انتشار یک فایل صوتی؛ نوید افکاری هیچ اطلاعی از اجرای حکم اعدام خود نداشت‎

 نوید افکاری در یک فایل صوتی به خادم‌الحسینی، رئیس گارد زندان عادل آباد شیراز، به عنوان فردی اشاره می‌کند که همراه با چند سرباز او را کتک زده‌اند.یک فایل صوتی دو دقیقه‌ای از آخرین تماس تلفنی نوید افکاری که روز دوشنبه ۲۴ شهریور در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد که این زندانی هیچ اطلاعی از اجرای حکم اعدام خود نداشته است.

بر اساس اطلاعات منتشره، این تماس تلفنی ساعت ۱۱ و ۲۳ دقیقه شامگاه روز جمعه ۲۱ شهریور بین نوید افکاری و برادرش برقرار شده است.

در این تماس تلفنی، نوید افکاری می‌گوید قرار است او و دو برادرش دیگرش که در زیرزمین زندان عادل آباد شیراز بوده‌اند، صبح روز شنبه ۲۲ شهریور به تهران منتقل شوند.

برخلاف وعده زندانبانان نوید افکاری، قوه قضائیه اعلام کرد که او همان صبح روز شنبه اعدام شد.‎
فایل صوتی آخرین تماس تلفنی نوید افکاری از زندان عادل‌آباد شیراز
وحید و حبیب، برادران نوید افکاری نیز در این پرونده هر یک به ۵۴ و ۲۷ سال زندان با شلاق محکوم شده‌اند. این دو برادر گفته‌اند که تحت شکنجه مجبور شده‌اند حتی علیه یکدیگر اعتراف کنند.

آقای افکاری نیز در فایل صوتی منتشره توضیح می‌دهد که پزشکی قانونی او و برادرانش را معاینه کرده، عکس گرفته و «هر جایی که [بر اثر شکنجه] آسیب دیده بود، ۱۰ الی ۱۵ جا را نوشتند».

پیش از این رسانه‌های داخل ایران به نقل از مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس نوشته بودند که معاینه، روز ۱۹ شهریور انجام شده و «هیچ گونه آثاری دال بر آزار جسمی (شکنجه) نظیر سوختگی، اسکار جراحت و شکستگی استخوان و… مشاهده نشد».

آقای افکاری همچنین به خادم‌الحسینی، رئیس گارد زندان عادل آباد شیراز، به عنوان فردی اشاره می‌کند که همراه با چند سرباز او را کتک زده‌اند.

برخی رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور نیز به نقل از شاهدان عینی نوشته‌اند که هنگام دفن آقای افکاری، فقط موفق شده‌‌اند صورت او را ببینند و علاوه بر نشانه ضرب و جرح روی صورت نوید افکاری، بینی او هم «شکسته بود».

نوید افکاری در بخش دیگری از این تماس تلفنی می‌گوید که مشخص نیست آنها به چه زندانی منتقل می‌شوند ولی ابراز امیدواری می‌کند که مشکل حل شود و به خانواده‌اش پیام می‌دهد که نگرانی نداشته باشند.

این زندانی در ادامه با امیدواری می‌گوید که «خیالش راحت است» و موضوع «درست می‌شود».

مجموع اظهارات آقای افکاری در این فایل صوتی نشان می‌دهد که او هیچ اطلاعی از اجرای حکم اعدام نداشته است.

بابک پاک نیا، وکیل ساکن ایران که در روزهای گذشته با خانواده نوید افکاری در ارتباط بوده نیز به وب‌سایت امتداد گفته است این فایل صوتی نشان می‌دهد که شرایط تا شامگاه روز جمعه ۲۰ اردیبشت «عادی بوده است».

او با اشاره به اینکه پرونده نوید افکاری را مطالعه کرده، گفته است که این پرونده «ابهامات زیادی» داشت.

آقای پاک‌نیا با اشاره به اینکه در گزارش پزشکی قانونی هم «مسائل دیگری وجود داشت» و «یکی از شهود از شهادت خود در این پرونده برگشته بود و یکی دیگر از شهود گفته بود من نوید افکاری را برای اولین بار در دادگاه دیده‌ام»، اجرای سریع حکم را تعجب‌برانگیز خوانده است.

