اتهام جدید نازنین زاغری نتیجه گفت‌وگوی توییتری «پرس تی‌وی» و خانواده زندانیان دوتابعیتی

ایران وایر - ناتاشا اشمیت : «خبرگزاری صداوسیما» روز سه‌شنبه ۱۸شهریور۱۳۹۹، از احضار «نازنین زاغری» به «شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب» برای ابلاغ یک اتهام جدید خبر داد. این خبر در حالی روی خروجی این خبرگزاری قرار گرفت که نازنین زاغری از اواخر اسفند سال گذشته در پی شیوع ویروس کرونا به قید وثیقه در مرخصی به سر می‌برد. البته او با پابند الکتریکی که دارد،  اجازه ندارد از شعاع ۳۰۰ کیلومتری منزل پدر و مادرش دورتر شود. 
 
«ریچارد راتکلیف»، همسر نازنین زاغری، در گفت‌و‌گو با «ایران‌وایر» از احضار جدید نازنین و احساسی که در اثر این احضار به او دست داده است، صحبت می‌کند.
 
***
 
هنگامی که «نازنین زاغری راتکلیف» در ۱۸ شهریور ماه توسط سپاه پاسداران احضار شد، از این نمی‌ترسید که دوباره به بند زنان، کنار دیگر زندانیان برگردد، بلکه می‌ترسید دوباره او را به سلول انفرادی ببرند و تنها شود.
 
همسر او، ریچارد راتکلیف، می‌گوید: «نازنین روز سه‌شنبه، نگران بازگشت به بند عمومی، در کنار دوستانش نبود، بلکه می‌ترسید دوباره او را به سلول انفرادی ببرند. این وحشتی بود که با نشستن در کنار آن همه مامور در دل او راه پیدا کرد.»
 
به نازنین زاغری گفته شد که با مجموعه‌ای از اتهامات جدید مواجه است. هر چند در واقعیت، مقامات یک اتهام قدیمی «تبلیغ علیه نظام» را احیا کرده‌اند.
 
مقامات ایرانی در طول چهار سال و نیم گذشته، در بهره‌برداری از احساس «ترس از تنها بودن» ماهر شده‌اند. در فروردین‌ ماه ۱۳۹۵، آن‌ها نازنین را در «فرودگاه امام خمینی تهران» متوقف و او را از دیگران جدا کردند و پروژه خود برای قطع ارتباط او با خانواده و زندگی‌اش را آغاز کردند. او هشت ماه و نیم در سلول انفرادی نگهداری شد.
 
ریچارد می‌گوید: «منزوی کردن قربانی یک اصل کلیدی در گروگان‌گیری است.» این موضوع یکی از مهم‌ترین مواردی است که ریچارد راتکلیف به آن اشاره می‌کند و کمپین «نازنین را آزاد کنید» که توسط او و دوستان نازنین شکل گرفته نیز خواستار اقدام دولت بریتانیا در مورد این موضوع است. به محض این که ریچارد شنید در ۱۸ شهریور ماه چه بر نازنین گذشته است، با مقامات بریتانیایی تماس گرفت و درخواست کرد هر کاری از دست‌شان برمی‌آید انجام دهند تا اطمینان حاصل کنند در دادگاه حضور خواهند داشت. 
 
از سال گذشته میلادی که دولت بریتانیا به نازنین «حمایت دیپلماتیک» اعطا کرد، حق حضور در دادگاه برای این دولت وجود دارد. ریچارد ادامه می‌دهد: «به همین دلیل است که رد مساعدت کنسولی توسط ایران بسیار اهمیت دارد. این موضوع فقط به نظارت جهت اطمینان از برگزاری یک دادگاه عادلانه خلاصه نمی‌شود. خطر این است که این دادگاه کاملا نمایشی و یک جلسه پنج‌دقیقه‌ای جهت توجیه نگه داشتن نازنین برای چند سال دیگر باشد. وزارت امور خارجه بریتانیا باید آماده باشد تا چنین دادگاهی را به عنوان مزخرفاتی که به چشمان خود دیده‌ است، عنوان کند.» 
 
