احضار سفیر آلمان در تهران به دلیل توییت اعتراضی علیه اعدام نوید افکاری

وزارت خارجه ایرانیورونیوز :وزارت خارجه ایران اعلام کرد که در پی توییت‌های اخیر سفارت آلمان در تهران، سفیر آن کشور در ایران روز دوشنبه توسط مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه احضار شده است.

پیمان سعادت، مدیرکل اروپای وزارت خارجه ایران «اقدام خارج از عرف دیپلماتیک سفارت آلمان» در تهران را به منزله «دخالت در امور داخلی» ایران دانسته و به شدت محکوم کرده است.

آقای سعادت همچنین در این دیدار تصریح کرده که «مداخله در قوانین و مقررات و رویه‌های قضایی مستقل جمهوری اسلامی ایران» به هیچ وجه قابل قبول و تحمل نیست و از سفارت آلمان انتظار می‌رود «حد و حدود وظایف دیپلماتیک خود را شناخته و پا از آن فراتر نگذارد.»

در مقابل، هانس- اودو موتسِل، سفیر آلمان در تهران نیز اعلام کرده که مراتب مورد اعتراض ایران را به مقام‌های کشورش منعکس خواهد کرد.

سفیر آلمان در تهران روز یکشنبه در صفحه رسمی توییتر خود بیانیه بربل کوفلر، کمیسر حقوق بشر دولت آلمان را در اعتراض به اعدام نوید افکاری بازنشر کرد که در آن به «خاموش کردن صداهای مخالف» از طریق به تعبیر او «نادیده گرفتن قوانین اساسی حقوقی» را پذیرفتنی ندانسته بود.
هانس- اودو موتسِل ماموریت خود در تهران را از اواسط مرداد ماه گذشته(۵ اوت) در تهران آغاز کرده است. پیش از او، میشائیل کلور برشتولد به مدت چهار سال سفیر آلمان در تهران بود.

در همین حال، علی باقری، معاون امور بین الملل قوه قضاییه ایران نیز روز دوشنبه از سفرای برخی کشور‌های غربی در تهران خواست که اگر از انصاف، حق و عدل بویی نبرده اند، لااقل ادب دیپلماتیک را رعایت کرده و مانند یک گروه اپوزیسیون بلندگوی دروغ پراکنی نشوند.

خبرگزاری میزان (خبرگزاری قوه قضائیه ایران) از قول آقای باقری نوشت که فشار‌های خارجی نه تیغ تیز عدالت دستگاه قضایی ایران را کُند می‌کند و نه چتر گسترده رحمت و رأفت اسلامی قوه قضاییه را کوچک می‌کند.
+5
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Alphabet - پترس، یونان
  قوه قضائیه غلط بیجا کرد و به گور بابا ننه اش خندیده. خواهیم دید. حالا بچرخ تا بچرخیم.
  0
  11
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.