به گفته این وکیل دادگستری، بر خلاف قوانین موجود در قوه قضائیه ایران، زمان اجرای حکم اعدام به وکیل نوید افکاری و خانواده او اطلاع داده نشده است.
+55
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  پنجاه و هفت - ریو، برزیل

  اعدامی وجود نداشته و ایشان زیر شکنجه جان میدهد.
  3
  66
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۹
  ۴۴
  chi begam ke nagoftanesh - آمستردام، هلند
  وقتی دو بار ازش سوال میکنه سالمی، یه مکثی میکنه، می‌خواد بگه ولی باز احتیاطا میکنه، چرا که فکر می‌کرد، شرایطش رو بدتر میکنه، کاملا مشخصه، حتی اشاره میکنه که پدر مادرش حرفی نزنن، چرا که تهدید کرده بودند، و وعده خلاصی از اعدام. بیشرفهای بی غیرت روزی خواهد رسید که تقاضا جنایت‌هایتان را خواهید دید، شما از نژاد ایرانی نیستید، ذاتتان با تازیان و مغولان گره خورده است، با جهل و نفرت و اهریمن همقسم هستید، ایران این آتش زیر خاکستر برافروخته خواهد شد و دودمانتان به باد خواهد رفت، روح نوید ودیگر جانباختگان ایران شاد و یادشان گرامی، و راهشان پر فروز،
  1
  14
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۳
  ۶۶
  senator x - تهران، ایران
  سیاستمداران بی کفایت آمریکا و دولتمردان اروپا؛بخصوص انگلیس بدانند که دستهای آنان از سال57بخون جوانان ایران آغشته هست و اگر دنیا فراموش کند,تاریخ فراموش نخواهد کرد.پس دست ار ژستهای مسخره خود بردارید
  2
  10
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۳
  ۴۵
  shirazi - کالیفرنیا، ایالات متحده امریکا
  اینکه خودش ،وکیلش و خانواده اش نمی دانستند که قرار است اعدام شود و همچنین اثار شکنجه متعدد و شکستگی بینی نشان میدهد که قرار نبوده اعدام شود بلکه ایشان زیر شکنجه به شهادت رسید. خودش در این تماس تلفنی ،نام قاتل و شکنجه گر اصلی را گفته.
  0
  17
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  چندتا سرباز! میبینیم که آشخورها که خدشون مردم معمولی هستن هم به هموطنشون رحم ندارن اونوقت توقع داریم مزدوران حکومت کاری نداشته باشن. مملکت از ریشه فاسد شده.
  3
  16
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۷
  ۵۱
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  روی صحبتم با شما حکومتی هاست. یه روزی میرسه که مردم ایران شماهارو مثل خلط ته گلو تف میکنن بیرون. یه روزی میرسه هر کدومتون برای پیدا کردن یه سوراخ آواره دنیا بشید ولی مطمئن باشید مثل سران آلمان نازی دونه به دونه شما رو پیدا میکنیم و تحویل چنگال عدالت میدیم. تازه اگر دست کسانی که بچه هاشونو کشتید و زندگی شونو نابود کردید نیفتید.در این صورت مطمئن باشید مرگ فجیهی در انتظارتونه. شما کسانی که که هنوز یه سر سوزن وجدان شرف غیرت و انسانیت تو وجودتون هست راهتونو از این حکومت که ننگ بشریته جدا کنید و به مردمتون برگردید. این رو خوب به خاطر بسپرید: نه میبخشیم ونه فراموش می کنیم
  1
  9
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۹
  ۲۹
  colombo - پاریس، فرانسه
  عجیب‌ روزگاری‌؛‌‌ آنجا که‌ دین‌ بر‌ مردم‌ حاکم‌ گردد،‌ بناچار «نوید‌‌ مردم» بدست‌ «خادم‌ حسینی»‌ مضروب‌ میگردد؛. مسلمانان مسلمانان مسلمانی ز سر گیرید. که کفر از شرم یار من مسلمان وار می آید. روید ای جمله صورت ها که صورت های نو آمد. علم هاتان نگون گردد که آن بسیار می آید.
  1
  3
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۹
  نظر شما چیست؟