جو بایدن: راه هوشمندانه‌تری برای مقابله با ایران وجود دارد

دویچه وله :جو بایدن، رقیب ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از اعمال فشار بیشتر به ایران در امور حقوق بشر سخن گفت. بایدن گفت در صورت پیروزی، ایران را وادار به پاسخگویی در مورد اعدام نوید افکاری و حبس نسرین ستوده خواهد کرد.

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات برای رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری روز سوم نوامبر آمریکا، در یک یادداشت مبسوط به سیاست‌های دولت دونالد ترامپ در مقابله با رویکرد تحریک‌آمیز و  تهاجمی ایران در خاورمیانه پرداخته است.

فرستنده خبری "سی‌ان‌ان" آمریکا، متن کامل سخنان جو بایدن درباره ایران را منتشر کرده است. بایدن در انتقاد از سیاست دونالد ترامپ در قبال ایران گفته است: «راه هوشمندانه‌تری برای مقابله با ایران وجود دارد.»

جو بایدن در بیان رویکرد خود نسبت به ایران در صورت پیروزی در انتخابات به سیاست دونالد ترامپ در قبال برنامه هسته‌ای پرداخته است.

بایدن نوشته است: «زمانی که دونالد ترامپ، در کارزار انتخاباتی [سال ۲۰۱۶] شرکت کرد، قول داد به "توافق بهتری" برای برنامه هسته‌ای ایران دست خواهد یافت و با اعمال فشار بر ایران، مانع از ادامه رفتار خشن این کشور در خاورمیانه خواهد شد.»

بایدن نوشته که این وعده انتخاباتی ترامپ نیز همچون سایر وعده‌های او، متحقق نگشت و صرفا تبدیل به تهدیدی توخالی شد.

بایدن گفته برخلاف ادعای دونالد ترامپ، نه تنها تهدیدهای ایران برای امنیت آمریکا و منافع این کشور کاهش نیافت، بلکه اکنون ما شاهد افزایش تهدیدها از سوی این کشور هستیم.
شکست رویکرد ترامپ در قبال ایران
بایدن گفته ماه گذشته، شکست سیاست ترامپ در قبال ایران ثابت شد. او نوشته: «ترامپ در سازمان ملل حتی نتوانست یکی از متحدان نزدیک آمریکا را در عرصه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران با خود همراه سازد.»

رقیب دونالد ترامپ در انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری در آمریکا به افزایش ده برابری دخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران نسبت به زمان خروج خودش و باراک اوباما از کاخ سفید اشاره کرد. بایدن در ادامه یادداشت نوشته است: «بدیهی است که باید این وضعیت تغییر کند.»

جو بایدن همچنین گفته که او "نسبت به چالش‌های ناشی از عملکرد رژیم ایران برای امنیت و منافع آمریکا کوچکترین توهمی ندارد". او گفت ایران نه تنها برای آمریکا و دوستان و  متحدان این کشور خطری بزرگ محسوب می‌شود، بلکه حکومت ایران خطری برای مردم خود این کشور است.

به‌رغم آن، بایدن بر این باور است که برای مقابله با تهدیدها و خطرات برخاسته از عملکرد جمهوری اسلامی ایران، راه هوشمندانه‌تری وجود دارد.

بایدن در ادامه یادداشت خود به افزایش تنش در خاورمیانه اشاره کرده و گفته است که سیاست ترامپ در قبال ایران بارها آمریکا را به آستانه ورود به جنگی تازه در خاورمیانه کشانده است. او گفته است که ترامپ بدون داشتن یک استراتژی واقع‌بینانه برای پایان دادن به این تنش، نسبت به ایران عمل کرده است.

بایدن از به مخاطره افتادن جان و امنیت سربازان آمریکا در منطقه خبر داده و گفته است ترامپ آسیب‌های مغزی سربازان آمریکایی را که ناشی از حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی این کشور در عراق بود "سردرد" اعلام کرده است.

بایدن گفته است که ایران در سایه سیاست‌های "فشار حداکثری" ترامپ، به دست‌یابی به سلاح‌های هسته‌ای نزدیک‌تر از زمانی رسیده است که ترامپ کار خود را به عنوان رئیس جمهوری این کشور آغاز کرد.

