ایران توافق بحرین و اسرائیل را «ننگین و خفت‌بار» توصیف کرد

بی بی سی :وزارت امور خارجه ایران، عادی سازی روابط بحرین با اسرائیل را به شدت محکوم کرده و آن را اقدامی "ننگین و خفت‌بار" از سوی بحرین توصیف کرده است.

این وزارتخانه گفته است بحرین، آرمان فلسطینی را "قربانی انتخابات داخلی آمریکا کرده است."

بحرین دومین کشور عربی حاشیه خلیج فارس پس از امارات است که در هفته‌های اخیر با اسرائیل روابط دیپلماتیک برقرار می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شب پیش در توییتر خود از توافق "تاریخی" اسرائیل و بحرین و "پیمان صلح" میان دو کشور خبر داد.
این دومین بار در هفته‌های اخیر است که دونالد ترامپ از عادی سازی روابط یک کشور عربی با اسرائیل خبر می‌دهدوزارت امور خارجه ایران در بیانیه خود گفته است بحرین از این پس "شریک جنایات" اسرائیل خواهد بود.

پیشتر حسین امیرعبداللهیان، دستیار ویژه رییس مجلس ایران در امور بین‌الملل در توییتر خود این اقدام بحرین را محکوم کرده و آن را "خیانت بزرگ به آرمان اسلامی و مردم فلسطین" خوانده بود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم توافق اخیر امارات متحده عربی و اسرائیل در عادی سازی روابط را "خیانت" توصیف کرده بود.

در مقابل بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بیانیه بحرین برای عادی سازی روابط با کشورش را "یک دوره جدید صلح" توصیف کرده است. فلسطینیان این اقدام پادشاهی بحرین را "خیانت" توصیف کرده‌اند.

بیانیه مشترک بنیامین نتانیاهو، ملک حمد بن عیسی بن سلمان آل خلیفه و دونالد ترامپ خاطرنشان می‌کند "این تحولی تاریخی برای پیشبرد صلح در خاورمیانه است که ثبات امنیت و بهروزی در منطقه را افزایش خواهد داد."

اما تشکیلات خودگردان فلسطینی سفیر خود در بحرین را فراخوانده و اقدام دولت بحرین را "خیانت به بیت‌المقدس و آرمان فلسطین" خوانده است.

جنبش اسلامی حماس که نوار غزه را کنترل می‌کند، این توافق را یک فاجعه خوانده و گروه جهاد اسلامی نیز آن را مایه شرمساری خوانده است.

مصر از این توافق استقبال کرده اما ترکیه به شدت آن را محکوم کرده است. عربستان سعودی هنوز در این باره واکنشی نشان نداده است.

بیشتر کشورهای عربی تا کنون از برقراری رابطه با اسرائیل خودداری کرده و چنین روابطی را منوط به حل مناقشه فلسطینی کرده‌اند.
+4
رأی دهید
-38

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  وقتی میگم گلادیاتور ترامپ کبیر فکر میکنید شوخی دارم. این بزرگمرد شکارچی شیاطینه. شیاطین آخوند و پاسدار و روس آدمخوار و چینی زنده خوار.
  1
  22
  یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  منوچهری - تهران، ایران
  خفت و ننگ, داشتن حکومت اسلامیست!!
  0
  18
  یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  نظام اخوندی 41 سال پول ملت ایران را خرج اعراب کرد که بیشتر از اسرائیل فاصله گیرند و با اسرائیل دشمنی کنن ولی کل کوشش نظام اخوندی و ول خرجی های که کرد تا فاصله بیشتر در بین اعراب و اسرائیل به وجود اورد نتیجهتا" منجر به شکست برای نظام اخوندی شد و تفرقه اندازی نظام اخوندی بین اعراب و اسرائیل در نهایت منجر به صلح و اشتی بین اعراب و اسرائیل شد. رهبر جمهوری اسلامی هم برای خودش سیر بخورد و شیپور بزند.
  0
  17
  یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.