وزیر خارجه آمریکا خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای: سرکوب هولناک مسلمانان در چین را محکوم کنید

بی بی سی :مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا از واکنش آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، به عادی‌سازی رابطه امارات با اسرائیل انتقاد کرده و به او گفته است انتظار می‌رود ایران "سرکوب هولناک" مسلمانان در چین را محکوم کند.

آقای پومپئو از آیت‌الله خامنه‌ای خواست در برابر "خائنان" به مسلمانان موضع بگیرد.

اخیرا پس از سرگیری روابط دیپلماتیک امارات متحده عربی با اسرائیل و آغاز همکاری دو کشور در زمینه های مختلف، آقای خامنه‌ای امارات را به "خیانت به دنیای اسلام، جهان عرب و کشورهای منطقه و مساله مهم فلسطین" متهم کرد و گفت که امارات با این اقدام " پای صهیونیستها را در منطقه باز کردند."

اکنون آقای پومپئو در واکنش به این اظهار نظر که در توییتر رهبر ایران منتشر شده، در توییتر خود نوشت: "جهان باید ایدئولوژی نفرت‌پراکنی خامنه‌ای را رد و آن را محکوم کند."

مایک پومپئو در ادامه این پیام، در اشاره به گزارش های مربوط به سرکوب مسلمانان توسط دولت چین، خطاب به آقای خامنه‌ای گفته است: "و اگر در جستجوی خائنان به اسلام هستید، چین سرگرم نابودی اویغورهاست. ما در انتظار آن هستیم که شما سرکوب هولناک این مسلمانان توسط حزب کمونیست چین را محکوم کنید."

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفته است: "فرزندان ابراهیم - مسلمانان، مسیحیان و یهودیان - از چشم انداز صلح شادمان هستند اما خامنه ای طالب خشونت بیشتر است".

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرده: "ایالات متحده در کنار امارات و تمام کسانی که در پی آینده ای درخشان تر هستند ایستاده است".

مقامات حکومتی ایران نسبت به اقدامات دولت چین در مورد مسلمانان آن کشور واکنشی نشان نداده‌اند اما برخی از رسانه‌های وابسته به حکومت در دفاع از این اقدامات گفته‌اند که افراد بازداشتی مسلمانان وهابی هستند.

شماری از تحلیلگران نیز علت عدم واکنش ایران را نزدیکی دولت ایران و چین عنوان کرده‌اند.
درباره مسلمانان اویغور چه می‌دانیم؟برخی گزارش‌ها حاکی از بازداشت یک میلیون اویغور ظرف سال‌های گذشته استمرداد ماه دو سال پیش، کمیته حقوق بشر سازمان ملل برآورد کرده بود که چین یک میلیون مسلمان اویغور را در مراکز موسوم به مقابله با افراط‌گرایی نگهداری می‌کند و منطقه خودگردان سین‌کیانگ را به چیزی مشابه یک اردوگاه بازداشت تبدیل کرده است.

مسلمانان اویغور عمدتا در استان سین کیانگ در غرب چین سکونت دارند.

در سال‌های گذشته، سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشری گزارش کرده‌اند که دولت چین برنامه گسترده ای را برای مقابله با مسلمانان اویغور به اجرا گذاشته است. بنابر این گزارش‌ها مسلمانان را تحت عنوان "بازآموزی عقیدتی" به این اردوگاه‌ها اعزام می‌کند تا آنها مجبور شوند عقاید دینی خود را انکار کنند.

علاوه بر پرپایی اردوگاه و بازداشت‌های گسترده، گزارش‌هایی نیز از برنامه عقیم‌سازی اجباری زنان اویغور منتشر شده است.

تحقیقات بی بی سی نشان می دهد دولت چین به عمد در حال جداسازی کودکان اقلیت مسلمان اویغور از خانواده هایشان است تا آنها را برای شستشوی مغزی به مدارس شبانه روزی بفرستد.

دولت چین همواره هرگونه بدرفتاری با اویغورها را تکذیب کرده و از جمله گفته است که اردوگاه‌های مورد بحث بر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برای آماده کردن ساکنان اردوگاه جهت اشتغال تمرکز دارند.