زمانی که بریتانیا «حمایت دیپلماتیک» به نازنین اعطا کرد، ماهیت جنایت‌هایی که ایران علیه زاغری راتکلیف مرتکب شده بود، تغییر کرد، به طوری که هر گونه تخلف علیه او در اصل نقض عهد علیه بریتانیا بود. راتکلیف می‌گوید با توجه به طرح مجدد اتهامات اخیر علیه نازنین، بریتانیا باید نشان دهد که به طور جدی خواستار حضور یک نماینده از وزارت امور خارجه در دادگاه است. او می‌گوید: «ما این درخواست را از طریق تیم ارتباطی خود در دفتر وزارت امور خارجه بریتانیا (FCO) مطرح کردیم. آن‌ها گفتند سفارت بریتانیا در تهران، این موضوع را رسما از وزارت امور خارجه ایران درخواست کرده‌اند و منتظر پاسخ هستند. من به وزارت امور خارجه بریتانیا گفتم ازآن‌ها نمی‌خواهم که فقط درخواست کنند، بلکه می‌خواهم از حق خود برای مساعدت کنسولی دفاع کنند. برای من این موضوع دو وجه دارد: یا آن‌ها در دادگاه شرکت می‌کنند یا نمی‌کنند. آن‌ها نباید بپذیرند که وزارت امور خارجه ایران پاسخ ندهد و یا مزخرفاتی در مورد به رسمیت شناختن تابعیت دوگانه تحویل دهد. نازنین دارای حمایت دیپلماتیک است. اگر ایران به وزارت خارجه بریتانیا اجازه ندهد تا در دادگاه حضور داشته باشد، یک اقدام بسیار معنی‌دار است و اگر این اتفاق نیفتد، ما در مورد اقدامات بعدی که باید صورت گیرد، با وزارت امور خارجه بریتانیا وارد گفت‌وگو می‌شویم.»
درگیری در شبکه‌های اجتماعی ابلاغ اتهامات جدید نازنین، پس از اظهارنظرهای خصمانه یکی از بازوهای پروپاگاندای خود ایران بود. این اظهارات توسط رسانه انگلیسی‌زبان «پرس‌ تی‌وی»، و به طور خاص در حساب توییتری «برنامه‌های پرس تی‌وی» عنوان شد. در هفدهم شهریور ماه، حساب توییتری برنامه‌های پرس تی‌وی خبری را به نقل از «خبرگزاری تسنیم»، منتسب به سپاه پاسداران، منتشر کرد. این خبر ادعا می‌کرد که دولت انگلیس قرار است فردی را به نام «مارگوت آرتور» به عنوان رایزن بازرگانی به ایران اعزام کند که این فرد چهره‌ای ضد ایرانی دارد و از طرفداران افزایش تحریم‌ها بر ایران بوده و از مهره‌های اصلی پروژه نفوذ است. این توییت با واکنش «درن نیر»، یکی از کارمندان سازمان عفو بین‌الملل، رو‌به‌رو شد. او توییت پرس تی‌وی درباره خبر مارگوت آرتور را بازنشر کرد و نوشت: «به نظر می‌رسد رژیم ایران در حال برنامه‌ریزی برای گروگان گرفتن یک شهروند دیگر انگلیس است. زمان آن رسیده است که انگلیس و جامعه بین‌المللی ائتلاف کنند و به دیپلماسی گروگان‌گیری ایران پایان دهند.» این توییت با واکنش برخی اعضای خانواده‌های زندانیان دوتابعیتی ایرانی‌بریتانیایی مواجه شده است. همسر و دختر «انوشه آشوری»، یکی از زندانیان ایرانی‌بریتانیایی که در «زندان اوین» روزگار می‌گذراند، از رفتار جمهوری اسلامی با افراد دوتابعیتی گلایه کرده‌اند و مکالمه‌ توییتری خصمانه‌ای میان آن‌ها و اکانت برنامه‌های پرس تی‌وی شکل گرفته است. این اکانت تاکید کرده است که انوشه آشوری جاسوس است و ایران که کشوری مستقل است و بهترین سرویس‌های امنیتی دنیا را دارد که اجازه نفوذ آمریکا و انگلیس را نمی‌دهند، به همین دلیل او را دستگیر کرده و او در حال گذراندن مجازاتش است.
 