بایدن یادداشت خود را چنین ادامه داده است: «پنج سال پیش، حتی روسیه و چین نیز همراه با متحدان اروپایی آمریکا از سیاست دولت آمریکا در مقابله با برنامه هسته‌ای ایران همراه شده بودند.»
جو بایدن به اعدام نوید افکاری نیز واکنش نشان داده استنامزد حزب دموکرات آمریکا می‌گوید: «اما اکنون آمریکا تنها ایستاده است. سیاست‌های ترامپ، روسیه و چین را به ایران نزدیک‌تر کرده و مناسبات آمریکا با کشورهای آن سوی اقیانوس اطلس را به نازل‌ترین سطح خود در دهه‌های گذشته رسانده است.»
برنامه بایدن برای ایران
جو بایدن در پایان یادداشت خود به محورهای سیاست خود در قبال ایران در صورت پیروزی در انتخابات پرداخته است.

او گفته است که در صورت پیروزی در انتخابات، به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ باز می‌گردد و همراه با متحدان آمریکا به تلاش برای ادامه مذاکره با ایران بر سر توافق جدید ادامه خواهد داد.

جو بایدن در عین حال تاکید کرده است که او در صورت پیروزی در انتخابات به عنوان رئیس جمهور آمریکا، ایران را وادار به پاسخگویی در عرصه نقض خشن حقوق بشر خواهد کرد.

بایدن به اعدام نوید افکاری و حبس شماری از زندانیان سیاسی در ایران و از جمله نسرین ستوده اشاره کرده و گفته است که آمریکا بر فشار خود به ایران در عرصه رعایت موازین حقوق بشر خواهد افزود.

جو بایدن همچنین تاکید کرده است که در راستای کاهش تنش در خاورمیانه اقدام خواهد کرد و به جنگ ویرانگر در یمن پایان خواهد داد. بایدن گفته است که او در عین حال به منع صدور روادید سفر به آمریکا برای مسلمانان خاتمه می‌دهد.

بایدن از همکاری آمریکا با اسرائیل و متحدان این کشور برای مقابله با سیاست‌های تهاجمی ایران و نیروهای وابسته به این کشور در خاورمیانه نیز سخن گفته است.

رقیب انتخاباتی ترامپ همچنین تاکید کرده است که آمریکا در عرصه نقض حقوق بشر، سیاست‌های تحریمی خود را به  طور هدفمند ادامه خواهد داد.

بایدن در عین حال تاکید کرده است که هرگاه ایران سیاست رویارویی را دنبال کند، آنگاه آمریکا برای دفاع از منافع خود و سربازان خود عمل خواهد کرد. بایدن گفته است که در صورت آمادگی ایران برای حل دیپلماتیک مناقشه خود با آمریکا، او نیز حاضر است در این راستا گام بردارد.

رقیب انتخاباتی دونالد ترامپ در پایان یادداشت خود تاکید کرده است که در صورت پیروزی همراه با همه جهان، اقدام به تصحیح سیاست مقابله با ایران خواهد کرد
+23
رأی دهید
-132

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  kevinpalang - مالمو، سوئد

  تو هم مثل اوباما که پول مردم ایران را با هواپیما فرستاد برای تروریست های جمهوری اسلامی. فقط ترامپ از پس این آخوندا بر میاد و بس.
  15
  118
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  بگو چگونه ؟ گونی دلار مثل اوباما ؟ یا مثل نانسی پلوسی. که می‌‌گوید. تظاهر کنندگان در ایران یک مشت اشرار بودند.۸ سال تجربه اوباما کم بود؟
  11
  116
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۵
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  باشه، حالا حتما امروز به تو دل میبندیم که ایران رو نجات بدی.
  5
  85
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۱
  ۳۷
  ebimicro - سینت نیکلاس، بلژیک

  منظورواقعیشون معامله است.
  0
  90
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
  ۶۷
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد

