خانواده کولبر ۱۴ ساله مجروح توان مالی درمان او را ندارد

 مانی هاشمیرادیو فردا :بنا بر گزارش‌ها، مانی هاشمی، کولبر ۱۴ ساله‌ای که ۱۶ شهریورماه هنگام فرار از ترس تیراندازی مأموران انتظامی سقوط کرده بود، دچار جراحت‌های عمیق شده است.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، در این مورد می‌نویسد که خانواده او توان مالی برای انتقال او به مراکز درمانی تهران را ندارند.

درمان‌های اولیه این کولبر نوجوان که اهل روستای شمشیر از توابع پاوه در کرمانشاه است، در بیمارستان محلی انجام شده، اما جراحت‌های عمیق سر و چشم او نیازمند درمان در مراکز درمانی مجهزتر است.

خانواده مانی هاشمی برای انتقال او به تهران و پیگیری درمانش از مردم درخواست کمک کرده‌اند.

خبرگزاری رسمی ایلنا دلیل سقوط این کولبر نوجوان را «به هم خوردن تعادل از ترس دستگیری و بازداشت» ذکر کرده و در شبکه‌های اجتماعی، دلیل کولبری مانی هاشمی «تهیه پول برای خرید یک گوشی موبایل» عنوان شده است. بر اساس آمار بە ثبت رسیدە در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هەنگاو، طی ماه گذشته میلادی (اوت)، ٣١ کولبر و کاسبکار کُرد در مرزهای غربی ایران کشتە و زخمی شدەاند.

اخبار و گزارش‌های مربوط به کشته‌ شدن کولبران در ایران بارها منتشر شده و در مواردی نیز بازتاب گسترده‌ای داشته و به اعتراضات و اعتصاباتی در برخی مناطق و شهرهای ایران انجامیده ‌است.

مقام‌های جمهوری اسلامی کولبری را بخشی از روند قاچاق کالا می‌دانند، اما بسیاری از منتقدان و کنشگران، با اشاره به فقر و بیکاری گسترده، نابرابری‌ها و چالش‌های دیگر، کولبری را نه راهی برای کسب درآمد، که تنها راه «زنده‌ ماندن» گروهی از شهروندان و خانواده‌های آن‌ها توصیف می‌کنند.

پیشتر خبرهایی نیز از صدور حکم حبس و شلاق برای اعتراض به کشتار کولبران نیز منتشر شده است.

ازجمله روز سوم مرداد سازمان حقوق بشری هەنگاو از صدور در مجموع ۳۰ ماه حبس و ۲۵۰ ضربه شلاق برای ۱۰ نفر از فعالین مدنی بانە به اتهام اعتراض به کشتار کولبران خبر داد.
+83
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Parinaz Iran - پراگ، چک

  ناراحت نشوید حکومت اسلامی است هیچ نکته ی منفی تعجب ندارد. تا وقتی که پول برای فلسطینیها حماس و دیگر کور و کچلهای اسلامی فرستاده می شود و بانکهای اروپا و امریکا مملو از پول سرقت شده از ایران از سوی ملایان کثافت است فکر فقر در داخل یا شرایط وحشتناک این کودک بینوا.....هرگز
  4
  49
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  منم هستم - استکهلم، سوئد