«الیکا آشوری» در پاسخ نوشته است: «شما شستشوی مغزی شده‌اید.» پاسخ اکانت پرس تی‌وی درباره این جمله اما، به موضع مسئولان بریتانیایی می‌پردازد که بازداشت نازنین زاغری را دیپلماسی گروگان‌گیری می‌دانند: «نه! شما برای پذیرفتن روایت رژیم بریتانیا برای تقلیل این موضوع به "دیپلماسی گروگان‌گیری" و مزخرفاتی از این دست، شستشوی مغزی شده‌اید. ایران یک کشور مستقل است و حق دارد با افرادی که امنیت ما را به خطر می‌اندازند شدیدا برخورد نماید.»
 
یک هفته پیش از ابلاغ اتهام جدید به نازنین زاغری، «روزنامه گاردین» نوشت که «بن والاس»، وزیر دفاع بریتانیا، موضوع بدهی در مورد تانک‌های چیفتن به ایران را پذیرفته و گفته است احتمالا با پرداخت این بدهی نازنین زاغری آزاد می‌شود. از مدت‌ها پیش رسانه‌ها از نازنین زاغری به عنوان گروگان ایرانی‌ها برای گرفتن این بدهی یاد می‌کنند. این بدهی مربوط به معامله تانک‌های چیفتن در زمان حکومت پهلوی در دهه ۱۹۷۰ میلادی است.
 
راتکلیف می‌گوید: «من تا حدودی گمان می‌کنم واکنش اکانت برنامه‌های پرس تی‌وی استراتژیک نبود، بلکه یک واکنش آنی و از سر خشم بود. ما روز اول به آن توجهی نکردیم و تعجب کردم که این حملات در روز بعد ادامه پیدا کرد. به همین دلیل حساب توییتر سفیر (بعیدی‌نژاد) را در پاسخ‌مان منشن کردیم. من می‌خواستم سفیر ببیند تا مسئولیت به عهده بگیرد. من انتظار نداشتم که او سریع ما را بلاک کند. حدس می‌زنم پاسخ ساده این‌ است که او نمی‌خواست این موضوع را ببیند و یا در قبال آن‌چه برنامه‌های پرس تی‌وی گفته بود، مسئولیت قبول کند. به نظر می‌رسد احتمالا یک راهبرد پیشگیرانه برای بی‌اعتبار کردن ما و لاپوشانی ارتباط این موضوع به بدهی وجود داشت. در حالی که هنوز برای پرداخت این بدهی فشار وجود دارد و ما انتظار داریم که همه چیز در حال حاضر ناهموار و دگرگون شود. اما شاید اتفاقات جدید علیه ما کاملا روشن نباشد و این استراتژی به طور کامل مورد توافق بین ذی‌نفعان ایرانی نباشد. من فکر می‌کنم این جبهه‌گیری در شبکه‌های اجتماعی علیه ما و نازنین، با صدور حکم برای پرونده دوم روشن‌تر شود.»       
 
در طول زمان بازداشت زاغری راتکلیف در ایران، وکیل او بارها از دسترسی به مقامات و دریافت اتفاقات جدید و به‌روز در مورد پرونده‌ او منع شده است. ریچارد راتکلیف می‌گوید: «او هر هفته مراجعه می‌کند. گاهی (مقامات) او را می‌بینند، گاهی نه. به نظر می‌رسد که آن‌ها یک الگوی واحد را برای یک زمان طولانی اجرا می‌کنند.» 
احساسات خام  هر کسی که کمپین #FreeNazanin را دنبال کرده باشد، با انرژی، همت، خلاقیت و اشتیاق کسانی که برای آزادی نازنین به شدت فعالیت می‌کنند، آشنا می‌شود. آن‌ها تلاش می‌کنند تا نازنین مطمئن شود، داستانش در قلب و ذهن آدم‌ها باقی مانده است تا روحیه‌اش را حفظ کند. ریچارد یک رویداد کمدی را به یاد می‌آورد؛ کمپینی که در سال ۲۰۱۸ با استفاده از هشتگ #ChooseLaughter سازمان‌دهی شده بود. او می‌گوید: «به یاد می‌آورم که این کمپین بسیار نشاط‌آور و محرک بود.» این کمپین خواندن سرود شب عید میلاد مسیح را در خیابان دونینگ در لندن و برنامه‌هایی را در بریتانیا برای سال نو ایرانیان و عید پاک سازماندهی کرده بود. همه این‌ها برای اطلاع‌رسانی و افزایش توجه به پرونده و شرایط نازنین و درخواست اقدام از سوی دولت‌های بریتانیا و ایران بود. برنامه‌های مشترک نظیر تئاتر و موسیقی، همراه با خانواده‌های دیگر افرادی که در ایران محبوس هستند نیز وجود دارد. ریچارد می‌گوید نازنین با او در مورد جوک‌هایی که زندانیان برای هم تعریف می‌کنند تا تاب و توان خود را حفظ کنند، حرف زده است. او می‌گوید: «قطعا طنز تلخ در اوین بسیار وجود دارد. اما در حال حاضر من فکر نمی‌کنم هیچ‌کدام از ما خیلی حوصله شوخی داشته باشیم.»
 