  اره راهش اینه که مثله اوباما یک بوینگ پر از دلار‌های زمان شاه چند ملیارد دلار که برای خرید اف ۱۶ نزد آمریکا بود،که چندین تن میشد دو دستی برای نجات یک نفر بعده به ایران.
  6
  58
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۱
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  حکومت فاشیست اخوندی جز زور منطق دیگری را نمی شناسد
  5
  63
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۸
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  همه چیز بجز نبرد مسلحانه مالیده!
  5
  24
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا
  بی پدر بچه باز حتماً مثل اوباما دو هواپیما پول بلوکه شده آخوندها که نه پول ملت را میفرستید برایشان تا آخوندا باز اون پولها را تزیق کنن به انگلهای حزب الله ودیگر مزدورانشان تا دامینوی بازار اسلحه فروشی رونق بگیره باز، مادر به خطا به همین خیال باش.
  10
  27
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۲
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  آیت الله بایدن
  11
  32
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  تو به توافق هسته ای برگردی آخوندها آن را هم یه پیروزی برای خودشون اعلام می کنن .
  7
  24
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۱
  ۳۶
  babak.ae - تهران، ایران
  راه هوشمندانه تو راه اوباماست که نتیجه اش رو دیدیم و اگر غیر از راه اوباماست پس تو اون هشت سال به مردم آمریکا و مردم ایران خیانت کردی با اون باج دادنتون.
  7
  22
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۴
  ۴۱
  sahandogli - لندن، انگلستان
  امیدوارم دوباره ترامپ پبروز میدان شود. زنده باد ترامپ
  15
  21
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۲
  ۴۰
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  Part 1. صحبت در اینجا با شما هایی که کامانتهای بالا را نوشتید مثل اینه که سال ۵۷ رفته باشی تو وسط تظاهرات مخالفین شاه و به مردم جاهل و بی اطلاع بگی شما گول خورده هستید و اطلاعی از سیاست ندارید شاه این جوری که شما میگید نیست . تصور ان را بکنید ان عوام از خود راضی و بی سواد بی دانش چه میگفتند . مختصر میگویم. قبل از اوباما در زمان بوش جمهوری خواه هیچ تحریمی بر ایران بوجود نداشت . حتا دو کشور مستقیما معاملات داشتند . اخوندها از فرسط استفاده کرده دهها تن اورانیموم غنی شده که برای ساخت چند بمب اتم کافی بود تولید کرده بودند فکر ان را کنید که این رژیم وحشی اگر بمب اتم داشته باشد حتی ممکن بود کل ایران را در یک روز با یک حمله اتمی از دست میدادیم . هیچ راهی برای سر نگونی انها وجود نخواهد داشت مگر جنگ اتمی .اوباما آولین و گسترده ترین تحریمها را بر رژیم ملا ها گذاشت که آنها را وادار به مذاکره کرد . که باعث شد آنها تمام ا ورانیموم را تحویل دادند و تولید ان را متوقف کردند . اوباما برای تشوق انها به انها به ان کار یک میلیارد از محل دارایییهای ایران که چهل سال نزد امریکا هست را آزاد کرد
  1
  13
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۹
  ۴۰
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  Part 2. در دوره هی که در آمدهای ایران ۵۰۰ میلیارد دلار بود یک میلیارد دلار چی هست که شماها تمام بغظ و عقده زندگی تان ان یک میلارد دلار هست . ولی نتیجه این بود که ملاها به بمب اتم دست نیابند . حال این ترامپ پایش را روی گلوی تودهای ایران گذاشته و مردم فقیر در حال مرگ هستند ولی شما جاهلها لذت میبرد و کاسه داغ تر از اش شدید. شماها عاشق قاتل و شکنجه گر پدران و مادرانتان هستید همانگونه که عاشق قاتلین اجدادتان بودید بروید روضه امامتان را بخوانید
  2
  13
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
  ۴۸
  یویوماما - خاش، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. ایت الله یوسف بایدن. ثقه الاسلام بارک الله اوباما
  9
  7
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۷
  ۴۰
  metalrain - استکهلم، سوئد
  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. حرف شما بسیار صحیح است متاسفانه عوام این موضوع را متوجه نیستند که ترامپ با شومن بازی و سر و صدا میخاد بگه بین تمام رئیس جمهورهای قبلی من از همه بهترم. مخصوصا که مشاور امنیت ملی قبلی ترامپ که یک جنگ طلب تمام عیار هست گفته بود که این شخص ثبات رفتاری ندارد. همین که میگه من دوباره اتخاب بشم میام با ملاهای شپشوی ایران مذاکره میکنم نشان میدهد که چقدر برای مردم ایران اهمیت قائل است!!!
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۰
  نظر شما چیست؟