اولین عکس ۳۲۰۰ مگاپیکسلی جهان

مهر : محققان موفق به ثبت اولین عکس دیجیتال ۳۲۰۰ مگاپیکسلی جهان شدند. این کار با استفاده از حسگر‌های پیشرفته بزرگ‌ترین دوربین دیجیتال دنیا صورت گرفته است.

پژوهشگران دانشگاه استنفورد از تولید عکسی با دقت ۳۲۰۰ مگاپیکسل با استفاده از بزرگ‌ترین دوربین دیجیتال دنیا خبر داده‌اند. دوربین یادشده روی تلسکوپ تحقیقاتی ال‌اس‌اس‌تی این دانشگاه در شیلی نصب شده است. از این دوربین قدرتمند برای مطالعه انرژی تاریک، مواد تاریک و تولید بزرگ‌ترین فیلم سینمایی نجومی تاریخ که هنوز جزئیات فنی بیشتری در مورد آن منتشر نشده، استفاده خواهد شد.

برای مشاهده عکس حجیمی که به این شیوه تهیه شده به ۳۷۸ تلویزیون فوق دقیق با نمایشگر‌های ۴ K. نیاز است. با قرار دادن همه این نمایشگر‌ها در کنار یکدیگر می‌توان جزئیات عکس مذکور را به‌خوبی دید. قدرت دوربین تهیه‌کننده این عکس چنان بالاست که مشاهده توپ بازی گلف را از فاصله ۲۴ کیلومتری ممکن می‌کند.
 
حسگر‌های دوربین یادشده همچنین می‌توانند اشیایی را شناسایی و ثبت کنند که ۱۰۰ میلیون بار کم نوری از حدی هستند که با چشمان غیرمسلح قابل مشاهده باشند.

برای تولید این دوربین از ۱۸۹ حسگر بزرگ و پیشرفته موسوم به سی‌سی‌دی استفاده شده که دقت هر یک ۱۶ مگاپیکسل است. دقت مجموعه این حسگر‌ها به ۲/ ۳ میلیارد پیکسل می‌رسد. قرار است بعد از انجام آزمایش‌های بیشتری روی این حسگر‌ها تا سال ۲۰۲۱ استفاده عمومی و عملیاتی از آن‌ها آغاز شود.
+6
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  ۱۰۰ میلیون بار کم نوری! یعنی چی؟
  0
  0
  ‌سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۲
  نظر شما چیست؟