وکیل خانواده افکاری : دستگاه قضایی برای اجرای حکم عجله داشت

بی بی سی :به گزارش خبرگزاری‌های ایران، نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی صبح امروز در زندان عادل آباد شیراز اعدام شده است. وکیل خانواده افکاری می‌گوید دستگاه قضایی برای اجرای حکم "آنقدر عجله" داشته که محکوم را از "آخرین دیدار محروم کرده است."

مهدی محمودیان، عضو انجمن دفاع از حقوق زندانیان هم در واکنش به اجرای حکم نوشته که وکلا در حال نوشتن لایحه درخواست بررسی دوباره پرونده بودند و انتظار اجرای حکم را نداشتند. او می‌گوید این حکم "به طور ناگهانی و بدون رعایت قوانین در ماه محرم" اجرا شده است.

نوید افکاری سنگری متولد ۱۳۷۲ به قتل کارمند حراست سازمان آب در شیراز متهم بود. او و برادرانش گفته بودند که تحت شکنجه مجبور به اعتراف شده‌اند.

حسن یونسی، وکیل خانواده افکاری در توییتر نوشته که صبح امروز به خانواده او اطلاع داده‌اند که فرزندشان اعدام شده است. او گفته که دستگاه قضایی برای اجرای حکم "عجله" داشته است: "بر اساس آیین نامه اجرای احکام قصاص محکوم علیه حق دارد قبل از اجرای حکم با خانواده خود دیدار داشته باشد." مهدی محمودیان که با خانواده آقای افکاری در ارتباط نزدیک است، نوشت: "با برادر نوید افکاری سوارهواپیما شدیم که بریم شیراز،خانواده مقتول قبول کرده بود که برای رضایت برویم و صحبت کنیم. همه امیدوارشده بودیم که رضایت بدهند،یک دقیقه قبل ازحرکت هواپیما زنگ زدند و به برادرش اطلاع دادند که نوید اعدام شده است."

آقای محمودیان در یک رشته توییت توضیح داد: "هم‌زمان با وجود اینکه حکم قصاص ایرادات فراوان داشت از ترس اینکه ناگهان حکم اجرا نشود، با مشورت وکلا تصمیم بر این شد که رضایت خانواده مقتول نیز جلب شود تا دستاویزی برای اعدام نوید وجود نداشته باشد و با رایزنی‌هایی که با خانواده مقتول شد، قرار بر این شد که یکشنبه ۲۳ شهریور به دیدار ایشان برویم که به طور ناگهانی و بدون رعایت قوانین در ماه حرام امروز صبح این حکم ظالمانه که بر اساس اقاریر زیر شکنجه زندانی بود اجرا شد."

آقای افکاری که چهره‌های ورزشی و سیاسی جهان از جمله دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا خواستار توقف حکم اعدامش شده بودند، به همراه دو برادرش در زندان شیراز بود.
جزئیاتی از پرونده
نوید و وحید افکاری سنگری شهریور ۱۳۹۷ چند روز بعد از اعتراضات سراسری مرداد ماه آن سال بازداشت شدند. سه ماه بعد حبیب افکاری هم بازداشت شد.

نوید افکاری سنگری، به اتهام قتل حسن ترکمان کارمند حراست اداره آبفا شیراز به اتهام محاربه و شرکت در اعتراضات سراسری مرداد ۱۳۹۷ به دو بار اعدام محکوم شده‌ بود. برادر او وحید افکاری سنگری نیز در مجموع به ۵۴ سال زندان و برادر دیگرش حبیب افکاری سنگری به ۲۷ سال زندان و همه به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

به گفته فعالان حقوق بشر، حسین ترکمان "یک مأمور امنیتی وابسته به حراست شرکت آبفا" بوده که در روز دوم مرداد ۷۷ به قتل رسیده است. خبرگزاری‌های فارس و مشرق‌نیوز نوشته‌اند که او "یکی از نیروهای امنیتی حاضر در تجمعات" شیراز بود.

برادران افکاری می‌گویند در زندان شکنجه شده‌اند که علیه یکدیگر اعتراف کنند تا جایی که یکی از آنها دو بار دست به خودکشی زده است.

آنها خواستار دادرسی مجدد و عادلانه شده بودند. بهیه نامجو، مادر برادران افکاری از قوه قضائیه ایران خواسته بود که "فقط در یک دادگاه عادلانه دوباره به اتهامات آنها رسیدگی کند."

نوید افکاری: دنبال یک گردن برای طنابشان می‌گردند
نوید افکاری چند مرتبه از جمله در یک فایل صوتی که از زندان منتشر کرده بود، گفته بود که مرتکب جرمی نشده است:

"از روز اول بازداشت به بازپرس گفتم من آن لباس شخصی [که کشته شده] را نه می‌شناسم و نه حتی اسمش را شنیدم. ولی زیر شکنجه به خاطر نجات خانواده‌ام و به خاطر وحید تن به خواسته‌های آنان دادم."