  اول از همه اون بی ناموسی که به این کودک کار کولبری داده باید از فلان جاش آویزان کرد. دوم اینکه این همه آدم خییر تو کرمانشاه هست که ادعای جوانمردی و پهلوانی دارنند، کجا هستند که به این کودک کمک بکنند تا تهران برسانند تا دکتر خیری پیدا بشود که کمکش بکند؟ فقط بلد هستند لاف جدایی طلبی بزنین؟ لعنت به این یک لقمه نان که باعث بی غیرتی و خرفتی بسیاری از آدمها میشود. آدرسی از این کودک داشته باشیم قطعا من و امثال من بسیار هستند که کمکش بکنند. هی...
  21
  41
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  طبق معمول دیگه ناراحت نیستم. اصلا برام مهم نیست. نه اعدام شدن نوید. نه زخمی شدن این کولبر نه از گرسنگی مردم کودکای بلوچستان. ۵ سال دیگه شهروند کانادا میشم و تموم. اوایل برام مهم بود. نگران میشدم. چه اینجا چه بعضی سایتای دیگه حرفای زیادی زدم. اما دیدم برا هیچکی مهم نیست. حتی اپوزیسیون ترین اپوزیسیونای خارج نشین براشون مهم نیست. من چرا الکی غصه بخورم؟ حداقل اونا از یه جایی پول میگیرن. برا بقیه هم همینه یه کیس پناهندگی جور بشه مثبت بگیرن کافیه. من یکی ندیدم یه پناهنده واقعی تو کانادا و خارج. دیدین سلام برسونین. وقتی طرف پناهندگی گرفته جاسوس از اب در میاد نشون میده وضع چطوریه. ایناییم که هرسال میرن ایران دستتون درد نکنه که بدجور ابرو همه رو بردین.براتون مهمه حداقل تعطیلات ایران نیمرفتین. حداقل اندازه باقی کشورا یه نیمچه تظاهراتی میکردین. فقط یه جمله. خاک تو سرتون.
  11
  12
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  007 Azadi - گوتنبرگ، سوئد
  اگر شماره حسابی برایه کمک هست خواهشن بنویسید مرسی!!لعنت بر تو رهبر خامنعی، تو اگر به اسلام و آخرت اعتقاد داشتی یک دانه مهتاج تو مملکت وجود نداشت، با اون ثروتی که تو و گروهه مافیات تو جییب زدید، کارما یقتو میگیره کفتار!!
  2
  11
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  [::منم هستم - استکهلم، سوئد::]. در خاتمه توی سوئد نشین فکر کردی همه مثل تو تو سوئد زندگی میکنند (البته به حساب این قبیل جوانانی که رنجشان چهره پلید حاکمان جمهوری اخوندی را به جهان نشان داده و باعث شده به امثال تو بتونن تو سوئد به لطف اینها پناندگی بدن)که الکی خوش و قاچاقی دراز به دراز بگردند و پول سوسیال بگیرند، و در ضمن اگر وصعیت مردم اون منطقه خوب بود که بچه هاشون مجبور به کولبری نمیشدند،چرا اینقدر بی انصافی
  6
  8
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  behran - کردستان، ایران
  [::منم هستم - استکهلم، سوئد::]. شمایی که از لاف جدایی طلبان و بی غیرتی و خرفتی! بدلیل کسب لقمه ای نان برآشفته اید، چطور اینگونه راحت مشکل این کودک را بدلیل اسکان در بخشی از ایران تنها متعلق به همان مردم آن منطقه میدانی!؟ بنا به گفته شما مردم کرمانشاه تنها ادعایی از جوانمردی و پهلوانی دارند، در نقطه مقابل یعنی جوانمردی و پهلوانی شما ادعا نیست، نقطه مقابل لاف تجزیه طلبی هم دیالکتیک تمامیت ارضی است (البته اگر از دسته سُرب داغی ها نباشید)، نقطه مقابل آویزان کردن آن بیناموسی هم که به این کودک کار کولبری داده، بدون شک باید خط قرمز کنش گرایانه شما در مقابل استفاده از کودک کار باشد و نه صرفاً نظریه پردازی!
  2
  5
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  behran - کردستان، ایران
  [::منم هستم - استکهلم، سوئد::]. در خاتمه متأسفانه باید خدمتتان عرض کنم با وجود بهترین فرصتی که در اختیارتان برای درج چند خط همدلانه برای التیام بخشی از ستمی که بر این کودک و هزاران هزار ستمدیده ایران روا میشود استفاده نکردید و موضاعات حاشیه ای را افزون بر این ستم نمودید؛ اگر گفتم تنها چند خط همدلانه بدلیل عملگرا نبودن خودم بوده ولی امیدوارم شما اینطور نباشید!.
  3
  4
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  [::007 Azadi - گوتنبرگ، سوئد::]. تکیفت را مشخص کن. این جمله که نوشتی اب توبه بروی دین قتل جنون دزدی بچه بازی. .اگر به اسلام و آخرت اعتقاد داشتی یک دانه مهتاج تو مملکت وجود نداشت.پس امدن اسلام در دو مرحله ۱۴۰۰ سال پیش و ۱۳۵۷ کوفتی باعث شده محتاج نمی بینی جوکککککک
  2
  3
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  منم هستم - استکهلم، سوئد
  [::شمرالله - مونیخ، آلمان::]. [::behran - کردستان، ایران::]. بیخیال عزیز دل. دشمن اومده توی اتاق خواب من و شما. دیگه موقع در لفافه حرف زدن گذشته. بخواهی باز هم با کلمات و تئوری ها بازی بکنی بقیه عمر رو هم باختی. عوض محکوم کردن من بنشینین و توی آئینه یه نگاهی به گذشته خودتون بندازین و بعدا ببینیم چند مرده حلاجیم و کی مرده و کی نامرد. از دید شما هر کی تو سوئد زندگی می کنه سوسیال بگیر یا مفت خور یا وطن فروش هستش. اولا تا کور بشه هر چشمی که نتواند بیند. دوما بیست یا سی تا خانوار مستقیم یا غیر مستقیم تو شرکت من دارنند نون می خورنند اما غیرت هنوز توی وجود هزاران ایرانی دور از وطن نمرده که از دیدن این همه ظلم که در کشورمان هست سکوت بکنند یا رنج نبرنند. شما مراقب باش اول اقامت دائمت را در آلمان بگیری بعدا یاد بگیری که تا از ایران بیرون نیومده زودی تخم دو زرده برای قدیمی تر هایی که سی یا چهل سال است اینجا پوست انداختن و با سختی زندگی را آغاز کردن یه شبه انگ مفت خوری یا بد بیراه نزنی. هی...
  1
  0
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.