کدام کشورهای اسلامی تاکنون از توافق بحرین و اسرائیل حمایت کردند؟

یورونیوز :توافق روز جمعه بحرین و اسرائیل برای عادی سازی روابط دیپلماتیک همچون مورد مشابهی که اخیرا میان ابوظبی و تل‌آویو رخ داد، با واکنش متفاوت دو گروه مشخص از کشورهای اسلامی مواجه شد، از یک سو ایران و ترکیه اقدام بحرین را نکوهش کردند و از سوی دیگر عمان و مصر به عنوان متحدان عربستان سعودی از این اقدام حمایت کردند.

پس از انتشار خبر توافق بحرین و اسرائیل، وزارت خارجه ترکیه آن را محکوم کرد. حتی خبرگزاری آناتولی نیز مدعی شد که گروه‌های مخالف شیعه حکومت بحرین نیز این توافق را قبول ندارند و به انتقاد از آن پرداخته‌اند. منظورآناتولی احتمالا گروه‌هایی بود که از حمایت ایران، ترکیه و قطر برخوردار بودند و در سال ۲۰۱۷ زمینه تحریم قطر را از سوی بحرین، امارات و عربستان سعودی فراهم کرد.

در چنین شرایطی قطر نیز تلاش کرده تا با تمرکز بر برگزاری دور جدیدی از مذاکرات دولت افغانستان و گروه طالبان تمرکز اصلی رسانه‌های خود را از توافق بحرین و اسرائیل منحرف کند و این پیام را به جهان و به ویژه آمریکا مخابره کند که سیاست خارجی قطر بر مخالف با افراط ‌گرایی متمرکز است.

به همین دلیل ضمن همکاری با ایران و ترکیه به عنوان دشمنان اسرائیل در حال تلاش برای حفظ آرامش غزه است و در میان گروه‌های فلسطینی نیز از «حماسِ میانه‌رو» حمایت مالی می‌کند.

وزارت امور خارجه ایران نیز این تصمیم منامه را «ننگین و خفت بار» توصیف کرد و سپاه پاسداران ایران روز شنبه در واکنش به عادی سازی روابط بحرین با اسرائیل تهدید کرد که امیر بحرین باید منتظر «انتقام سخت» باشد. همزمان حوثی‌های یمن نیز که روابط نزدیکی با ایران دارند، یمن را تهدید کردند که به زودی «هزینه» این تصمیم خود را خواهد پرداخت.
عمان
در مقابل، دولت عمان روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای رسمی از تصمیم بحرین برای عادی سازی روابط با اسرائیل استقبال و ابراز امیدواری کرد که این تصمیم به صلح اسرائیل و فلسطین کمک کند.

البته بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سال ۲۰۱۸ به عمان سفر کرد و با استقبال سلطان قابوس، رهبر وقت عمان قرار گرفت و دو طرف در جریان مذاکرات خود افزون بر انعقاد برخی قراردادهای اقتصادی در مورد ابتکارهای موجود برای برقراری صلح در خاورمیانه گفتگو کرده بودند.

عمان به طور تاریخی روابط دوستانه خود را با طیف وسیعی از بازیگران منطقه پرآشوب خاورمیانه حفظ کرده، از ایالات متحده گرفته تا ایران.
مصر
عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر نیز توافق بحرین و اسرائیل را یک گام مهم عنوان کرد. مصر بی سر و صدا در سال‌های اخیر نقش مهمی در بازتنظیم استراتژیک منطقه ایفا کرده؛ چنان که اسرائیل را وارد تعامل بیشتر با امارات و مصر کرده و در یک چارچوب بزرگتر پیوند مصر را با عربستان سعودی و بحرین تقویت کرده است.

همچنین مصر موفق شده در میان کشورهای مسلمان اجماعی فراگیر را در مورد مساله لیبی حاصل کند. هدف این اجماع البته مقابله با تحرک‌های ترکیه در شرق مدیترانه و مداخله در جنگ داخلی لیبی است.
اردن
ایمن صفادی، وزیر امور خارجه اردن هم در واکنش به این توافق، آن را اقدامی در جهت دستیابی به صلح عادلانه در منطقه عنوان کرد و از اسرائیل نیز خواست که در جهت تسریع روند صلح، به اشغال سرزمین‌های فلسطینی پایان دهد.
امارات عربی متحده
امارات عربی متحده نیز از توافق بحرین و اسرائیل که همچون توافق اخیر ابوظبی و تل‌آویو با مشارکت آمریکا حاصل شد، استقبال کرد و ابراز امیدواری کرد که این توافق به صلح پایدار در خاورمیانه کمک کند.
کوزوو
ملیزا هارادیناج، وزیر خارجه کوزوو نیز که اکثریت جمعیت آن مسلمان هستند، به بحرین و اسرائیل به مناسبت عادی سازی روابط دیپلماتیک خود تبریک گفت. این در شرایطی است که کوزوو هفته گذشته با میانجیگری ایالات متحده بر سر عادی‌سازی روابط اقتصادی با صربستان به توافق دست یافت.