"آنها می‌گویند تو و برادرت عضو یک گروه معاند با نظام هستید. در اغتشاشات سال ۹۶ و ۹۷ شیراز حضور داشتید، به رهبر توهین کردید. نیروی امنیتی هم کشتید. والله ما بی‌گناهیم… هیچ دلیل و مدرک قانونی در این پرونده نیست. هر چه هست نوشته‌های زیر شکنجه است. برای محکوم کردن ما چند مدرک ساختگی و دروغ هم ارائه کرده‌اند."

نوید افکاری گفته بود که به مراجع مختلف قضایی شکایت کرده و با وجود گزارش پزشکی قانونی از شکنجه او و شاهد عینی "نخواستند صدای ما را بشنوند. فهمیدم دنبال یک گردن برای طنابشان می‌گردند."
برادران افکاری از راست حبیب (محکوم به ۲۷ سال زندان) ، نوید (دو بار اعدام) و وحید افکاری (محکوم به ۵۴ سال زندان)؛ هر سه آنها به ۷۴ ضربه شلاق هم محکوم شده‌اندواکنش‌ها به اعدام نوید افکاری
شمار زیادی از ایرانیان حتی وکیل خانواده افکاری از اجرای ناگهانی حکم اعدام شوکه شده‌اند.

بهاره هدایت، فعال سیاسی در توییترش نوشت: "کاش می‌شد وقتی این موج نفرت و خونخواهی به آستان بارگاهتان می‌رسد، صدای #نوید_افکاری را برایتان پخش کنند که می‌گفت: "ملت شریف ایران.. اگه من اعدام شدم، همه بدونید که یه انسان بیگناه، در حالی‌که با تمام توانش تلاش کرد و جنگید تا صداش رو بشنوند، اعدام شد."

مهدی مهدوی آزاد، تحلیلگر سیاسی هم نوشته است: "با آن‌که منع شرعی ندارد، اما احکام اعدام معمولا در محرم و رمضان اجرا نمی‌شوند. مخصوصا محرم که ماه حرام است. یک نفر، یک جایی در این کشور دستور داده که پسربچه مظلوم #نوید_افکاری را زودتر بکشید! همین حالا اعدامش کنید!"

حسین رونقی، وبلاگ‌نویس و فعال سیاسی با توجه به تجربه خودش از زندان نوشته است: "خدابخشی دادیار سابق زندانیان امنیتی به مادرم گفته بود: نهایت پسرت می‌میره چهار روز سر و صدا می‌کنن تموم می‌شه! با امید به همین تمام شدن و خاموشی نوید افکاری اعدام شد."
+63
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Alphabet - پترس، یونان

  ای لعنت ابدی بر خود و دین و مدهبتون. دیگه شورش را در آوردید. ملت پخمه بپاخیزید. بزودی نوبت خود و فرزانتان خواهد شد. اینها برای نابودی ایران و ایرانی کمر همت بسته و ماموریت دارند. مرگ یکبار شیون یکبار. کار را باید با این ضحاکان ایران زمین تمام کرد.
  8
  88
  شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۱
  ۵۹
  Parinaz Iran - پراگ، چک

  ملت اکثرا بیحال و بیرگ..مرگ بر خدایتان و دینتان....اگه من اعدام شدم، همه بدونید که یه انسان بیگناه، در حالی‌که با تمام توانش تلاش کرد و جنگید تا صداش رو بشنوند، اعدام شد."
  10
  70
  شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران

  ج.ا مساویست با مجموعه ای از قاتل های عقده ای
  5
  72
  شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران

  تنها اقتدار جهوری اسلامی برای ترساندن دشمنانشون از جمله امیکا این که مردم خودشون رو سلاخی میکنه. بشریت باید حکومتها رو نابود و حذف کنه و صرفا عده ای حقوق بگیر کاملا تحت نظر ملت امور اداره کشور انجام بدن . والا همینه که هست.
  7
  64
  شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  اگر رسانه‌ها الکی سرو صدا نمیکردن راحت میشد به خانواده مقتول پول داد و رضایت شونو گرفت تا این یارو اعدام نشه، ولی الکی سرو صدا کردن اینم شد نتیجه
  66
  13
  شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۳
  ۴۶
  Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  اگه اون رضا پهلوی خودشو تو این ماجرا قاتی نمیکرد امید بود که اعدامش نکنن
  60
  8
  شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵
  ۴۶
  Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  [::Parinaz Iran - پراگ، چک::]. نمنه ؟ ملت همه گرفتارن اونی که پولی نداره صداش بجایی نمیرسه اونی که دستش بدهنش میرسه قسط و وام داره گرفتاره اونیهم که خیلی پول داره بفکر کسی نیست تازه میگه خیلی هم خوبه
  19
  5
  شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۹
  ۵۸
  فضول بک - سوئد، سوئد

