تعداد مسمومان روستای شیخ‌صله ثلاث باباجانی به ۲۸۲ نفر رسید

ایران اینترنشنال : در حالی که فرماندار شهرستان ثلاث باباجانی در کرمانشاه از افزایش شمار مسمومان روستای شیخ‌صله خبر می‌دهد که مقام‌های محلی بر سر مساله آب آلوده به عنوان دلیل حادثه همچنان به رد اظهارات یکدیگر می‌پردازند.
 
یدالله شکری،‌ فرماندار ثلاث‌باباجانی،‌ روز چهارشنبه ۱۹ شهریورماه ‌در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا گفت آمار مسمومان شیخ‌صله به ۲۸۲ نفر رسیده است. 
 
او در زمینه علت دقیق این حادثه به عدم دریافت گزارش مکتوب از دستگاه‌های مسئول اشاره کرد.
 
شکری افزود تاکنون دو بار جلسه شورای تامین را برگزار کرده، اما نه دانشگاه علوم پزشکی و نه آب و فاضلاب گزارش مکتوب خود را در این زمینه اعلام نکرده‌اند.
 
این مقام دولت از نمونه‌گیری از خون مسمومان و آب منازل آن‌ها خبر داد و گفت همچنان منتظر نتایج آزمایش است.
 
پیشتر مسئولان این شهرستان اعلام کرده بودند طی ساعات اولیه بامداد سه‌شنبه شماری از شهروندان به دلیل مسمومیت به بیمارستان مراجعه کرده و یا با آمبولانس به آن منتقل شدند.
 
فرماندار ثلاث باباجانی در همان روز گفته بود «مسئولان و کارشناسان شبکه بهداشت و شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه مشغول بررسی و رفع مشکل آب روستای شیخ‌صله هستند.» 
 
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه نیز احتمال دخیل بودن آب‌ آلوده را مورد اشاره قرار داده بود.
 
در میان مسمومان روز اول ۲۴ کودک نیز بستری شده بودند،‌ اما هنوز آمار دقیقی از کودکان بستری در موج بعدی مسمومان منتشر نشده است.
تناقض گزارش آبفا با دستگاه‌های حوزه بهداشت
با وجود اشاره چند مقام محلی به مساله آب آلوده؛ علیرضا کاکاوند،‌ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب این استان،‌ گفته آب تحویلی این شرکت به روستای شیخ‌صله «سالم» است.
 
در پی اظهارات او ابراهیم شکیبا،‌ رییس مرکز بهداشت استان،‌ مجددا بر «مصرف آب آلوده» به عنوان دلیل حادثه اشاره کرد. 
 
شکیبا به «صفر شدن کلر باقی‌مانده در آب از دو ماه قبل»،‌ «عدم بهسازی مخزن تامین آب روستا» و «چاهک‌های فاضلاب منازل روستا در بالادست مخزن آب» به عنوان دلایل این مساله اشاره کرد.
 
اما ظهر چهارشنبه مدیر مرکز پایش و کنترل کیفیت شرکت آبفای استان به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت «با قطعیت» اعلام می‌کنیم آب لوله‌کشی این منطقه «هیچ‌گونه» مشکلی نداشته است.
 
او افزود: « اگر مرکز بهداشت آلودگی آب را مطرح نمی‌کرد، باید دلیل دیگری برای مسمومیت اهالی این روستا اعلام می‌کرد، اما دیواری کوتاه‌تر از دیوار آب پیدا نشد.»
 
این مقام آب و فاضلاب استان همچنین آزمایش‌های علوم پزشکی در این زمینه را «غیر قابل استناد» خواند. 
 
روستای شیخ‌صله از روستاهای مرزی کشور در همسایگی عراق است که در شهرستان ثلاث باباجانی قرار داد. جمعیت این روستا دو هزار و ۵۰۰ نفر است.
+18
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