کویت نیز تاکنون سعی کرده تا به توافق واکنشی رسمی سریعی نشان ندهد. رسانه‌های این کشور نیز با درج اخبار کوتاهی رخداد آن را گزارش کرده‌اند. به نظر می‌رسد یا کویت همچنان موضع خصمانه‌تر خود را در مقایسه با بحرین و امارات نسبت به اسرائیل حفظ کرده و یا سکوت مقام‌های این کشور تلاش برای حفظ سیاست بی‌طرفی این کشور در منطقه است که پس از حمله سال ۱۹۹۰ عراق به این کشور اتخاذ شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه ۱۱ سپتامبر از توافق میان اسرائیل و بحرین برای برقراری رابطه خبر داد. به این ترتیب، بحرین پس از امارات عربی متحده به عنوان دومین کشور عرب حاشیه خلیج فارس با اسرائیل روابط عادی‌ دیپلماتیک برقرار کرد.
+26
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  از زمان ریگان تا اوباما کوشش عرب‌ها و اسراهیل را به پای میز مذاکره. در طی‌ ۴۰ سال گذشته. موی دماغ .آخوند‌ها هر کوششی را کردند. که مانع شوند. می‌‌بایست. یک ترامپ. راسیست. زن ستیز. جنگ ستیز.دروغگو آید.تا این دو دسته مثل بچه آدم پشت میز مذاکره. در اینکه "ک..." آخوند‌ها آتش گرفته . عجیب نیست. ولی‌. جالب سکوت. خلقی‌ها .طرفدار مدینه فاضله علوی است. دیدید.که یکی‌ از آنها یک چیزی نویسد؟ با این پاردوکس ترامپ چکار کنند. جور نمی‌‌یاد. با تحلیل .یک قدم به جلو. دو قدم به عقب .کتاب لنین. امپریالیست و تاکتیک لنینی ؟ چرا دیروز یکی‌ از آنها از سوراخ بیرین آمد. مسعود بهنود. در تویتر خود. نوشت. کمیته صلح نوبل باید منحل شود. چون ترامپ را کاندید جایزه صلح نوبل کرده. نمی‌‌دانم .شاید اعتقاد دارد. حق شیخ علی‌ خورده شد.
  11
  9
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  romano - تهران، ایران
  این کارکرد انتخاباتی دارد. مشکل اینها همه مشکل ایدولوژیه. اسراییل تنها اقلیت غیر قابل پذیرش دنیاست. مشکل اینه اسراییل از نگاه خدای یهوه همه رو خادم خودش میدونه چون برگزیدگان خدان و اعتقاد دارن در آخر زمان همه در خدمت یهود خواهند بود (زرشک). مسیحی ها اعتقاد دارن که مسیح یهودی نظاراته و یهودی ها مسیح رو یاغی میدونند. مسیحی ها این رو نمیپذیرن و میگن در آخر زمان گاسپل مسیح توسط ما باید سرتاسر دنیا نشر پیدا کنه (زرشک) مسلمونها هم میگن ما مسیح رو قبول داریم ولی پیامبر ما خاتمه مسیحی ها اینو نمیپذیرن مسلمونها میگن آخرت از آن ماست چون به خاتم اعتقاد داریم و شما ندارید (زرشک). مشکل ادیان ابراهیمی این بود که گفتم. یهودیها و خداشون که خدای اون دوتا باند دیگست از عهد باستان با کل بشریت مشکل داشته اند مثلا قوانین فاشیزم دینی برتری بر اساس اعتقاد مورثی و دیگران دشمنن و باید چشم دشمن یهود رو در آورد یاکم بینی جنس ماده یا باید ایرانی ها را بخاطر هامان وزیر قتل عام کرد یا کشتی خدا و یعقوب. این سوراخ تنگ ایدولوژی در ادیان مسیحیت و اسلام نیز به ارث برده شده و آب اینها به یک جوی نخواهد رفت.
  9
  5
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  چه کسی‌ می‌‌گوید؟ اسراهیل تنها اقلیت غیر قابل پذیرش دنیا است؟شما ؟ هر چی‌ کشور مسلمان است. دور و بر ما. کوچکترین مشکلی با پذیرش اسراهیل ندارند. کجا اسراهیل خوااست بر دنیا غلبه کند. مگر ۴۰ سال با آرامش در کنار ما زندگی‌ دوستانه نداشتند. از زمان حمله رم.به اورشلیم.۲۰۰۰ سال پیش تا به امروز. اگر گوشه دنیا یکی‌ می‌‌چوسید. می‌‌گفتن مقصر یهودی ها. در اروپا طاعون می‌‌آمد. مقصر یهودی. پروتسن‌ها و کاتولیک در انگلستان با هم مشگل. یهودی می‌‌کشتند. جنگ ۳۰ ساله در اروپا. کی‌ از همه زورش بیشتر است. یهودی کشتار. زمان هیتلر یهودی کشتار. زمان خمینی فاشیست به اوج خود.یهودی ستیزی را در زیر ماسک روشنفکری پنهان نکنید.شما پاسداران را از کنار مرز اسرهیل عقب بکش. و روزی ۱۰۰ بر تهدید نکن. اسراهیل باید نابود شود. اگر اسراهیل یک کلام گفت. بعد طلبکار شوید.
  5
  8
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.