وزارت خارجه ایران: پرونده نازنین زاغری ربطی به بدهی گذشته انگلیس ندارد

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، گفته که پرداخت بدهی ایران از انگلیس هیچ ربطی به آزادی زندانیان دو تابعیتی ندارد و موضوع نازنین زاغری ندارد.

پیشتر در روز شنبه بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، گفت "فعالانه" به دنبال پرداخت بدهی کشورش به دولت ایران است که در نهایت می‌تواند به آزادی شهروندان دو تابعیتی بریتانیا از جمله نازنین زاغری-راتکلیف کمک کند.

دولت بریتانیا برای اولین بار به طور رسمی بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی خود را به ایران پذیرفته و تلویحاً تایید کرده که زندانی‌شدن نازنین زاغری در ایران، با این بدهی مرتبط است.

وزیر دفاع بریتانیا در نامه‌ای به وکلای خانم زاغری گفته دولت در صدد پرداخت این بدهی است.

اکنون سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در پاسخ به گزارش‌های اخیر در بریتانیا گفته "دولت انگلیس یک بدهی قطعی ۴۰ ساله به ایران دارد و تفاوتی نمی‌کند که این بدهی را یک مقام دولت انگلیس بپذیرد یا نه".

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد "واقعیت این است تا همین امروز هم دولت انگلیس تاخیر‌های مکرری از پرداخت این بدهی داشته است".

به گفته این مقام ایرانی "جمهوری اسلامی ایران از کانال‌های مختلف و در تمامی گفتگو‌هایی که با طرف انگلیسی داشته، تاکید کرده است که این بدهی قطعی را باید دولت انگلیس پرداخت کند و این ربطی به هیچ موضوع دیگری ندارد".

بدهی تقریبا چهارصد میلیون پوندی بریتانیا به ایران به قرارداد خرید تانک‌های چیفتن در زمان حکومت شاه سابق ایران مربوط می شود. بخش بزرگی از این سفارش تحویل ایران نشد و ایران به دنبال بازپس‌ گرفتن پول و سود آن بوده است.

آقای خطیب زاده گفت موضوع خانم نازنین زاغری (زندانی دو تابعیتی که دوران محکومیتش را در ایران می‌گذراند) ربطی به پرداخت بدهی ایران از انگلیس ندارد و اضافه کرد: "او بخشی از محکومیت خود را در ایران گذرانده و آزادی مشروط هم داشته است که پروسه قضایی خودش را دارد و هیچ فرقی بین وی و سایر زندانیان نیست".

او همچنین اضافه کرد پرونده "نازنین زاغری یک پروسه قضایی دارد و قوه قضایی ایران در این باره کاملا مستقل عمل می‌کند و بدهی دولت انگلیس به ایران یک بدهی قطعی ۴۰ ساله است و باید با همه جریمه‌های تاخیرش پرداخت شود؛ ما به قطع و یقین پیگیر هستیم بدهی انگلیس به ایران پرداخت شود".

نازنین زاغری در نوروز ۹۵ برای دیدار با خانواده‌اش به ایران رفت اما در هنگام بازگشت به بریتانیا بازداشت و به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شد، اتهامی که او از اساس آن را رد می‌کند.

اخیرا وکیلان خانم زاغری در نامه‌ای به آقای والاس گفتند تاخیر دولت بریتانیا در پرداخت این پول دارای انگیزه‌های سیاسی است و مدعی شدند بریتانیا نگران دلخوری دونالد ترامپ از بریتانیا است.

در این نامه دولت بریتانیا متهم شد که برای خوشایند آقای ترامپ بازپرداخت پول ایران را به تاخیر انداخته‌ است.

آقای والاس در نامه خود به وکلا بازداشت نازنین زاغری را "غیر قانونی و فرمایشی" خوانده و تاکید کرده ایران باید او را بدون هیچ قید و شرطی آزاد کند.
+2
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