  شرم ابدی و ننگ به این جنایتکاران اهریمن. جمهوری اسلامی و خامنه ای بار اول و اخر نیست که یک انسان بیگناه را به قتل می رساند. و به افکار مردم ایران و دنیا دهن کجی می کند.. حال باید از دولتهای اتحادیه اروپا و همه حامیان جمهوری اسلامی پرسید. تا کی از این اهریمن جنایتکار پشتیبانی خواهند کرد؟؟.
  4
  24
  شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۶
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  یارو خودت هستی‌."..... آخوند.
  5
  18
  شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  نه جدی می‌‌گی؟ بنازم .به این تفسیر. ما مان رضا پهلوی چی‌؟ اون چه تقصیری داشت؟ اصلا هرچی‌ اعدام در ایران است. مقصر پهلوی است. خاک بر سر شما .که ۴۰ حکومت آخوندی شما را آدم نکرد. فاشیست مذهبی‌ را ول کرده، چسبیده به رضا پهلوی. یک بار روسپی آخوند .همیشه روسپی آخوند. حتا اگر داس چکش بر روی دست
  5
  23
  شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۱
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Lucky Luc - نیویورک، ایالات متحده امریکا::]. [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. جفتتون .... شین. یک ملت عزادار هستند.
  5
  21
  شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۴
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  یک انسان تا چه اندازه مفلوک و بی‌چاره سیاسی باشد. که آخوند اعدام کند. پاسخش. مقصر رضا پهلوی است.طرف چپ هم است.بی‌ دلیل نیست.که آخوند ۴۰ سال بر ما سوار است. ر.... انقلابی . زر زیادی اینجا می‌‌زادی. ولی‌ ایندفعه دیگر گند زدی.
  5
  17
  شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۱
  ۱۰۳
  منوچهری - تهران، ایران
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. ما که دیگه ازاین حکومت بریدیم و با هیچ نهادی تماس نداریم و صداشونو هم نمیشنویم! خوبه امثال تو میان اینجا و محتوی مخ شون رو میریزن رو داریه تا بفهمیم چه بوی گندی میده افکارتون! بگو, بازم از احساساتت بگو! شما روی مغول رو سپید کردید!!
  5
  20
  شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۲
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  قتل نفس برابر است با قصاص. اگر خانواده مقتول رضایت میداد هیچ بنی بشری نمیتونست اونو اعدام کنه. پس بیخودی ژست سوررئال لویی بونوئلی همراه با اشک و ناله فیلم هندی نگیرید.خیلی شاکی هستید آقادائیتون رو هم بکشید و برید تو همون تهران دادخواست بدید.حاج حسن hassan5 که عشقه ولی اون دونفر امیرخالی بند و منوچ بنگی برند دنبال پرونده. ولی من بهشون میگم آخه کم عقلها آدم عاقل سری که درد نمی کنه دستمال میبنده؟لعنت به هرچی خالیبند و بزدل هاهاها
  17
  0
  شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۸
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. اتفاقا من میگم هرچی فریاد دارید بر سر رضا نتیجه عباسعلی بکشید هاهاهایک آدم خسیس و زیرآب زن و ناخن خشک و پلیدیه که نگو هاهاها عین قاشق نشسته خودشو داخل هرآشی میکنه یکی نیست بهش بگه آخه ته پیازی؟سر پیازی؟مثل نخود هرآش خودشو فرتی میندازه جلو که من آنم که رستم بود پهلوان فقط بلده رو صندلی بالانس بزنه و تو اینستاگرام هی واکنش نشون بده آدم ازین بیکارتر؟این خط این نشون تموم پشم پیلی بدنش هم همرنگ دندوناش بشه اون رضا دیبا شاه هیچ مملکتی نمیشه
  17
  0
  شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۹
  ۵۹
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. فعلا که تا اسمش رو میشنوید فورا خود را خیس می‌کنید و پا برهنه میدوید اینجا که چرت و چرند بر علیهش بنویسید. همین نشان دهنده آن است که بی‌نهایت از نام پهلوی به وحشت میفتید. حالا ‌ها ها‌ها کنان تا کمر جلوی گدا علی خم شو تا هفت هزار تومن یا پنجاه سنت کامنتت رو به حسابت بریزه.
  1
  13
  شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۹
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  دوستان این اعدام نه از لج ولیعهد بود و نه از شک قتل. بلکه صرفا از لج ترامپ و بحرین و امارات بود. اینا انقدر عصبانی هستن که در تاریخ 40سال فلاکتشون نبودن. اینا الان فقط میتونن برای انتقام از ترامپ مردم خودشونو سلاخی کنن. اینا بو بردن تمام دسیسه ها برای انتخاب نشدن ترامپ فارتیده و ترامپ قطعا رای میاره و در دوره بعد نسخه اینارو میپیچه. این حکومت شیطان زخمی هست که همه رو میخواد بدره. یادمه داشتن خون مردم سوریه و عراق و یمن و ایران رو میریختن به رفیقم گفتن این خونها پایمال نمیشه.
  3
  16
  یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۷
  نظر شما چیست؟