وزیر راه و شهرسازی: فردی را که صاحب ۶۰۰ واحد مسکونی است شناسایی کردیم

ایران اینترنشنال: محمد اسلامی،‌ وزیر راه و شهرسازی ایران،‌ از شناسایی فردی خبر داد که مالک ۶۰۰ واحد مسکونی است.
 
اسلامی چهارشنبه ۱۲ شهریور در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت: «افرادی شناسایی شدند که بیش از ۶۰۰ واحد مسکونی به نامشان است و فعلا در حال رفت و برگشت اطلاعات و اعتبارسنجی داده‌ها هستیم. البته بعد از این کارمان تمام خواهد شد و اقدام بعدی در اختیار سازمان امور مالیاتی است.»
 
او همچنین از شناسایی یک و نیم میلیون مالک با بیش از یک واحد مسکونی خبر داد. به گفته اسلامی، آمار خانه‌های خالی در کشور بیش از دو میلیون واحد است.
 
اعلام آمار مالکیت واحدهای مسکونی در پی راه‌اندازی سامانه جامع املاک و اسکان صورت می‌گیرد.
 
پیش از این نیز محمود محمودزاده، معاون این وزارتخانه، گفته بود یک شخصیت حقوقی در کشور شناسایی شده که بیش از ۲۳ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در این سامانه به نام خود ثبت کرده است.
 
معاون وزارت راه همچنین از وجود هزار و ۵۰۰ شخصیت حقوقی با مالکیت بیش از دو واحد مسکونی خبر داده بود.
 
در پی انتشار این گزارش‌ها و واکنش به آن، مدیرکل دفتر اقتصاد این وزارتخانه گفت «ما مشکلی با این موضوع که شهروندان چندصد خانه داشته باشند نداریم، همه آن چیزی که باید با آن مقابله کنیم احتکار و خالی نگه داشتن واحدهای مسکونی است.»
 
او گفته بود اگر وزارت راه آمار واحدهای در تملک اشخاص حقیقی و حقوقی را اعلام می‌کند تنها برای نشان دادن توانایی سامانه املاک و اسکان در شناسایی جزییات مربوط به واحدهای مسکونی است.
چالش اعلام آمار و افزایش قیمت مسکن اعلام این آمار در شرایطی است که مقام‌های جمهوری اسلامی بارها از طرح‌هایی برای خانه‌دار کردن مردم سخن گفته‌اند.
 
با این حال گزارش‌های رسمی دولت حاکی از افزایش مداوم قیمت مسکن و ناتوانی شهروندان و کارگران در پرداخت اقساط و مبالغ مورد نیاز برای خرید واحد مسکونی است.
 
روز سه‌شنبه علی اصلانی، رییس کانون شورای اسلامی کار استان البرز،‌ گفت با حقوق حداقلی کارگران باید ۲۰۰ سال کار کنند تا صاحب یک خانه شوند.
 
در پی افزایش قیمت مسکن وزیر راه و شهرسازی به تازگی دستور داده بود از انتشار آمار بازار مسکن جلوگیری شود. 
 
معاون او تایید کرد که انتشار این آمار موجب شده بود مردم از متوسط قیمت مسکن در کل تهران پیروی کنند و هم در سایر شهرها نیز به تبعیت از پایتخت، شاهد افزایش قیمت مسکن باشیم.
 
روز ۲۲ اردیبهشت‌ماه نیز برخی دادستان‌ها دستور داده بودند اعلام قیمت در آگهی‌های املاک در شهرهایی از جمله تهران و کرج ممنوع شود.
 
اکنون وزیر راه در گفت‌وگوی خود گفته است: «داشتن بیش از یک واحد خانه را ضد ارزش نمی‌دانیم ولی داشتن برنامه و مولد شدن سرمایه را دنبال می‌کنیم.»
+4
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  همایون نروژ - اسلو، نروژ
  اولشو ما میگیم بقیه شو شما بگین . آیت الله ؟ فقط لطف کن مخفف نگو کاملشو بگو که گل از گلمون شکفته بشه
  1
  17
  ‌چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۴
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  به نظر من این آدم بیسواد دقیقا عامل ایجاد حس عدم امنیت سرمایه گذاری و سرمایه در کشور هستش. آدم وزیر باشه بعد نفهمه که طبق قانون اصلا این جرم نیست و مشخص نیست این بیشعور برای چی هی این اخبار رو منتشر میکنه. وزیر مسکن و شهرسازی واقعا وظیفه اش چیه در این مملکت سردرگم ولایت فقیه؟ این وزارت خونه مسئول ایجاد شرایط قانونی و ارتقاء کیفیت قوانین ساخت مسکن و برنامه ریزی برای ساخت مسکن با هدف کنترل قیمت مسکن و ایجاد شغل اگر نباشه پس کارش چیه؟ والا همه کار این مرتیکه میکنه جز اینکه بگه چه برنامه ریزی و اهدافی برای ایجاد رشد و توسعه در بازار مسکن و تولید مسکن برای جلوگیری از بالا رفتن قیمت مسکن داره. آخه کجای دنیا وزیر مسکن میشه مسئول ثبت و املاک و هی آمار اینکه کی چی داره کی چی نداره میده؟ در ایران بیش از 80 میلیون خانه وجود داره حالا یکنفر 600 خونه داشته باشه حالا گیرم با فشارهای آقای وزیر بیاد یکسری رو بفروشه اثری روی قیمت یا شرایط کلی بازار مسکن نداره کمبود مسکن و خانه در تهران و کشور سر به میلیون ها میکشه که اگر سالیانه مثلا بالای ششصد هزار خانه بسازند بعد ده سال شاید شرایط نرمال بشه
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۸
  ۳۸
  paksan - ایران، ایران
  وزیر مسکن اصلا باید برکنار و دادگاهی بشه بخاطر اتلاف وقت و انجام کارهایی که ربطی به وزارت مسکن و شهرسازی نداره. این کارها دقیقا وظیفه وزارت دارایی و امور مالیاتی کشور هستش که دادگاه باید تشکیل بشه برای آنها و باید مشخص بشه آیا مالیات این خانه ها گرفته شده اگر گرفته شده که بدبخت گناهی انجام نداده و در قانون منعی برای داشتن حتی هزاران خانه هم وجود نداره که این احمق هر روز میخواد با طرح این حرفها از مسئولیت خودش که تولید مسکن و تشویق سرمایه گذاران به سرمایه گذاری و آماده کردن و طراحی زمینهای بایر برای ساخت مسکن هستش فرار کنه. این مرتیکه شک نکنید گندکاری هایی داره میکنه که همش خبرهای بیخود ولی جذاب برای رسانه ها درست میکنه. ایشون باید توضیح بده در دوران مدیریت ایشون چقدر بخش مسکن رشد داشته نه اینکه گیر داده کی چندتا خونه داره چرا داره چون در آمار کلی این 600 تا که هیچ 6000 تای دیگه هم باشه بازم نه جرمی مرتکب شده و نه اصلا اثری بر بازار مسکن و قیمت ها خواهد داشت.
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۴
  نظر شما چیست؟