وقتی که داشتند نوید افکاری را می‌کشتند...

ایندیپندنت فارسی - هادی خرسندی شاعر طنز پرداز : مخصوصاً او را صبح زود اعدام کردند، موقعی که سرداران و تیمساران و دریاداران و سپهبدان و سرلشگرها و امرای هوا و زمین و دریا و شهربانان و دژبانان و ژاندارم‌ها و پاسبانان و پاسداران غیور سرباز وطن، و بزرگان دین و مذهب و شریعت و فقاهت در خواب بودند. وگرنه غیرتشان قبول نمی‌کرد که اعتراض نکنند. شرفشان اجازه نمی‌داد که نپرسند چرا جوان بی‌گناه را...؟
 
همه‌شان گذاشته بودند که دم آخر، جُبن و زبونی و حقارت را کنار بگذارند و دست‌کم یک نقی، اعتراضی، پرسشی، بروز دهند. همه غافلگیر شدند!

تیمسار ارتشبد دریاسالارِ هوانیروزِ اُردنانسِ لُجستیکی سوق‌الجیشی سپاه، فرمانده لشگرِ «دو دستِ بریده»، یونیفورمش را می‌پوشد و همسرش قپه‌هایش را پاک می‌کند. در آن لحظه مادرش، یا مادرزنش، یا زنش می‌پرسد «خبر دارید که آن جوان ورزشکار...؟» و تیمسار سردارِ سالارِ فرماندهِ آدمیرالِ کاپیتانِ پدافندِ هوانیروزِ یکانِ جانبازانِ ارتش و سپاه، در حالی که کلاه پرزرق و برقش را روی سرش می‌گذارد، پلک چشم‌هایش را به حالت مثبت پائین می‌آورد که یعنی خبردارم.
می‌خواهد زود از آن فضا خارج شود. نیمه‌ی چایش را جا می‌گذارد. می‌زند بیرون. راننده‌اش همان‌طور که درِ خودرو را باز می‌کند، ایست خبردار، می‌زند بالا و یک بادیگارد می‌گوید: «قربان، پسره را کشتند!»
 
سردارِ لشگریِ قُپه‌دارِ جان‌برکف آرمیتاژِ کوماندار می‌پرسد «جدی؟». طرف می‌زند بالا و در حالی که جناب به داخل منزل برمی‌گردد، «بله قربان» می‌گوید.
تیمسار، نفسی به راحت کشیده، لای درِ سرسرا را به‌اندازه‌ی داخل شدن کلاه باز می‌کند و سرش را می‌برد تو... آدم‌های داخل می‌بینند در نیمکش شد و کله‌ی عمامه‌ای «خاتمی جون» تا گردن آمد تو و گفت: «کشتندش رفت!».
اینجا یک مونتاژ سینمائی انجام شد! ظاهراً حجت‌الاسلام هم وقتی عبای شکلاتی‌اش را به دوش انداخته، عمامه‌اش را که داشته سرش می‌گذاشته، اهل خانه همان پرسش را پیش کشیده بودند...میرحسین هم که اصلاً خبر ندارد.
 
امروز دستم به نوشتن نمی‌رود. فقط چهار کلمه دیگر می‌توانم بنویسم: «ای جلاد، ننگت باد!»، اما نه، چیز دیگری می‌نویسم که تکراری نباشد، که حرف دلم باشد:
 «ای جلادان، ننگتان باد!»
دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مقاله، نظر نویسنده بوده و سیاست یا موضع ایندیپندنت فارسی را منعکس نمی‌کند.
+172
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  vg2000 - اسلو، نروژ

  ننگ بر ما که ساکت نشسته ایم
  2
  113
  یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک

  «ای جلادان، ننگتان باد!»...ایکاش ساواک همه ی شما را قتل عام میکرد تا ایران ما چنین جهنمی را تجربه نکند. نرگس محمدی و نسرین ستوده طرفدار لگام بودند یعنی لغو اعدام گام بگام . ملت چه کرد ......هنوز در زندان ملایان هزار پدر عرعر و زجرررررر مرگ بر دینتان.
  9
  119
  یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۶
  ۵۸
  فضول بک - سوئد، سوئد

