توافق تاریخی امارات و اسرائیل هفته آینده در کاخ سفید امضاء می‌شود

از راست: مشاور امنیت ملی اسرائیل، وزیر دولت در امور خارجه امارات و مشاور ارشد کاخ سفید، ابوظبی،۳۱ اوت۲۰۲۰ایندیپندنت فارسی :مقامات عالی‌رتبه امارات متحده عربی و اسرائیل هفته آینده رهسپار واشینگتن می‌شوند تا در تاریخ ۲۵ شهریورماه (۱۵سپتامبر)، توافق تاریخی عادی‌سازی روابط را به طور رسمی در کاخ سفید امضاء کنند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور‌ آمریکا ماه گذشته خبر نهایی شدن «توافق ابراهیم» را اعلام کرد و از آن پس مجموعه‌ای از تحولات که تا پیش از این تصور آن هم دشوار بود، در روابط اسرائیل و امارات متحده عربی اتفاق افتاد.

مراسم امضاء توافق ابراهیم باتوجه به شرایط آب‌و‌هوایی در داخل ساختمان یا در «باغ رز» کاخ سفید به میزبانی ترامپ و با حضور بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و مقامات عالی‌رتبه امارات متحده عربی برگزار می‌شود. نتانیاهو در حساب کاربری نخست‌وزیر اسرائیل در توییتر نوشت: «مفتخرم که اعلام کنم، هفته آینده به دعوت رئیس جمهور آمریکا به واشینگتن سفر می‌کنم تا در مراسم تاریخی که در کاخ سفید برای امضاء توافق صلح با امارات متحده عربی برگزاری می‌شود، شرکت کنم.»

العربیه نیز به نقل از مقامات عالی رتبه آمریکایی گزارش داده که این مراسم ۲۵شهریورماه برگزار خواهد شد. به گزارش الجزیره شیخ عبدالله‌‌ بن زاید آل‌ نهیان، وزیر خارجه امارات متحده عربی و برادر ولیعهد به عنوان نماینده این کشور در این مراسم شرکت خواهد کرد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که یک هفته پس از امضاء این توافق در کاخ سفید هیاتی از مقامات عالی‌رتبه امارات متحده عربی به اسرائیل سفر می‌کنند. برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که احتمالا ولیعهد ابوظبی هدایت این هیات را بر عهده خواهد داشت.

دوشنبه هفته گذشته نیز هیاتی عالی‌رتبه از مقامات اسرائیلی و آمریکایی برای نخستین بار با یک پرواز تجاری اسرائیلی و با عبور از حریم هوایی عربستان وارد ابوظبی شدند.

از سوی دیگر انتظار می‌رود بحرین که پس ازعربستان سعودی با عبور پروازهای اسرائیل-امارات از حریم هوایی خود موافقت کرد، به دنبال امضاء رسمی توافق ابراهیم، در مسیر عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل حرکت کند.

در این صورت بحرین چهارمین کشور عربی خواهد بود که پس از مصر، اردن و امارات متحده عربی و به دنبال وقوع انقلاب اسلامی در ایران، با اسرائیل روابط رسمی برقرار می‌کند.

این درحالی است که مقامات جمهوری اسلامی همچنان با اصرار بر دشمنی با اسرائیل، با لحنی تند توافق ابراهیم را محکوم کرده‌اند و نسبت به پیامدهای آن هشدار داده‌اند
+41
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان
  سالیان سال دشمنی های کشورها علیه هم به جایی نرسید ،شاید با پیمان دوستی ها اوضاع منطقه انسانی تر بشود...
  0
  12
  ‌چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۵
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  به کوری چشم رهبر و مسئولا" نظام اخوندی ایران , پیوند صلح و اشتی اسرائیل و امارات عربی مبارک باد.
  1
  14
  ‌چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۰
  ۷۷
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  بعد از 40 سال کش و قوس این رویداد را بسیار مهم تلقی کنید چون یک نقطه ی عطف در تکمیل پازلی هست که در نهایت به سقوط حکومت آخوندی خواهد انجامید
  0
  10
  ‌چهارشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۵
  نظر شما چیست؟