در طرف دیگر. چین روسیه. پوتین. شیخ علی‌.فکر کنم بعد از ۴۰ سال آخوند. همه در میان درک کرده.کدام سمت بهتر است. فقط کمی‌ دل می‌‌خواد اعتراف کرد .
  5
  9
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۳
  ۲۵
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. عمو این سواد آذری بد ککی در تنبان مبارک انداخته ها! ما سواد زیادی نداریم شما بیسواد تشریف دارید! عمو خودتو با یو اس بی وصل کن به کامپیوتر آپدیت کن . از آخوند گرفته تا شما ادبیاتتون کهنه شده باید بازنشسته بشید. هم پوزیسیون هم آپوزیسیون! نسل جدید گفتمان تنفر رو دوست نداره.
  8
  2
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷
  نظر شما چیست؟