چهار شرکت عربی مدعی مالکیتِ بنزین ایرانی توقیف‌شده توسط آمریکا شدند

رادیو فردا :چهار شرکت اماراتی و عمانی مدعی مالکیت محموله‌های بنزینی شدند که ایران برای ونزوئلا فرستاده بود و آمریکا ماه گذشته آن‌ها را توقیف کرد.

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه ۱۳ شهریور گزارش داد که این شرکت‌ها روز سه‌شنبه هفته جاری علیه توقیف محموله‌ها توسط ایالات متحده به دادگاه منطقه‌ای کلمبیا در ایالات متحده شکایت کرده‌اند.

شرکت «مبین اینترنشنال» امارات می‌گوید مالک محموله بنزینِ نفتکش‌های «بلا» و «برینگ» است. شرکت «عمان فیول» که در بریتانیا ثبت شده است نیز می‌گوید مالک محموله بنزین نفتکش‌های «پاندی» و «لونا» است و شرکت عمانی «سهار فیول» نیز می‌گوید بخشی از محموله نفتکش لونا متعلق به این شرکت بوده است.

این شرکت‌ها می‌گویند حق کنترل و مالکیت بر محموله‌های بنزین توقیفی را دارند و خواهان رفع توقیف آن‌ها شده‌اند.

همه این نفتکش‌ها توسط یک شرکت یونانی اداره می‌شده و روزنامه وال استریت‌ جورنال قبلا گزارش داده بود که شرکت یاد شده، بعد از تهدید به تحریم از سوی آمریکا و انجام مذاکرات، «داوطلبانه» راضی به تحویل محموله‌های نفتی ایران شد.

شرکت‌های عربی مدعی‌اند که محموله‌های بنزین را به شرکت اماراتی «سیتی انرژی» فروخته‌اند، اما پول آن قرار بود تنها بعد از تحویل محموله‌ها به مشتریان تسویه شود.

رویترز می‌نویسد شرکت سیتی انرژی به سؤالات این خبرگزاری پاسخ نداده است.

این شرکت‌ها همچنین مدعی شده‌اند که مقصد محموله‌ها ونزوئلا نبوده است بلکه قرار بوده که مشتریان پرویی و کلمبیایی آن را در جمهوری ترینیداد و توباگو - کشوری جزیره‌ای در دریای کارائیب در مرز دریایی ونزوئلا و کلمبیا - تحویل بگیرند.

مقامات جمهوری اسلامی بلافاصله بعد از توقیف محموله‌ها مدعی شدند که این محموله‌ها متعلق به ایران نیست، اما بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران روز ۲۷ مرداد تأیید کرد که این محموله‌ها متعلق به ایران بوده اما به‌ صورت فوب به ونزوئلا فروخته و تحویل شده بود و پول آن نیز تسویه شده است.

بدین ترتیب، برخلاف ادعای شرکت‌های عربی، مقامات ایران تأیید کرده‌اند که مقصد محموله‌های بنزین، ونزوئلا بوده است.

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید حجم بنزین توقیف‌شده در چهار کشتی بیش از ۱.۱ میلیون بشکه است.

ارزش این محموله‌ها ۵۵ میلیون دلار تخمین زده می‌شود و مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز ۲۴ مرداد گفته بود بنزین ایرانی توقیف‌شده از نفتکش‌های عازم ونزوئلا می‌تواند به «قربانیان آمریکایی تروریسم دولتی» برسد.

ایران سه ماه پیش نیز ۱.۵ میلیون بشکه بنزین راهی ونزوئلا کرد و همه محموله‌ها تحویل داده شد.
+6
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  عمو ترومپ زد تو کاهدون lol
  17
  17
  ‌پنجشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۶
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. تب داری رزمالو
  6
  7
  ‌پنجشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۱
  ۴۰
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. اره همینه نه ایران عکس العمل نشان داد نه امریکا دنبال کرد.مردک نژاد پرست گند زده با این سیاستهاش . دفعه قبل که ایران اعلام کرد ۵ تا کشتیها مال ماست و امریکا اگه جرات داره چپ نگاه کنه با ما طرفه . این ترامپ مثل موش شده بود . نه عکس العلمی نه تهدیدی نه کاری . خفه شدی بود حالا دم در آورده
  9
  6
  جمعه ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۰
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. اخه جیره خور سر به توبره، برو توی بازار ایران ببین ونزویلا چی فرستاده جای بنزین. کیوی و اناناس داده جاش
  2
  4
  جمعه ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۹
  ۴۰
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  Iranian UK این hamid-411-لوس انجلس - ایالات متحد امریکا به من توهین بسیار زنندهی کرده بود . من جوآب این را دادم والی شما به طور یکجانبه جواب من را حذف کردید ولی توهین زننده این آقا کمآکان هست . این کار شما بسیار مغرضانه و نا پسند بود
  3
  1
  جمعه ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۳
  نظر شما چیست؟