  دوست گرامی درود به شما. شرم و ننگ ابدی به این جنایتکاران اهریمن. جمهوری اسلامی و اخوند خامنه ای بار اول و اخر نیست که یک انسان بیگناه را به قتل می رساند. و به افکار مردم ایران و دنیا دهن کجی می کند. حال باید از دولت های اتحادیه اروپا و همه حامیان جمهوری اسلامی پرسید. تا کی از این اهریمن جنایتکار پشتیبانی خواهند کرد. جمهوری اسلامی کشور و مردم عزیز ایران را با خشونت ذاتی خود از روز نخست اداره کرده و می کند.اخوند خامنه ای می خواهد ترس و وحشت ایجاد کند ولی نمی داند ان طرف سکه وحشت مقاومت و مبارزه است. این عمل ضد بشری نشان داد که پایان خود را هم با خشونت تمام خواهد کرد. با سپاس
  7
  54
  یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶
  ۲۵
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  برای یک لحظه خودتون رو جای خانواده مقتول بگذارید. ایشون با همدستی برادرانش یک شخص مسن سالی رو از عقب با چاقو به قتل رسونده. خانواده مقتول هم درخواست قصاص کردند. دیگه کاریش نمیشه کرد.
  116
  9
  یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. خودم را جای خانواده مقتول نگذاشتم. بجای چند تا خانواده پرستار .کودک این چیزها گذشتم. دیدم اگر قرار است. به جرم قصاص کسی‌ را به قتل رسانند. باید آقات شیخ علی‌. تا حالا یک میلیون بار. نه از گردن. بلکه از جای محترم قصاص می‌‌کردند. چه کسی‌ بیشتر از آقات .برای این قصاص بر حق می‌‌باشد؟
  4
  46
  یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲
  ۳۰
  grizzly - برلین، آلمان

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. اون کسی که اینکار رو کرده دستش درد نکنه ایکاش با تو هم همین کار رو بکنه ولی فعلاً آزاده و معلوم نیست کجاست
  3
  26
  یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۶
  ۴۶
  Tony Arzenta - کی یف، اوکراین

  وقتی که داشتند نوید افکاری را می‌کشتند.. تمام مردم ایران در خواب ناز بودند . قهرمانان بزدل اینستاگرامی
  5
  38
  یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۸
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. من یه لحظه گذاشتم، دیدم جوابت شد فقط خفه
  4
  25
  یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۶
  ۴۰
  fariba azizi - پاناما سیتی، پاناما

  [::vg2000 - اسلو، نروژ::]. ملت ایران بی بخارترین، بی عرضه ترین، بی تدبیرترین، بی تکلیف ترین، بی هدف ترین، ترسوترین، بی غیرت ترین مردم جهان هستند.
  8
  40
  یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۷
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::fariba azizi - پاناما سیتی، پاناما::]. اگر منظورت خودت باشد، حرفی نداریم، ولی این ملت ده ها انسان بیگناه در زندان دارد، همین دیشب فرزندی رشید از همین ملت بر سر دار رفت، چند ماه پیش هم، بیش از صد هزار قربانی برای ازادی در همین چند دهه اخیر، یک میلیون کشته و زخمی در جنگ،،. کدام ملت را برایت کادو کنیم خوبند، ترکیه، پاکستان، افغانستان، امریکا؟
  10
  16
  یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۳
  ۵۰
  nyy01 - سن روزا، انگلستان
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک. لعنت بر تو و مذهب آدمکشت..لعنت بر هر چی آخوند و ...های امثال تو
  1
  9
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳
  ۶۱
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. یا فاطمه قوزو، قوز به معنای گوشت پشت
  1
  5
  دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۲
  ۲۵
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان::]. گوشت پشت! خب بگو باسن دیگه.
  2
  0
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۱
  ۴۰
  sasan87 - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  [::fariba azizi - پاناما سیتی، پاناما::]. داستان اینکه خودتم و همه ما ها هم جز همین ملتیم . یه جور مثل انقلابی های 57 شعار میدی که انگار هر روز دم در سفارت میری راهپیمایی . روی مبل راحتی نشستی پاهاتو گذاشتی گل هم میگی ملت فلان فلان شده لنگش کن. بی چاره من خودم قبل کرونا ایران بودم اصلا برای ملت نایی نمونده ما خارج نشینا هم که فقط حرف مفت می زنیم اون اپوزسیون بی شرفم پولش رو میگیره کیف دنیا رو می کنه . فقط شعار شعار شعار
  0
  0
  جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۸
  نظر شما چیست؟