وکیل علی یونسی: در پرونده او اتفاقی عجیب رخ داده است

دویچه وله :وکیل انتخابی زندانی عقیدتی علی یونسی از "اقدامات عجیب برخی ضابطین" با موکلش سخن گفت. به این دانشجوی نخبه گفته‌اند، می‌تواند با سفیر سوئد ملاقات کند، اما سفارت این کشور در تهران از ماجرا بی‌خبر است.

مصطفی نیلی، وکیل انتخابی خانواده یونسی برای دفاع از فرزند دربندشان علی، فاش ساخت که برای موکلش اتفاقات عجیبی می‌افتد، اتفاقاتی که بعضا می‌توانند نگران‌کننده باشند.

انصاف نیوز به نقل از نیلی نوشت، ضابطان پرونده به علی یونسی گفته‌اند، برادر او با مقامات بلندپایه سوئدی ملاقات داشته و اگر او مایل است، می‌تواند با سفیر سوئد ملاقات کند.

از قرار معلوم علی یونسی این موضوع را با خانواده‌اش در میان گذاشته و با مخالفت خانواده روبرو شده است.

نیلی در مصاحبه دیگری این پیشنهاد را "بسیار عجیب" خوانده و تاکید کرده است: «بارها دیده‌ایم که مقامات قضایی حتی اجازه دخالت رئیس کمیسیون اصل ۹۰ را هم در پرونده‌ها نمی‌دهند، چه رسد به مقام یک کشور خارجی».

سفارت سوئد در تهران از این ماجرا اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

علی یونسی، از دانشجویان نخبه ایرانی و برنده مدال طلای المپیاد نجوم، در فروردین ماه امسال به همراه امیرحسین مرادی، از دانشجویان نخبه رشته فیزیک، بازداشت شد و تاکنون در بند امنیتی زندان اوین به‌ سر می‌برد.

اتهام‌هایی که علیه آنها مطرح شده، "ارتباط با سازمان مجاهدین" و "اقدامات خرابکارانه‌" است. خانواده این دو زندانی اتهام‌های مطرح شده را "مسخره" و "داستان‌سازی" خوانده‌اند.
آیا خطر اعدام یونسی را تهدید می‌کند؟
در پرونده‌های "امنیتی" وکیل انتخابی نمی‌تواند در مرحله تحقیق‌های مقدماتی اعلام وکالت کند. به همین دلیل، تا زمانی که پرونده به دادگاه نرفته و کیفرخواست صادر نشده است، وکیل انتخابی خانواده، مصطفی نیلی نمی‌تواند پرونده را رویت کند.

او گفته است: «هنوز این پرونده را مطالعه نکرده‌ام و اطلاعات دقیقی درباره آن ندارم. تمام مطالبی را که در این باره عرض می‌کنم براساس مکالماتی است که خانواده یونسی با فرزند خود داشته‌اند.»

تعیین وکیل تسخیری برای علی یونسی و امیرحسین مرادی توسط بازپرس، اقدامی نگران‌کننده است، زیرا به گفته نیلی، "در جرائم مشمول ماده ۴۸" متهم می‌تواند وکیلش را از لیست مورد تایید انتخاب کند، "مگر در جرایمی که مجازاتش اعدام یا حبس ابد باشد".

پیش‌تر نیز اتفاق بی‌نظیری در رابطه با این پرونده رخ داده بود. علی یونسی و امیرحسین مرادی با "جمعی از دانشجویان دانشگاه شریف" و در حضور ضابطان و مقام‌های قضایی در کاخ دادگستری ملاقات کردند.

نیلی تاکید کرده است، این ملاقات هم "در نوع خود امری عجیب بود".
پیشنهاد اعتراف تلویزیونی
چند روز پیش آیدا یونسی، خواهر علی فاش ساخت که به برادرش پیشنهاد کرده‌‌اند در یک برنامه تلویزیونی اتهام‌های وارده را قبول کند تا حکم اعدام او را به حبس ابد تغییر دهند.

به گفته آیدا یونسی، ‌ماموران وزارت اطلاعات به برادرش گفته‌اند، آنها تصمیم می‌گیرند که قاضی چه حکمی بدهد.

مصطفی نیلی هم به نفل از پدر علی یونسی گفته است، علی در دیدار دادیار ناظر بر زندان، از برخوردهای بدی که با او شده شکایت کرده و دادیار نیز قول پی‌گیری داده است. علاوه بر این، او در دو نامه به رئیس زندان برخوردهای ناهنجار با خود را تشریح کرده است.

مصطفی نیلی تاکید کرده است: «البته موارد دیگری هم هست که بعدا اگر لازم باشد مطرح خواهد شد.»
+24
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.