با این حال چین اذعان کرده که برخی از افراط گرایان مذهبی برای بازآموزی بازداشت شده‌اند. دولت چین شبه‌نظامیان اسلام‌گرا و جدایی‌طلبان را عامل ناآرامی در این کشور می‌داند.

خردادماه امسال، مجلس نمایندگان آمریکا به علت تبعیض شدید علیه مسلمانان اویغور طرحی برای تحریم چین تصویب کرد.
+99
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران

  من واقعا عاشق این وزیرخارجه قدرتمند و مسلط و آگاه هستم. یعنی همچین برجک خامنه ای رو میزنه آدم حض میکنه. خامنه ای فاسد هر روز درباره فلسطین و یمن و غیره حرف میزنه ولی یک کلمه از مسلمانان در چین یا حتی روسیه نمیگه. روسیه زد مسلمانها رو له کرد یعنی کشتاری که در چچن کرد واقعا بی سابقه بود ولی خامنه ای حتی جرات حرف زدن نداشت در چین هم که می بینیم به بدترین شکل ممکن دارن تصویه قومی میکنند یعنی نازی ها در مقابل کارهایی که چینی ها دارند انجام میدهند واقعا رو سفید شدند. که زبان و حتی لباس و افکار اینا رو با زندان و حبس و کار اجباری و حتی سربه نیست کردن دارند تغییر میدهند بعد خامنه ای حتی یک کلمه درباره اینا حرف نزده. حتی یک جمله.انگار فقط همین عربها هستند که مسلمان هستند این نشان از تناقض در عمل و رفتار کشورهای اسلامی بخصوص نماینده خدا در ایران نداره؟ رهبر دینی ترسو و بزدل غیر از این هم هست؟ چون اسرائیل بیزینس داره و میشه براش پول هاپولی کرد دم به دقیقه درباره اش حرف میزنه.
  7
  68
  ‌چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۹
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  گردن این مارک پمپئو رو تبر هم نمیزنه مردیکه گردن کلفت لکاته هاهاها
  47
  2
  ‌چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۵
  ۴۸
  جناب سروان - مونرآل، کانادا

  [::paksan - ایران، ایران::]. داستان ننویس حاجی. اولا حض یا حظ؟ دوم اگه کمی ژئوپولیتیک حالیت بودمیفهمیدی که از ابتدای انقلاب به جز مسئله فلسطین و اسرائیل در هیچ زمینه دیگه ای رهبریت وزعامت حکومت مرکزی ایران ایدئولوژیک نبوده و نیست.حتی درقبال لبنان هم ایدئولوژیک نبوده و نیست چون سیستم لبنان اینطوریه که رئیسجمهور حتما باید مسیحی باشه و رئیس پارلمان شیعه ونخست وزیر هم مسلمان سنی چون 45 درصد مسیحی هستن و 50درصد مسلمان.حالا باز بیا داستان امیرارسلان نامدار بنویس هاهاها
  38
  2
  ‌چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۸
  ۵۴
  ادوینو - گوالف، کانادا

  آفرین زدی تو نقطه اونها مسلمانان دسته دوم هستند (سکند کِلاَس مسلم) وایرادی ندارد سید هم که ندارند که رهبر فرسوده غمشان را بخورد ،در ضمن حکومتشان در حال فروپاشیست والان موقع طرفداری از این مردم همه چی خور نیست وباید گلیم خودشان را از این همه مشکلات که برای ایران ساختن بکشند بیرون تا مردم ایران تکه تکه شان نکردند.
  3
  24
  ‌چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۹
  ۶۱
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  وقتی یک گروهبان بیسواد خودش را سروان بحساب میاورد چه انتظاری از مردک بیشعور خامنه ای داشت
  4
  15
  ‌پنجشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۸
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::جناب سروان - مونرآل، کانادا::]. بگیر بخواب ببینم بااااااااا! جناب دربان.
  4
  20
  ‌پنجشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۶
  ۴۵
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان::]. این شاید در حماقت ژنرال باشه ولی از نظر عقل سالم در حد سرباز صفر هم نیست
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۳
  نظر شما چیست؟