خانواده، دوستان و هواداران نیز در مورد آن‌چه که سال‌های گروگان‌گیری بر سر نازنین آورده است، بسیار همراه بودند. اعلام احیای اتهامات سابق نازنین، آن‌ها را در احساس آسیب‌پذیری و ترس فرو برده است. ریچارد راتکلیف طی ایمیلی برای ایران‌وایر نوشت: «او دیروز جز با دخترش "گابریلا"، با کسی صحبت نمی‌کرد و انرژی پاسخ دادن به پیام‌های کسی را نداشت. و امروز او این واقعیت را احساس می‌کند که من مشغول کمپین کردن بوده‌ام. خلوت آدم‌ها دقیقا زمانی کش‌دار می‌شود که بیشترین نیاز به آن وجود دارد. من احتمالا هنوز هم بیشتر در حال کمپین کردن، پاسخ دادن به رسانه‌ها و مذاکره با دولت هستم. بنابراین، احساس نمی‌کنم که کجا هستیم و شرایط چیست تا هفته بعد. اما نازنین قطعا اکنون احساس خلا می‌کند و حس می‌کند همسرش همچنان در حال کمپین کردن است.» 
 
دختر ریچارد و نازنین، گابریلا، که اکنون ۶ ساله است نیز در حال مبارزه است. ریچارد می‌گوید: «گابریلا اغلب دلش برای مادر و مادربزرگش تنگ می‌شود و به خصوص در زمان قرنطینه، از برگشت به ایران صحبت می‌کند. البته پس از بازگشایی مدارس، کمتر.»
 
زمانی که گابریلا در مهر ماه سال گذشته برای شروع مدرسه، به خانه بازگشت، ریچارد راتکلیف او را «بسیار شجاع» توصیف کرد. ریچارد می‌گوید گابریلا پس از بازگشت به بریتانیا، ادعا می‌کند نمی‌تواند زبان فارسی را به یاد بیاورد. او می‌گوید: «انگار برای انطباق با شرایط، راه جدیدی برگزیده است. این موضوع برای پدربزرگ و مادربزرگش دشوار است، اما او هنوز هر سه شب در میان برای نازنین گریه می‌کند؛ به خصوص زمانی که در ایران مشکلاتی در جریان است. او در مورد آن‌ها حرف می‌زند، با این‌ که از جزییات قوانین مطلع نیست. ما دقیقا به او توضیح ندادیم که روز سه‌شنبه چه اتفاقی افتاد، فقط گفتیم که مامان روز بدی داشت و بابا قرار است در مورد آن با تلویزیون حرف بزند.»
+12
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  "تبلیغ علیه نظام" و "محارب با خدا" و "توهین به ائمه ی اطهار" و "توهین به مقام معظم رهبری" از اتهامات مسخره ای هستند که مبنای حقوقی ندارند و بهانه برای کشتن طرف و یا ازار و اذیت او هستند
  2
  20
  یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sure esrafil - مونیخ ، آلمان
  کاش بجای نوید افکاری جرات داشتند اینو اعدام کنند تا میدیدند که بلاد فخیمه که روزی عمامه داعشی سر انها گذاشت و سرنوشت ۴۰ میلیون را دست یک گله اجنبی مردار پرست داد چطور مثل داعش تو سوریه و عراق نسلشون را منقرض میکرد، افکاری اعدام میشه موازی با انان اعلام جرم جدید علیه این عجوزه تا بگن اگر صداتون دربیاد بدتر میشه
  4
  22
  یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.