کرونا در ایران؛ وزیر سابق آموزش و پرورش: به نوه‌هایم گفتم مدرسه نروند

وزیر آموزش و پرورش در دولت اصلاحات تصمیم بازگشایی مدرسه‌ها را نادرست می‌داندبی بی سی :مرتضی حاجی وزیر سابق آموزش و پرورش ایران از باز شدن مدرسه‌ها در حین شیوع کرونا انتقاد کرد و گفت اگر فرزند کوچک داشت نمی‌گذاشت مدرسه برود و به فرزندانش هم توصیه کرده نگذارند نوه‌هایش مدرسه بروند.

مدرسه‌ها در ایران دو روز است که باز شده‌اند اما بسیاری خانواده‌ها به درستی این کاراطمینان ندارند و تصمیم‌های متناقض و ناگهانی هم معلم‌ها را سرگردان و ناراضی کرده است.

آقای حاجی به خبرگزاری ایلنا گفت در پیامی به محسن حاجی میرزایی، وزیر فعلی آموزش و پرورش نوشته بازگشایی مدرسه‌ها "توجیهی ندارد" و باعث "اضطراب" پدر و مادرها و احتمالا "افزایش ابتلا" به کرونا می‌شود:

"اگر قرار باشد که آموزش ادامه پیدا کند، باید مجازی باشد، مگر اینکه وزارت بهداشت اعلام کند که ویروس کرونا ریشه‌کن شده است."

آمار رسمی جان‌باختگان کرونا در ایران از ۲۲ هزار نفر گذشته هر چند آمار غیررسمی بیشتر است. افزایش اخیر آمار ابتلا و مرگ باعث نگرانی بسیاری از خانواده‌هایی شده که فرزند مدرسه‌ای دارند.

آقای حاجی از مسئولان خواسته با تجدیدنظر، آموزش را غیرحضوری کنند.
زنگ شروع مدارس در مدرسه نوجوان با حضور محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و سخنرانی زنگ شروع مدارس در مدرسه نوجوان با حضور محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و سخنرانی مجازی حسن روحانیاما رئیس دولت ایران بشدت مخالف مجازی شدن کلاس‌ها است. حسن روحانی در روز اول بازگشایی مدرسه‌ها گفت در خانه نشستن دانش‌آموزان و تحصیل از راه دور به آنها لطمه روحی و آموزشی می‌زند.

روز بازگشایی مدرسه‌ها در پانزدهم شهریور، بسیاری خانواده‌ها و معلم‌ها نمی‌دانستند آیا مدرسه باز است یا نه. آموزش و پرورش به خانواده‌ها گفته بود که صبح شنبه تماس بگیرند و از مدرسه سوال کنند.

وزارت آموزش و پرورش که از چند هفته پیش با ابلاغ آیین‌نامه‌ای گفته بود مدرسه‌ها را بر اساس شهرهای سفید، زرد و قرمز از نظر شیوع کرونا دسته‌بندی می‌کند، یک روز قبل از بازگشایی مدرسه‌ها ناگهان اعلام کرد مدرسه‌ها را بر اساس جمعیت طبقه‌بندی می‌کند. در نزدیک به چهل درصد مدرسه‌ها تصمیم در این باره به عهده شورای مدرسه‌ گذاشته شد و بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌ها تا روز بازگشایی از نتیجه آن بی‌اطلاع بودند.

وزارت آموزش و پرورش تاکید دارد که دانش‌آموزان و مسئولان مدرسه باید پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.
آیین‌نامه آموزش و پرورش ناگهان جمعه چهاردهم شهریور، یک روز قبل شروع مدرسه‌ها تغییر کردنگرانی و سردرگمی مادر و پدرها و آموزگاران در شبکه‌های اجتماعی انعکاس داشته است.

کاربری به نام نسیم در توییتی که بیش از شش هزار بار لایک خورده نوشت فرزند دوستش ماسکش را با هم‌کلاسی‌اش عوض کرده چون طرح بهتری داشته است.

کاربری به نام محبوبه نوشت: "از من معلم بشنوید، بخدا بچه‌ها نمی‌تونن تو مدرسه رعایت کنن، امروز نمی‌دونید چه می‌کردن این کوچولوها، نفرستید بچه‌ها رو." به گفته آقای حاجی، "این دانش آموزان، بزرگسال نیستند که یادشان بدهیم فاصله‌‌شان با دیگران کمتر از یک متر نشود، زیرا دائما حرکت می‌کنند و در یک نقطه ساکن نیستند. این خیلی خوش‌خیالانه است که فکر کنیم بچه‌ها در این سن به حرف ما گوش می‌دهند و پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند."
آنچه آموزش و پرورش قبلا در شیوه‌نامه بازگشایی مدارس اعلام کرده بود:
    وضعیت سفید: در شهرهای سفید، آموزش حضوری است اما درصدی از آموزش مجازی خواهد بود

    وضعیت زرد: در شهرهای زرد که شیوع کرونا متوسط است، مدرسه ناگزیر است با کم کردن دانش‌آموزان در کلاس‌های زوج و فرد، یادگیری را مدیریت کند و دست کم ۵۰ درصد آموزش مجازی باشد

    وضعیت قرمز: این رنگ نشانه وخامت شیوع است و تمام کلاس‌ها باید مجازی و آموزش غیرحضوری باشند

مقرراتی که تازه اعلام شده:
 •     ۶۲ درصد مدارس کمتر از ۱۰۰ دانش‌آموز دارند و باید مانند شرایط عادی کلاس‌های درس را با رعایت پروتکل‌ها برگزار کنند
 
 •     ۳۸ درصد مدارس بیش از ۱۰۰ دانش‌آموز دارند و شورای مدرسه اختیار دارد متناسب با متراژ مدرسه و کلاس، دانش‌آموزان را گروه‌بندی کند تا بر آن اساس به مدرسه بروند
+18
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  اگه این ملت عقل داشته باشند که ندارند، همگی با هم و متحدا از رفتن بچه هاشون به مدارس جلوگیری میکنن! سید علی گدا خودشو تک و تنها و ارواح عمه جونش در حسینیه شخصی به دور از مردم نگه میداره، اونوقت از این پدر و مادرای بیعقل میخواد که بچه هاشون برن مدرسه!
  3
  20
  یکشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۷
  نظر شما چیست؟