وزارت خارجه ایران: شکایت کانادا درباره هواپیمای اوکراینی را دریافت نکردیم و نمی‌کنیم

 سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایرانرادیو فردا :سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید که دولت ایران تاکنون از دولت کانادا درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی، شکایتی دریافت نکرده و در آینده هم دریافت نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا، سعید خطیب‌زاده روز جمعه، ۲۱ شهریور، گفت که «دادگاه کانادایی هیچ صلاحیتی» در این پرونده ندارد و «رسیدگی قضایی در داخل ایران» انجام خواهد شد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، «هر شخصی، اعم از حقیقی و حقوقی» اگر شکایتی دارد، می‌تواند به «محکمه ذی‌صلاحیت» که در ایران تشکیل شده و در حال رسیدگی به این پرونده است «مراجعه کند».

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که روز ۱۹ شهریور روزنامه کانادایی «نشنال پست» در گزارشی نوشت دولت فدرال کانادا به تازگی به وکلا خبر داده است که دو دعوای حقوقی جمعی را به وزارت امور خارجه ایران تسلیم کرده است.

بنا بر این گزارش، طرح شکایت جمعی در دادگاهی در تورنتو علیه جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران، نیروهای مسلح، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و سایر مقامات نظام و سپاه ثبت شده است.

پرواز شماره ۷۵۲ با هواپیمای اوکراینی بامداد ۱۸ دی سال گذشته با شلیک پدافند سپاه پاسداران در اطراف فرودگاه «امام خمینی» سرنگون شد و ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

خانواده‌ها در این دادخواست، سرنگونی هواپیمای یادشده را «اقدامی تروریستی» توصیف کرده‌اند و رونوشت‌هایی از این دادخواست نیز به سفارتخانه‌های ایران در استرالیا و بریتانیا ارسال شده است.

از سوی دیگر،‌ سخنگوی وزارت خارجه ایران در حالی از «رسیدگی قضایی» به این پرونده در داخل کشور خبر داده است که با گذشت حدود هشت ماه از این رویداد هنوز هیچ‌گونه اطلاعاتی از رسیدگی قضایی به این پرونده در ایران منتشر نشده است.

علاوه بر این، پیش از این برخی از اعضای خانواده قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی از نومیدی در رسیدگی به این پرونده و بی‌توجهی مسئولان در ایران سخن گفته‌اند.

در گزارشی که روز ۱۲ اردیبهشت در وب‌سایت رکنا منتشر شد، پدر مهربان بدیعی اردستانی، زن ۲۸ ساله‌ای که در سرنگونی هواپیما کشته شد، گفت: «کلا امیدی نداریم.»

برادر محمدامین بیروتی، جوان ۲۹ ساله‌ای که در کانادا کار می‌کرد و در سرنگونی هواپیما کشته شد نیز گفت مسئولان «سراغی از ما نگرفتند» و «پاسخی برای ما در راه نیست».

خانواده قربانیان سرنگونی هواپیما که در خارج ایران زندگی می‌کنند انجمنی برای دادخواهی این پرونده تشکیل داده‌اند.

این انجمن که «انجمن خانواده‌های PS752» نامگذاری شده است، بارها از بی‌توجهی و اظهارنظرهای نابه‌جای مقام‌های جمهوری اسلامی انتقاد کرده است.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده قربانیان پرواز ۷۵۲، روز ۴ شهریور در گفت‌وگو با رادیوفردا تاکید کرد که برخی خانواده‌های قربانیان در مراجعاتی که برای پیگیری پرونده به دادسرای نظامی داشته‌اند، با برخورد آزاردهنده و توام با بی‌احترامی مقام‌های قضایی مواجه شده‌اند.

خانواده قربانیان همچنین روز ۴ شهریور به محل سفارت اوکراین در تهران رفتند و در دیدار با سرگئی بوردی لیاک، سفیر اوکراین در ایران، نگرانی خود از روند رسیدگی به این پرونده را مطرح کردند.

در جریان سرنگونی هواپیما که منجر به کشته شدن ۱۷۶ نفر شد، کتمان شلیک موشک توسط مقام‌های جمهوری اسلامی تا سه روز، اطلاع‌رسانی مبهم و متناقض و تاخیر و فراز و نشیب‌ بسیار در ارائه جعبه سیاه به کشور یا نهادی که قادر به پیاده‌سازی اطلاعات باشد، اعتراضات و تردیدهای بسیاری را درباره واقعیت‌های این ماجرا برانگیخته است.

حکومت ایران همچنین تاکنون درباره روند رسیدگی قضایی به عوامل دخیل در این ماجرا و همچنین نحوه پرداخت غرامت و خسارت سرنگونی این هواپیما توضیحی نداده است
+5
رأی دهید
-39

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا

  دمِ ساقی گرم !
  0
  31
  جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون نروژ - اسلو، نروژ

  اینقدر که اروپا به این عوضیها رو داده که برای همه دارن گردنکشی میکنن و پر رویی میکنن
  1
  38
  جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  رهبر جنایتکار, سپاه پاسداران تروریست, ریس وزارت خارجه ماله کش نظام اخوندی , انکه خربزه میخوره پای لرزش میشینه !
  1
  26
  جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  در دعاوی دادگستری وقتی متهم دادخواست را دریافت نمی کند حتما ابلاغ قانونی وجود دارد. در صحنه ی سیاسی هم این ژست ها بی مورد و به طرق قانونی دادخواست را به رویت می رسانند
  1
  7
  جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  -xAdolf - اخن، آلمان
  لات بازیه دیگه از یه مشت چاقو کش ولات دیروز که حالا صاحب مملکت شدن بیشتر از این نمیشه انتظار داشت می زنن میکشن عربده کشیم می کنن وبقول این دوستمون این اروپاییهای مارمولک حـ... که برای دو زار منافع چشم روی همه چی بستن وطرفداری از این اشغالا هم می کنن. من همیشه گفتم و می گم از این اروپاییها حروم لقمه تر تو دنیا پیدا نمی شه، بی شرف ترین ادمای روی زمین همینا هستن.
  0
  15
  جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::-xAdolf - اخن، آلمان::]. هنوز ختم استعمار جهان سوم هستند و شعار حقوق بشر بسیار میدهند و گر نه روش های استعماری را عوض کرده اند. سوسیالیزم و حقوق بشر و این ابنبات ها هم فقط مصرف داخلی دارند و پایش بیفتد بعنوان لله های مهربانتر از مادر دودمان ها را به باد میدهند مثل ایران و لیبی که تا ته چاپیده شدند
  1
  7
  جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  پولی از شما گوساله ها بگیرند
  0
  4
  جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.