ایران می‌گوید حین برگزاری رزمایش به پهپاد آمریکایی هشدار داده

بی بی سی :شهرام ایرانی، سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۹۹ ارتش ایران که از دیروز در آب‌های خلیج فارس و مناطق جنوبی ایران آغاز شده، به خبرنگاران گفت که "نیروی پدافند هوایی ارتش به پرنده‌های فرامنطقه ای به منظور فاصله گرفتن از منطقه عمومی رزمایش" هشدار داده‌اند.

به گفته آقای ایرانی نیروی پدافند هوایی پس از اخطار به پهپادها "شاهد تغییر رفتار محسوس پرنده‌های بدون سرنشین آمریکایی بوده" و "همزمان یگان‌های پروازی نیروی هوایی و دریایی ارتش شامل هواپیماهای اف۲۷ و پی۳ای و پهپادهای شناسایی نیز" به رصد منطقه پرداخته‌اند.

این فرمانده ارتش ایران گفته است که "طی مدت برگزاری این رزمایش شاهد فعالیت متفاوت و متمرکز پرنده‌های بدون سرنشین آمریکایی برای جمع آوری اطلاعات از منطقه رزمایش بودیم".

آقای ایرانی گفت که "این فعالیت‌ها توسط سامانه‌های شناسایی سیگنالی ارتش کشف شد و پرنده‌های بدون سرنشین از سوی پدافند هوایی اخطار گرفتند" و "مجبور به ترک منطقه شدند".
ارتش آمریکا و یا نیروهای نظامی کشورهای حاشیه خلیج فارس در خصوص دریافت اخطار از سوی ایران برای دور شدن از منطقه رزمایش نظامی هنوز واکنشی نشان نداده‌اند.

مانور دریایی ذوالفقار ۹۹ ارتش ایران از دیروز در بندر جاسک آغاز شده است و به مدت سه روز در خلیج فارس و محدوده تنگه هرمز برگزار می‌شود.

امروز در ادامه این رزمایش، جنگنده بمب‌افکن‌های اف۴ ارتش به منطقه عمومی رزمایش وارد شده و عملیات سوختگیری هوایی از هواپیمای تانکر را انجام داده و اهداف سطحی خود را در منطقه عمومی رزمایش منهدم کرده‌اند.

بنا بر اعلام ارتش ایران، رزمایش ذوالفقار در منطقه‌ای به وسعت دو میلیون کیلومترمربع در محدوده آب‌های شرق تنگه هرمز، سواحل مکران، دریای عمان و شمال اقیانوس هند تا مدار ۱۰ درجه شمالی برگزار خواهد شد.

حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ کننده ارتش ایران گفته است این رزمایش در سه مرحله اشراف اطلاعاتی، تاکتیکی و نمایش قدرت اجرا می‌شود.
+9
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  کار بسیار خوبی کردن! گفتن بیان بریم بابا اینا کروز رو با هواپیمای مسافربری فرق نمیذارن. یهو میخوان کشتی بزنن با اختلاف ١٠٥ درجه میخوره به پهباد.
  4
  20
  ‌پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  "امروز در ادامه این رزمایش، جنگنده بمب‌افکن‌های اف۴ ارتش به منطقه عمومی رزمایش وارد شده و عملیات سوختگیری هوایی از هواپیمای تانکر را انجام داده و اهداف سطحی خود را در منطقه عمومی رزمایش منهدم کرده‌اند." کاری که پنجاه سال پیش شاه کرد.
  4
  22
  ‌پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱
  ۵۴
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  دو تا گنجشک دیدن ، فکر کردن پهباده
  2
  19
  ‌پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۲
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  تمام بودجه رو صرف نظامی میکنن تا برشکستگی کامل اقتصاد. بدون اینکه هیچ دشمنی باشه نه عراق دیگه صدام داره و نه همسایه ای دیگه . دیوونه شدن. یه راه شکست دادن حریف هم همینه دیوونه کردنش. آمریکا اینها رو دیوونه کرده. آمریکا همین کار رو با شوروی کرد آنقدر بالستیک ساخت تا برشکستگی کامل اقتصادش
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۲
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  ایران به بهپاد امریکائی اخطار داده و همزمان یورو از مرز 30 هزار تومان هم گذشت!
  0
  2
  جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۸
  ۲۰
  beni cool - تهران، ایران
  دانای نادان-امستردام.هلند:. خداوکیلی اون پهپاد گلوبال هاوک گنجشک بود؟. پیاماتو دنبا داره میخونه ,یه چی بنویس بهت نخندن
  2
  0
  جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۰
  نظر شما چیست؟